Vango: Dobrodružný příběh ve stylu těch nejlepších verneovek až do vašich uší

Francouzský divadelní režisér a scénárista, bývalý profesor literatury a především výjimečný autor literatury pro mládež. Tak je Timothée de Fombelle vnímán ve své domovině. U nás ho dětští čtenáři znají především díky knize a audioknize o nejmenším chlapci na světě – Tobiiáš Lolness. Ale dospělé čtenáře a posluchače, kteří vyrůstali na dobrodružných příbězích Julese Vernea nebo Alexandra Dumase, by mohl zaujmout spíše jeho poslední u nás vydaný román s tajemným názvem Vango.

Tím tajemným Vangem je hlavní hrdina knihy, chlapec s nejasnou minulostí. Poprvé se s ním setkáváme v Paříži ve chvíli, kdy byl jako devatenáctiletý mladík obviněn z vraždy kněze. Od té chvíle je vlastně stále na útěku, a to nejen před policií. Sirotka obestřeného mlhou záhad totiž od raného dětství pronásledují zabijáci ve službách nejvyšších vládců nejsilnějších mocností světa. Díky svému nadání pro lezení ve výškách, vášni pro létání, znalosti slušné řádky světových jazyků a především pestré směsici přátel ale Vango před svými pronásledovateli uniká, ať už na palubě vzducholodi či lodí nebo vlakem. Při tom se snaží zjistit, co nejvíce informací o svých rodičích, jež zemřeli nedlouho po jeho narození, a to násilnou smrtí. Dobrodružné vyprávění je navýsost komplikované a napínavé nejen proto, že je jeho protagonistou záhadami opředený a neprávem zákonem pronásledovaný mladík, ale především díky tomu, že ani přátelé, které si za svůj sice krátký, ale zato velice dobrodružný život získal, se navzájem neznají, neboť žijí zhusta na opačných koncích světa, ale potkali Vanga v různých obdobích jeho života, a tudíž neznají celou jeho minulost. K tomu autor využívá mnoha retrospektivních vstupů a udržuje čtenáře v neustálém napětí. Přesto že se příběh odehrává v časovém rozpětí několika desítek let a splétá osudy velkého množství postav, dokázal autor bez nejmenších problémů všechna dějová vlákna propojit v jeden organický celek bez nejmenšího zádrhelu v logice. Ve finále tak díky jeho vypravěčskému umu zapadnou všechny často na první pohled nesourodé součásti příběhu na správné místo a on před posluchačem vyvstane ve své plné kráse a celistvosti. Vyprávění je zasazeno do Evropy dvacátých až čtyřicátých let minulého století, ale autor si mnohé z dějinných událostí té doby přizpůsobuje a ohýbá podle svých potřeb. Vango je tedy více dobrodružným příběhem  s prvky alternativní historie než typickým zástupcem tohoto žánru.

Na scénu přichází vypravěč ze staré školy

Spletitý a komplikovaně vyprávěný příběh plný dějových odboček jakým Vango bezesporu je, pro interpreta i režiséra velikou výzvou a převést ho do audioknižní podoby není vůbec lehké. Přesto tuto výzvu v audiovydavatelství OneHotBook přijali a pod režijním vedením režiséra Michala Bureše se role vypravěče ujal veterán mezi interprety audioknih i rozhlasových her Jan Vlasák. Jeho příjemný hlas provází posluchače detektivek s komisařem Maigretem již několik let a milovníci fantastiky ho mohli slyšet v audioknihách Terror, Spasitel Duny či Mycellium. Jenže tam byl vždy součástí týmu herců, kteří propůjčili svůj hlas plejádě hrdinů, proto bylo otázkou, zda v rámci jednohlasé četby dokáže udržet posluchačovu pozornost, při poslechu bezmála 23 hodin dlouhé nahrávky.

Když interpret svému řemeslu rozumí

Přestože je Jan Vlasák pověstný svým kultivovaným projevem a jeho hlas má většina posluchačů zafixovaný jako poklidný, ve Vangovi se takříkajíc odvázal. Nepřehrává sice jako jiní interpreti a jeho projev je stále kultivovaný a civilní, přesto Fombelleovým hrdinům dokázal vtisknou ten správný tón hlasu a především perfektně vystihnout jejich emoce. Dramatické scény a mnohé z dialogů jsou v jeho podání posluchačským zážitkem. Spolu s hudebním doprovodem, v němž se střídají dramatické smyčce a melancholické tóny hoboje, dokáže vykouzlit na posluchačově tváři tu úsměv, jindy ho zase donutí zatajit napětím dech. Samozřejmě mohla být audiokniha Vango pojata jako vícehlasá četba, ale v rámci jednohlasé četby jde díky tomuto zkušenému interpretovi o skvěle odvedenou práci. Přesto se jedná o poměrně náročný poslech, na který se člověk musí soustředit. Ale to není chybou tvůrčího týmu jako spíš „překážkou“ vytvořenou autorem, neboť Vango jeden z nejkomplikovaněji napsaných příběhů, na který můžete v knižní produkci narazit. Navzdory tomu jde o velký posluchačský zážitek a pro mě je tato audiokniha překvapením roku.

Příběh: 90%  Zpracování: 90%

Timothée de Fombelle: Vango

Vydal: OneHotBook, 2023

Interpret: Jan Vlasák

Délka: 22 hodin 52 minut

Formát: 2xCD MP3

Cena: 499 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď