Železné srdce: Zatímco Paříž hoří, viking lituje

Znáte rčení o tom, že zvědavost zabila kočku? Tak, a teď si místo kočky představte vikinga Haralda, který přijel do Paříže, zapletl do se do hledání zmizelého s vidinou snadno vydělaných peněz a splakal nad výdělkem. Protože motat se pod nohy politikům nepřinese nikdy nic dobrého.

Harald. Že vám tohle jméno v kombinaci s autorem Martinem Sládkem něco říká? Ale ano, možná jste četli Hodinu vlků nebo Hladovou smečku, ve kterých jste se s tímhle svérázným seveřanem mohli setkat. Mimochodem, pokud jste ještě neměli tu čest, pak je Železné srdce dobrý startovní bod, protože Hladová smečka patří chronologicky až za tuto knihu.

Jak zabít pařížskou romantiku

Obvykle si jede člověk do Paříže udělat pár romantických fotek, prohlédnout Eifelovku a pokochat se krásou tohoto velkoměsta. Jenže tady se bavíme o Paříži z počátku devatenáctého století. Harald je drsný seveřan a na romantiku ho moc neužije, Eifelovka nestojí (nikoliv proto, že by ji Harald a jeho kumpáni zbořili) a těch krás dobová Paříž také příliš nenabízí. Přesto se do hlavního města Západofrancké říše sjíždí dobová smetánka – míří sem hned dva králové.

A tady to všechno začíná. Do příjezdu králů zbývají dva dny a najednou zmizí maurský vyslanec, jehož nepřítomnost může skončit pořádným průšvihem. A protože je Harald v jádru dobrý muž a za vyslancovo nalezení je mu slíben pořádný pytel peněz, podlehne pokušení, na chvíli přestane poslouchat svůj vnitřní hlas a neštěstí je hotovo.

Přesto, že je Harald drsňák, zkušený rváč a nebojí se také používat Umění (neboli magii, jak je libo), musí si hledání pořádně odmakat. Sládek nabízí čtenáři spíše svižnou dobovou detektivku, ve které je fantasy jen okrajovým motivem. Děj sviští vpřed a dost rychle začnete koukat, jak se vše zamotá a jak zdánlivě malý kamínek v podobě zmizelého vyslance spustí lavinu neboli odhalení konspirace, která může způsobit zkázu celé Paříže. Dva dny – víc samozvaný detektiv nemá k dispozici.

Jako po másle

Děj je ve své podstatě dost jednoduchý a výhodou je, že i uvěřitelný. Dobové reálie působí věrně a Harald není nikterak rafinovaný, i když umí zapojit hlavu pokud je třeba. Sled událostí je poskládán přirozeně a logicky a jako třešničku na dortu přidejme fakt, že Sládek ještě dohraje dění i po momentu, kde by se dala kniha ukončit  – i když by v takovém případě byla dost krátká a čtenáři by ho za otevřený konec roznesli na kopytech.

Zaujmou špinavé ulice Paříže prolezlé kriminalitou a podloudnými živly (z nichž někteří jsou Haraldovi staří známi a spojenci, protože kde jinde nejsnadněji přijít k informacím než v podsvětí, že?). Dobře podaná je i široká škála postav – od mocipánů, kterým je Harald trnem v oku či je pro ně méněcenným cizákem, přes spojence, rovné chlapy a bratry ve zbrani až po nepřátele, kteří k vikingskému bijci chovají určitou dávku respektu.

Samozřejmě nemohou chybět bojové scény – a tady si Sládek vede zdatně. Řinčení oceli, šermířské souboje i nečestný pouliční boj – Harald se vyzná a nebojí se využít všech metod k poražení protivníků. Závěrečný souboj je už pak jen třešinkou na zbraněmi řinčícím dortu.

Železné srdce je relativně jednoduché a přímočaré. Jeho hlavním trumfem je hlavní hrdina a postavy obecně, ale i rychlé tempo a detektivní příměs. Výsledkem je podařená historická fantasy, která umí být tajemná i akční a také dokáže překvapit.

Martin Sládek: Železné srdce

Vydal: Mystery Press, 2023

Obálka: Michal Suchánek

Počet stran: 352

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď