Rytíři z Heliopole: Přeměna budiž dokonána!

Byly tu a budou. Sledují a řídí každý krok, žádná významná světová událost se neobejde bez jejich souhlasu. Tajná společenstva – ilumináti, templáři – říkejte jim jakkoliv, ale to, že ONI jsou vládci světa, je nepopiratelná skutečnost. A Rytíři z Heliopole jsou právě takovým tajným spolkem. Nejde jim o to být mocní a mít svět jako svoji hračku; jsou moudří a chtějí prosperitu a blahobyt. Jenže znáte to – každý mír znamená ukončení nějaké války!

Že s velkou mocí přichází velká odpovědnost už „někdo“ řekl, ale to jsme v dočista jiném komiksu. První kniha Rytířů z Heliopole s podtitulem Dílo v černé, dílo v bílé také vypráví o moci. O moci králů, která se za velké francouzské revoluce hroutí jako domeček z karet. O moci, kterou dostává do rukou slavný vojevůdce. A o velké moci spojené s velkou odpovědností, kterou mají v rukách Rytíři Heliopole, tajný spolek ovlivňující běh světových dějin.

Dílo (nejen) v černé a bílé

Tahle kniha bude pro mnohé milovníky komiksu láska na první pohled. Velký formát (o něco přesahující A4), pevné desky, celobarevné provedení, kvalitní papír – a k tomu jméno Alejandro Jodorowsky skvící se na obálce. Prostě kniha, která by ve vaší knihovně rozhodně neměla chybět.

Jodorowského jméno vyvolává zájem samo o sobě. Poslední dobou v češtině sice vychází dostatek jeho děl, ale většina z nich si drží vysokou scénáristickou laťku, což řadí tohoto scénáristu do první ligy. A ani první kniha Rytířů z Heliopole není (naštěstí) výjimkou. Scénárista je znám svým kladným vztahem k mystice, tajným bratrstvům, konspiračním teoriím a podobným tématům; a jak již bylo naznačeno, popouští uzdu své vášni opravdu na plné pecky.

Také je známo, že své scénáře nenechá ztvárňovat žádné nýmandy. Ačkoliv Jérémy v roli kreslíře není megahvězda, prokazuje, že mít „tu čest“ pracovat s Jodorowskym si plně zasloužil. Kresba v obou sešitech obsažených v první knize Rytířů z Helipole je totiž parádní: Jerémy umí jak statické obrazy, kde pracuje s mimikou, prodává svůj cit pro detail i práci se stínováním, tak i živé akční panely.

A ještě jednu informaci vám dlužím: první kniha Rytířů Heliopole obsahuje dva z celkových čtyř sešitů nazvaných podle klasických alchymistických procesů přeměny: albedo a nigredo, proto tedy Dílo v černé a Dílo v bílé. Vidíte, zase ta alchymie!

Ve víru revoluce

Děj začíná pěkně zostra. V souboji na život a na smrt se utká mladý muž a obrovským opem (mimochodem, koukněte na obrázek – vážně se povedl!). Pokud mladík zvítězí, může se stát jeho odměnou elixír dlouhověkosti umožňující mu žít tři sta staletí. Tím začíná cesta Ludvíka XVII., následníka francouzského trůnu, za dlouhověkostí. Nejprve si ve flashbacku odskočíme podívat se jak že to vlastně bylo s tím králem, který je oficiálně mrtev; později zažijete jeho přerod z obyčejného smrtelníka na dlouhověkého zasvěcence. Je trochu škoda, že dobře rozjetý příběh se ve druhém sešitu překlopí do životní poutě známého „malého muže“, Napoleona Bonaparte, který sice měl být původně vhodný spojencem rytířů Heliopole, ale je touha po moci jeho jméno rychle přesune na seznam obětí.

A katem mu má být právě Ludvík XVII, který však promluví do děje až po delší odmlce věnované bojům v Egyptě. Díky tomu působí děj rozbitě; hlavní postava, která čtenáře provázela a byla dostatečně zajímavá najednou prostě zmizí, což zamrzí.

Jodorowsky zasadil příběh do zajímavých kulis francouzské revoluce a Jérémy doslova vdechl jeho myšlenkám život. Setkáte se s mnoha historickými postavami (byť jsou jejich osudy ohnuty mnohdy ve prospěch toku příběhu) a doba svištících gilotin a občanských nepokojů je velice atraktivní kulisou. Totéž samozřejmě platí i o Napoleonově tažení do Egypta. Krev, mrtvoly a doba vymknuta z kloubů šílící.

Pochmurnějšímu ladění příběhu odpovídá i ladění barevné. Barvy jsou spíše matné, důvodů používat jásavé kolory je opravdu pomálu. Příběh díky tomu působí zadumaněji, vyznívá o kapku naléhavěji.

Čtenáře zajisté zaujme i složení řádu rytířů Heliopole. Za všechny jmenujme třeba Nostradama nebo Imhotepa.

Každý vidí co chce

O tom, že Jodorowsky fabuluje a přikresluje není pochyb. Kdo v knize bude chtít hledat podprahová poselství a skrytá fakta, zajisté je tam najde. Vy ostatní uvidíte mysteriózní příběh plný dobrodružství a událostí hýbajících dějinami.

Podobnost samozřejmě můžeme hledat i s populární herní sérií Assassin´s Creed. Prostředí, tajné řády… Inu, Rytíři z Heliopole sice jdou trochu jinou cestou, ale podobnost tam rozhodně je.

Co však musí vidět každý je výborně, živě a chytlavě nakreslený komiks. Scénář také není vůbec špatný, jen škoda roztříštěnosti námětu. Ale jsme v polovině, a Dílo v černé, dílo v bílé je skvělou pozvánkou na vyvrcholení tohoto příběhu.

 

Rytíři z Heliopole 1: Dílo v černé, dílo v bílé

Scénář: Alejandro Jodorowski

Kresba: Jérémy

Překlad: Richard Podaný

Vydala: Crew, 2020

Počet stran: 120

Vazba: vázaná

Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď