Mág: Učedník – První audiokroky na cestě k hrdinství

Udělejme společně pár temp proti proudu řeky času a vraťme se do dob, kdy epická heroická fantasy byla vládkyní fantastiky. Do dob, kdy hrdinní rytíři bez bázně a hany brázdili stránky fantasy knih a zachraňovali panny v nesnázích, mocní mágové se tiše smáli pod vousy a metali ohnivé koule a na obloze se proháněli draci. Vraťme se k jedné z absolutních žánrových klasik, Trhlinovým válkám Raymonda A. Feista, jejichž první díl vám do uší přináší audiovydavatelství Čti mi!

Mág: Učedník je prvním dílem tetralogie Trhlinové války rozehrávajícím velkolepou epickou ságu. A pokud se ptáte, komu je tato audiokniha určena, pak je odpověď jednoduchá: všem milovníkům velkých příběhů o hrdinech. Ti se asi budou rekrutovat především z řad čtenářů, kteří v porevoluční euforii objevovali překladovou fantastiku a naráželi s otevřenou pusou na Tolkiena, Gemmela, Eddingse, Forgotten Realms… Ano, k těmto velikánům bývá Feist přirovnáván – ať již s přídomkem plagiát nebo důstojný nástupce. A svoji roli hraje i ona nostalgie, na jejíž struny se v úvodu snažíme zcela nepokrytě drnkat.

(Ne)moderní fantasy

Pokud se podíváme na současnou fantasy, pak oproti Mágovi je již mainstream dost jinde. Tuto audioknihu lze označit za dílo ze „zlatého fondu fantastiky“. Pokud jsou pro vás standardem věci jako Píseň ledu a ohně a očekáváte spousty zabíjení, rychlou rotaci postav a zběsilé tempo vyprávění, kde se pořád něco děje, pak zřejmě nic pro vás. Pokud jste se vzhlédli v populární vlně „dirty fantasy“ převážně pro dospělé, ohlédněte se také s klidem jinde.

Jak bylo řečeno, je možné Fiesta srovnávat kupříkladu s Tolkienem. Rozvážné tempo vyprávění s velkým množstvím popisů dává dohromady rozlehlý svět. V centru dění je několik málo hlavních postav – v tomto případě mladý panoš Pug a jeho přítel Tomas. Jejich dějové linie se občas rozejdou, ale vše je přehledné a nečekejte žádné složité vypravěčské postupy, zapeklité dílčí pointy; což ovšem neznamená, že autor neudrží vaši pozornost.

Pokud je řeč o postavách, pak vězte, že vám jich ušima proletí velké množství, ale zkušenější fantasti nebudou mít problém se v nich zorientovat. Opět je třeba říci, že je víceméně jasně definováno, kdo je dobrý a kdo zlý.

Nyní máte dost indicií k tomu, abyste si dokázali udělat obrázek, zda je Mág: Učedník příběhem pro vás. A také bude záležet, kolik toho v žánru máte načteno. Upřímně: pokud jste vyrostli na Tolkienovi, bude pro vás každá kniha v podobném duchu navždy už jen další plagiát. Ale Feist přidal několik vlastních prvků a doba konzervativních čtenářů příliš nepřála experimentům odchylujícím díla od léty zaběhlých pravidel žánru. Mimochodem, originál vyšel poprvé v roce 1982.

Jak rozehrát ságu

Příběh sám je vlastně pozvolným úvodem k větší sáze. Výhodou je, že lehce rozvláčný a popisný autorův styl k pasážím vysvětlujícím pravidla a fungování světa, jeho geografii, mocenské uspořádání a spoustu dalších aspektů dokonale sedí. Z děl s rychlým tempem každý podobný popis doslova čouhá, tady je zkrátka přirozenou součástí děje.

Toto tvrzení podporuje i klidný přednes narátora Libora Böhma. Popisné pasáže si vychutnáte, v akčních zrychlí a přinese potřebné emoce. U jednotlivých postav se snaží hrát a měnit polohu hlasu, ale při obrovském množství postav je to k užitku spíše v komornějších scénách. Možná si budete chvilku zvykat na narátorův trochu výše posazený hlas, jakmile se zaposloucháte a propadnete kouzlu příběhu (což zabere pouhých pár minut), rychle se s ním sžijete.

Na pozadí příběhu dvou mladých mužů, kteří zažívají strasti a slasti dospívání, se rozvíjí počínající válečný konflikt. Právě oni mladí hrdinové, čarodějův učeň Pug a budoucí skvělý voják Tomas, najdou potápějící se loď a objeví blížící se nebezpečí z jiného světa. Neznámí vojáci přicházejí prostřednictvím magických portálů – odtud tedy název Trhlinové války a zároveň onen vlastní Feistův přidaný prvek. A jak tradice tohoto typu literatury velí, ocitají se oba přátelé rychle ve víru událostí: stanou se součástí poselstva vyslaného ke králi říše se zprávou o hrozícím nebezpečí, projdou mnohými nebezpečími a zažijí spoustu dobrodružství….  I ten drak se objeví, nebojte se!

Začátek „něčeho velkého“

Jak již bylo napsáno, je Učedník úvodem do velké ságy. I přesto končí dílčí pointou a uzavírá první část války mezi lidmi a neznámým národem. Dozvídáme se důvod války, jsme svědky prvních velkých bitev a prvních dobrodružství, během kterých se mladí hrdinové musí rychle stát muži.

Feist je laskavý vypravěč – jak již bylo řečeno, v době, kdy knižní originál vznikl, nebylo násilí příliš v oblibě, a tak je celá kniha laděna spíše dobrodružně. Více se hraje na napětí a svižnou akci než na krev a vyhřezlá střeva.  A Feist je také dobrý vypravěč, protože nabízí množství menších příběhů spletených do jednoho velkého celku Velká výprava, jejíž cílem není nic menšího než pohnout dějinami celé země, skýtá nečekaná odhalení. Světem hýbe politika, posluchač postupně odkrývá zákonitosti a mnoho let utvářené vztahy… Inu, krásná a komplexní sága, která otevírá prvním dílem své brány.

Tady začíná velký a vznešený příběh, který milují celé generace čtenářů. Trhlinové války jsou legendou, která… Inu, staromilce nadchne, tím jsme si jisti. A stejným způsobem může nadchnout jakéhokoliv milovníka fantasy ság o odvážných hrdinech zachraňujících svět.

A ještě jeden postřeh ke zpracování: určitě vás zaujme velké množství hudebních motivů, které tvoří předěly mezi jednotlivými scénami a liniemi. Do téhle ságy skvěle sednou, působí středověkým dojmem a vyprávění vhodně doplňují. Čti mi! se zkrátka ve zpracování zlepšuje. Jen škoda, že hudba není využita také jako podkres některých scén, vyprávění by to oživilo ještě o trochu víc.

A jsme na konci. Doufejme, že další díly na sebe nenechají dlouho čekat!

Raymaond A. Feist: Mág: Učedník (Trhlinové války I.)

Vydalo: Čti mi!, 2021

Interpret: Libor Böhm

Délka: 16 hodin 57 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 320 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď