Přináší drsný spasitel spásu nebo zkázu?

Bylo jen otázkou času, kdy se Drsný spasitel Miroslava Žambocha dočká audiopodoby. Vždyť tahle kniha patří k základním pilířům českého postapa a právem si vydobyla přídomek kultovní. Muž, nebo možná monstrum, záleží na úhlu pohledu, se toulá okolím Ostravy i jejími ulicemi a pátrá po své minulosti. A to, co nachází, se mu ani trochu nezamlouvá.

To, že Žambochova Drsného spasitele zpracovalo do audiopodoby vydavatelství Walker a Volf, asi nikoho nepřekvapí, vždyť s Jiřím Walkerem Procházkou má Miroslav Žamboch kus společné literární minulosti v rámci série Agent JFK a mezi autory panují přátelské vztahy. Hlas knižní adaptaci propůjčil Zdeněk Velen – a byť je tento divadelní herec relativně neznámý, má příjemnou barvu hlasu a umí pracovat s intonací i tempem příběhu. Díky tomu neztrácí kniha nic ze svého kouzla, spíše naopak.

Kdo vlastně jsem?

Ústřední hrdina má spoustu vad – zejména na kráse. Jeho lidské tělo zdobí velké množství šrámů, o jejichž původu nemá ani páru. Kromě toho má navíc mechanickou ruku ve tvaru klepeta, kterou umně ukrývá ve speciální rukavici, a prazvláštní bionické oko, které si žije vlastním životem a ukazuje věci, které majitele nutí uvažovat o posledních zbytcích svého duševního zdraví. Zkrátka sympaťák na první pohled, protože ten druhý už vám možná nebude dopřán.

Je jasné, že podobnou bytost si každý snadno zapamatuje, budí pozornost a v její přítomnosti lidé mají tendenci velmi rychle sahat po zbraních. Což je trochu problém, protože náš zpočátku bezejmenný hrdina pátrá po vlastní minulosti a mrtví toho moc nenamluví. Netuší, kdo je; ale zdá se, že mnozí ho poznávají – zejména ti zlí.

Tenhle drsný chlapík dokonale zapadá do prostředí, které autor vytvořil. Svět totiž prošel armagedonem a lidstvo se stalo lovnou zvěří. Zemi opanovali všelijaké stvůry: duchové, démoni, bůžci a bohové, upíři… Žamboch vytvořil svět, ve kterém si nemůže být nikdo ničím jistý, nadpřirozeno a nepřirozeno se stalo dominantním druhem a silná víra mže být mocnou zbraní. Střelné zbraně i sůl na zahánění zlého mají stejnou účinnost a v dřevěných domech najdete občas technologii, kterou v současnosti lidstvo ještě nezná.

A když už jsme u té technologie: náš hrdina má také jeden kus úžasné technologie z doby, kdy byl svět ještě v pořádku (tedy před druhým ukřižováním Ježíše Krista – měl holt znova smůlu, chlapec), mechanického koně, kterému říká Micuma.

Muž s čertem v těle

Drsný spasitel v audiopodobě je rozdělen na dva díly. První má osm a tři čtvrtě hodiny, druhý pak devět a půl hodiny.

Na samém počátku jsou dvě kratší, řekněme seznamovací povídky. Díky nim jste prostřednictvím dvou uzavřených příběhů doslova vtaženi do centra dění, poznáváte hlavního hrdinu včetně jeho specifik i svět, ve kterém se pohybuje. Dostanete zkrátka potřebný základ a také velmi rychle získáte pocit, že tady není něco v pořádku; a ten bude postupem času sílit, protože minulost hlavního hrdiny zaručeně skrývá tajemství.

Společně s hlavním hrdinou projdeme zapadlou osadou, setkáme se s upíry i lovci démonů, lidskými zmetky vraždícími pro zábavu, bohy, démony, zásadovými muži a ženami v nesnázích, to vše jen aby se hlavní hrdina dokázal dostatečně vyprofilovat jako mistr protikladů. „Člověk“, který pomáhá druhým, ačkoliv mu v hlavě zuří jeho vlastní bitva a mnohdy je jen krůček od toho všechny zmasakrovat.

Podobně jako většina Žambochových hrdinů se drží svého morálního kodexu, což ho často činí snadnou obětí. Jenže nakonec se stejně ukáže kdo je tu predátorem, i když mnohdy je to opravdu o pověstný vlásek.

Objevte novou dimenzi

Díky narátorovi u Drsného spasitele dokonale zafunguje kouzlo audioknih. Pasáže, které při čtení nevyniknou, detaily a drobnosti – to vše je najednou zřetelnější a působí důležitěji. A právě oněch drobností je v knize mnoho: vtípky, narážky, delší popisné pasáže (alespoň zpočátku), které mohou zapadnout… Jak již bylo řečeno, Zdeněk Velen umí s hlasem pracovat a dává akčním scénám potřebnou šťávu, podtrhuje svým přednesem napětí a naopak vhodně brzdí spád a hraje na posluchačovy nervy. A tak, i když máte knihu přečtenou, získáte při poslechu dost jiný pocit (prožitek, emoci – jakkoliv to chcete nazvat); jen to finální rozuzlení už holt budete znát.

Děj oživí i některé zvukové efekty, hudba je přítomna spíše jen ve formě dramaticky působících krátkých sekvencí oddělujících jednotlivé kapitoly či bloky příběhu.

A když byla řeč o velkém finále, musíme ho zmínit trochu podrobněji. Je to totiž nejdelší povídka druhého dílu a zároveň skutečně VELKÉ finále. V ulicích Ostravy, kde teploty klesají postupně až téměř k absolutní nule, se prohání náš hrdina a bojuje o holý život. Jeho minulost ho dohání na každém kroku a musí se jí podívat do očí. Pointa je překvapivá a svižnost děje si v ničem nezadá s typickými představiteli české akční školy (Kulhánek, Kotleta, Kopřiva, Fuchs). Budete sedět na zadku a s otevřenou pusou poslouchat, kterak se posluchači boří jeden pracně vykonstruovaný předpoklad ohledně hlavního hrdiny za druhým! Žamboch předvedl opravdu mistrovský finiš.

Drsný spasitel v audiopodobě působí přesně tak, jak má. Dramaticky, napínavě a plný akce i vtípků; to vše ve velmi dobrém podání Zdeňka Velena. Oproti knize nabízí Spasitel do uší trochu jiný zážitek než pouhé čtení, takže se nebojte po knize sáhnout i pokud ji máte přečtenou – určitě nebudete litovat!

Miroslav Žamboch: Drsný spasitel 1. + 2. část (audiokniha)

Vydal: Walker a Volf, 2019

Interpret: Zdeněk Velen

Délka: 8 hodin 48 minut / 9 hodin a 37 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 179 Kč / 179 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď