Zlatý kříž: První díl poetické městské fantasy od Čti mi!, která vaše uši doslova okouzlí

Praha je velmi živé město. Jenže – co když je natolik živá, že má svoji vlastní osobnost, že je něco jako bohyně? A co když stůně a zachránit jí může jen rytíř na bílém koni? I když tentokrát asi bude muset stačit pouhý bankovní úředník. Protože Vašek, jak se nebohý zachránce jmenuje, není rytíř ani omylem, a vůbec není jisté, jestli tuhle roli hrdiny proti své vůli vůbec stihne před svojí smrtí naplnit.

Audiovydavatelství Čti mi! Je sice na trhu od roku 2019, ale svůj vzestup zažilo až v roce 2020. A když se podíváte do jejich portfolia vydaných knih, najdete tam několik opravdových perel. Jednou z nich je i trilogie Pavla Renčína Městské války. Pravda, od dob vydání jejího prvního dílu s názvem Zlatý kříž v knižní podobě v roce 2008 už uplynula spousta vody ve Vltavě a tahle na české poměry výjimečná urban fantasy notně zapadala prachem, ale Čti mi! potěšilo srdce pamětníků a zároveň ukazuje i mladé krvi, že se v Čechách píší opravdu výjimečná díla. A vy, škarohlídi brblající o Gaimanovi, račte držet ústa!

Město ve městě

Václav Vran je člověk jakých v Praze potkáte na tisíce. Bankovní úředník, zpovykaný Pražák závislý na moderní technologii a vymoženostech města, floutek a povrchní arogantní frajírek. Jenže ne na každého takového hejska zaútočí démon.

Tahle událost roztočí kola událostí, a zanedlouho Vašek zjišťuje, že Praha může být i úplně jiná než ji dlouhá léta znal. Protože ne každý člověk s mečem musí být nutně larpař a pod městem může být úplně jiné město. Opuštěná zákoutí rázem nejsou opuštěná a najednou vidíte to, co vaše oči unavené nudou a šedí stereotypu velkoryse přehlížely nebo odmítaly vidět.

Nakonec se Vašek setká i s Prahou samou, nádhernou ženou, která však trpí. Její hraniční kameny, nebo v současnosti cedule, někdo v tichosti likviduje, čímž způsobuje krásné matce měst těžká zranění. Vašek se ocitá v nezáviděníhodné pozici: aniž by věděl cokoliv o pravidlech nového světa, měl by být on tím vyvoleným, který Prahu pomůže zachránit. Tedy, pokud ho dřív nezabijí nepřátelé nebo některý z jeho učitelů…

Poezie nevšedního města

Zlatým křížem vás bude provázet hlas Otakara Soviny. Na první poslech působí trochu zvláštně – je poměrně vysoký a lehce nosový. Bude možná chvilku trvat než si na něj zvyknete, ale postupem času zjistíte, že volba narátora rozhodně nebyla vůbec špatná. On totiž Sovina je skvělý vypravěč a umí dát příběhu potřebnou „flow“. Vtipy i dramatické momenty jsou podány tak, že je doslova zhltnete. Navíc umí měnit i hlasy tak, aby byly odlišeny jednotlivé postavy, a to včetně několika akcentů. Ačkoliv nebyl Sovinův hlas na první poslech úplně můj vkus, nakonec do poslechu celé audioknihy nelze než uznale pokývat hlavou, protože narátor zaválel a dal textu přidanou hodnotu.

Je třeba říct, že Zlatý kříž je poměrně specifickým textem. I v tomto případě je třeba Otakara Sovinu pochválit, protože dokázal lákavým způsobem podat i Renčínův bohatý jazyk a osobitý vypravěčský um. On totiž autor velmi rád bere posluchače na procházky zákoutími Prahy a nebojí se mnoho situací doslova malovat a dodat i těm nejvšednějším věcem kouzlo prostřednictvím poetického a neskutečně barvitého vyprávění. Co v textové podobě brzdilo plynulost děje, to v audioverzi doslova hladí uši a okouzluje. Tím se snažíme jinými slovy říct, že tahle kniha není pro každého. Pokud jste zvyklí na svižné odsýpající příběhy (nebo nemáte z principu rádi Prahu), budete přinejmenším mírně rozpačití, ale pokud je ve vás alespoň kousek romantika/romantičky…

Jedno a to samé město

O poetice ve Zlatém kříži již řeč byla. Jenže v knize je toho ukryto mnohem víc. Akční scény, napětí, dějové zvraty – a především obrovské množství nápadů. A právě ty jsou alfou a omegou výjimečnosti celého příběhu.

Renčín skvěle prolíná svět tak, jak ho známe a vnímáme, se světem, kterým by mohla Praha být kdybychom ho tam hledali. Konflikt moderního a mýtického, obyčejného člověka zvyklého na své pohodlí a stereotypní uvažování proti zbrusu nové, lehce pohádkové, realitě.  Těch nápadů je opravdu obrovské množství: personifikovaná města, životem kypící stoky, nečekané postavy a jejich schopnosti…

Chce se říct, že je velmi obtížně vystihnout charakter textu Zlatého kříže. Kombinace lehce pohádkové urban fantasy, která se však nebojí akčních scén i hororových momentů, fantasy obsahující okouzlující momenty a především založené na objevování nepoznaného světa, který má člověk žijící v Praze doslova na dosah ruky; zhruba tak nějak by se dala v kostce kniha popsat.

V hlavní roli

Pokud se bavíme o hlavní roli, pak ji převzala Praha samotná. Autor využívá reálná místa a notoricky známé historické památky, takže si ke knize posluchač dokáže vypěstovat velmi rychle vztah.

Dominantní roli hraje i Vašek Vran coby hlavní hrdina. Tenhle chlapík je zpočátku vše možné jen ne sympatický; sobecký parchant myslící na vlastní prospěch a snažící se šidit, podvádět a vykroutit se z povinností. Postupem času ho ovšem prostředí mění, protože pochopí, že tenhle přístup nikomu nepomůže, a ze všeho nejméně jemu samému. Ne, nestane se z něj dobroprd, ale přijme určitá pravidla a trochu si srovná věci v palici, takže nakonec v posluchači přece jen trochu těch sympatií vyždímá.

Svět je osazen mnoha dalšími postavami, působí velmi barevně a živě. Je pravda, že Renčín své hrdiny nikterak nešetří, Praha je drsný svět a válka s sebou nese oběti.

Na závěr tedy nezbývá než audiovydavatelství Čti mi! pochválit. Otakar Sovina zvládl interpretaci náročného textu s bravurou a propůjčil mu poetiku i osobitost. A Zlatý kříž je příběhem, který si zasloužil být vyprávěn znova, v oblasti české urban fantasy se totiž jedná o unikát plný dechberoucích nápadů, kouzelných momentů a umně spletené lyriky i epiky.

Pavel Renčín: Zlatý kříž (Městské války I.)

Vydalo: Čti mi!, 2020

Interpret: Otakar Sovina

Délka: 11 hodin 41 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 250 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď