Expresní zásilka: Tahle vesmírná loď je pro nás dva malá, kámo!

O Robertu Fabianovi můžeme s určitostí říct několik věcí: je hvězdou české military sci-fi a má rád filmové vetřelce. V Expresní zásilce spojil oba tyto fakty dohromady a přetavil je v atmosférický boj o přežití na palubě vesmírné lodi s neznámou bestií. A vydavatelství Walker & Volf povolalo na tento lov do zbraně hned dva hlasy propůjčené lovcům mimozemských šmejdů: Tomáše Mařase a Jitku Moučkovou.

Lov začíná

Expresní zásilka je poctou filmové klasice s vetřelci v hlavní roli (sorry, hraješ druhé housle, Ripleyová!). Ostatně, už titulní obrázek napovídá, že se sérií s černými zabijáky s kyselinou místo krve bude mít tato audiokniha něco společného. A taky že ano, i když…

Vyprávění začíná v pozvolném tempu. Fabian se drží zaběhnutého vzorce a postupně představuje postavy a rozehrává situaci. Na letišti se schází banda nájemných žoldáků, část větší skupiny, která má společně odkrouceno již slušnou řádku vesmírných misí. Kdo odlet nestihne, má smůlu.

Mezi kontraktory se objevuje i nováček Owen, protekční „fracek“. Na hrb si ho dobrovolně vezme jediná žena v partě, drsná dáma, která si ovšem s muži v ničem nezadá a nenechá si nic líbit. Kromě toho se objeví i člen nadnárodní společnosti, která celou zakázku financuje – a jeho chování od první chvíle křičí: „Hajzl!!“. Ano, příběh jede podle jednoduché a předvídatelné šablony. Jak to bylo dál si asi s malými nápovědami dokážete dát dohromady sami. To ovšem neznamená, že si z Expresní zásilky nesednete na zadek!

Jak již bylo řečeno, má na počátku Fabian na vše dost času. Hlas Tomáše Mařase vypráví nezúčastněně, možná až flegmaticky. Popisy postav, jejich vybavení, odlet a přistání v cíli, spousty technických hraček a vychytávek… Fabian se doslova vyřádil a milovníci military sci-fi budou ze všech technických detailů a výbavy jednotky bez přehánění v sedmém nebi. A ono lehce odosobněné vyprávění naprosto přesně vystihuje náladu, kterou chtěl autor navodit.

Oči na stopkách

Během cesty se dozvídá skupina první informace o své misi: posádka nákladní vesmírné lodi se přestala hlásit a u lodi kotví neidentifikovatelné plavidlo. Jinými slovy to znamená, že vesmírní piráti přepadli loď Společnosti a stačí ke štěstí „jen“ osvobodit posádku, zachránit náklad a postřílet pár nadrogovaných kreténů (tedy pirátů). Chlapík s důvěryhodným jménem Smith naslibuje jménem Společnosti hory doly – a hlavně peníze, a vše se zdá být rutinní procházkou růžovým sadem.

A tak se uchlácholení žoldáci vydávají na průzkum lodi. Jasně, jak už správně tušíte, Smith jim lhal až se mu od pusy prášilo. Jenže na to mají brzy přijít průzkumné týmy samy.

Začíná pomyslná druhá fáze Expresní zásilky. Vojáci bloudí opuštěnou lodí. Tu to zašramotí, tu se mihne divný stín, ale jinak nikde nikdo. Loď se zdá být totálně opuštěná. Jenže posádka ani piráti přece jen tak nemohli zmizet.

Tomáši Mařasovi v roli hlavního vypravěče začne mnohem více sekundovat hlas Jitky Moučkové coby Martinézové, jediné dámy na palubě. Ubývá popisů a přibývá dialogů mezi jednotlivými průzkumnými skupinami. Téměř od samého počátku je děj plný ostrých (a mnohdy zábavných)slovních přestřelek; členové komanda si nic nedarují a zelenáč Owen je pro ostřílené borce snadným terčem. V tíživé atmosféře navíc fungují narážky jako dobrý katalyzátor. A pozor: některá slova jsou opravdu ostrá, takže Expresní zásilka určitě není vhodná pro mládež!

Přiznám se, že v téhle fázi bych si dokázal od obou narátorů představit trochu dramatičtější projev. Atmosféra je sice hustá, že by se dala krájet, ale některé situace přímo vybízí ke ztlumení hlasu nebo přímo šepotu (to vypovídá o tom, jak je text dobře napsaný a působivý), na což většinou nedojde.

Příšero, z klece ven!

A pokračujeme dál. Po delším pátrání se konečně věci hnou. Je objeven první přeživší, těla posádky i podivná schránka – otevřená. A pak už to jde ráz na ráz: brzy se ukáže, že po opuštěné lodi pobíhá neznámá a nebezpečná potvora z cizí planety, která si dala většinu posádky jako předkrm, a že Smith o tom celou dobu věděl. Začíná lov, ale lovnou zvěří jsou tentokrát vojáci a neznámá mrcha si s nimi pohrává a jednoho po druhém likviduje…

Od chvíle, kdy se objeví příšera, nabírá příběh doslova ďábelské tempo. Tady už k výkonu obou narátorů nemám připomínek: dokonale vystihuje dramatičnost situace a možná zjistíte, že jste příběhem tak pohlceni, že se budete spolu s hrdiny v opuštěných chodbách rozhlížet okolo. Už je to kdo s koho, vojáků pomalu ubývá a teprve v tu chvíli jim začnete doopravdy fandit.

Fabian napsal příběh opravdu chytře, protože kromě hajzla Smithe a vesmírné potvory do hry vstoupí i palubní počítač a pořádně zamíchá kartami. A vlastně i lovec z cizí planety má svoje kouzlo – ačkoliv jsou odkazy na kultovní vetřelcovskou sérii rozesety v průběhu celého děje, potvora rozhodně není své filmové předloze podobná a má úplně jiné zbraně než jen smrtící pařáty a kyselinu místo krve. I proto je mnohem obtížnější ji zabít! Dobře, v některých pasážích by si mohli hrdinové počínat chytřeji či obratněji, zkušeností by měli mít dost, ale když si člověk představí všechen ten stres a nervy, dá se zdůvodnit ledasco.

Boj o přežití je mixem akčních scén a hororových pasáží průchodu opuštěnou lodí na pokraji zkázy. Oba narátoři vystupňují tempo příběhu až na hranici, která vám zvedne tepovou frekvenci na pokraj infarktu. Nechybí ani známé „filmové“ detektory pohybu – červená tečka na displeji, pípání a nervy v háji. Prostě takhle vypadá peklo, a v něm se budou smažit buď vojáci nebo netvor.

Čím míň, tím lépe

A když už je řeč o vojácích: zpočátku vše působí dost líně a pozornost je dělena mezi celou velkou skupinu. S ubývajícími členy je vyprávění ucelenější a dokážete se do kůží jednotlivých přeživších vžít mnohem lépe. A v závěru už budete doslova pohlceni a bát se o jednoho každého člena, protože potvora může číhat bez přehánění všude; a my, posluchači, přece jen podvědomě toužíme po happy endu.

Fabian napsal opravdu silný příběh – a duo Tomáš Mařas a Jitka Moučková si s jeho adaptací (až na několik drobných výjimek) poradilo na výbornou. Mařas coby vypravěč zaujme a udrží pozornost po celých sedm hodin, Moučková má pro svoji hrdinku ten správný zastřený hlas, který posluchači evokuje drsnou ženu. Střih a produkce jsou také zvládnuté. Walker a Volf Expresní zásilku audiozpracováním pozvedli o kus výš a poslouchat ji je… no, nebudu psát že radost, protože je to docela drasťák, ale rozhodně skvělý zážitek.

PS: A pokud máte rádi knihy Roberta Fabiana, pak možná budete tušit, kdo je ten zelenáč Owen…

Robert Fabian: Expresní zásilka

Vydal: Walker a Volf, 2020

Interpreti: Tomáš Mařas a Jitka Moučková

Délka: 7 hodin 13 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 159 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď