Dvacetiny s FantasyPlanet: Vydavatelství Typmanum.cz představuje pětici mimožánrových kousků, které stojí za pozornost

Už jsme vám představili kupu žárových věcí, a tak jsme se rozhodli, že nebude na škodu, když vám pomůžeme rozšířit vaše literární obzory i mimo vody sci-fi a fantasy. Takže vám přinášíme výběr pětice zajímavých kousků, které můžete v katalogu Tympana najít!

Dekameron (Giovanni Boccaccio)

Tak začneme klasikou, která se sice objevuje v kánonu povinné četby, ale obsahem by do rukou mládeži školou povinné náležet do určitého věku neměla. Možná je trochu zbytečné vracet se k obsahu, ale přeci jen skleróza nebo Němec schovávající věci po bytě mohou udeřit v jakémkoli věku. Inu, společnost sedmi dam a tří pánů se před řádící morovou ránou uchýlí kamsi na venkovské sídlo nedaleko Florencie. A aby si nějak zkrátili dlouhou chvíli, začnou si navzájem vyprávět po dobu deseti dnů rovnou stovku rozmanitých příběhů. Narátorem této klasiky je Rudolf Pellar (ukázka).

 

Tulák po hvězdách (Jack London)

V tomhle románu se dozvíte, jak Darrell Standing skončí za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let strávil na samotce a velice často ve svěrací kazajce. Darrell si však i v těchto podmínkách zvládl získat jistou formu svobody – toulal se nejen světem, ale i časem. Standing totiž disponuje schopností soustředit své myšlenky, odpoutat se od své fyzické schránky a přenést se do jiných světů. Průvodcem po hvězdách vám bude Jan Vondráček (ukázka).

 

Prašina (Vojtěch Matocha)

Jako další audioknihu, která nás v katalogu Tympana zaujala, je dobrodružný román pro mládež – Prašina od Vojtěcha Matochy. Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed Prahy. Nikdo neví proč, ale v této části města z nějakého důvodu nefunguje elektřina – lampy nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje a mobil nemá žádný signál. Většina Pražanů se Prašině vyhýbá, ale hlavní hrdina románu Jirka sem chodí navštěvovat svého dědu, který stráží dávné tajemství, jež může změnit svět, a proto se ocitá v ohrožení života. Jirka se s kamarádkou En a bratrancem Tondou pouští do hry o čas s všehoschopnými pronásledovateli v patách. Zas a znovu přikládáme ukázku, abyste zjistili, jak si Matouš Ruml poradil s předčítáním této knihy.

 

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Dále jsme se rozhodli upozornit na další klasiku pro menší čtenáře, a tím je Malý princ. Námětem knihy je setkání čtenáře s tajemnou postavou malého prince, který se znenadání zjeví havarovanému letci uprostřed pouště. Malý princ klade letci „dětinské“ otázky, které ho vyrušují od důležitějších záležitostí. To se ale postupně mění a celý příběh dostává mnohem hlubší význam. Určitě si poslechněte ukázku, protože hlas Ladislava Mrkvičky a Daniely Kolářové tomuto kousku skutečně sedí.

 

Les přízraků (Juraj Červenák)

A do pětice všeho dobrého tady máme Juraje Červenáka a jeho Les přízraků. Poklidné Vánoce Joachima Steina s rodinou na hradě Stříbrná skála naruší potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém Trutnově. Vzápětí kapitána požádá o pomoc bohatá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž synovec a dědic Adam zmizel během lovu. Zatímco Stein s pobočníkem Jarošem zjišťují, zda šlo o únos a kdo jej má na svědomí, dojde v ulicích Trutnova k brutální vraždě jednoho váženého měšťana. Stopa vede k potomkům místních loupeživých rytířů a do případů je zapleten i legendární Rübezahl. Aby kapitán a jeho pobočník rozhřešili možná spolu související záhady, musejí se vydat do mýty opředeného lesa v Krkonoších a bojovat tam o svůj život. Tímto tajemným příběhem vás provede hlas Marka Holého (ukázka).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď