JOHANKA Z ARKU

Mladá Johanka (Milla Jovovichová) je skoro normální, až na to, že slyší jakési hlasy, které ji říkají co má dělat. Jinak si žije docela spokojeně. Jednoho dne, se ale vše……

Mladá Johanka (Milla Jovovichová) je skoro normální, až na to, že slyší jakési hlasy, které ji říkají co má dělat. Jinak si žije docela spokojeně. Jednoho dne, se ale vše změní. Angličtí vojáci napadnou a zničí vesnici, kde žije, také zavraždí a poté znásilní její starší sestru Kateřinu (ano, je to v přesně v tomhle pořadí). O pár let později přesvědčí francouzského dauphina (titul koruního prince) Karla, že je pověřena Bohem, aby osvobodila Francii a jeho dovedla do katedrály v Remeši, kde bude korunován na krále. Karel ji uvěří a dá ji zbytky francouzského vojska. I když je naprosto nezkušená, díky svému charisma dovede vojáky zfanatizovat a vyhrává jednu bitvu za druhou. Na konec je Karel korunován na krále. Ale to je vše co chtěl, od teď je válka pro něj příliš drahá a Johanka ovládající obrovské masy lidí příliš nebezpečná. Proto se zradou dostane do rukou nepřátelských Burgunďanů a posléze Angličanů, kteří ji obviní z kacířství a jako čarodějnic je upálena.

Tenhle film byl hodně očekáván, natáčení bylo tajné a z traileru jsme se taky nic nedozvěděli. Celý film je rozdělen do tří částí: v první je Johančino dětství, v druhé její válečná kariéra a ve třetí stojí před inkvizičním soudem opuštěna svými hlasy. Jejím skutečným soudcem je, ale její svědomí (Dustin Hoffman). První část je natočena tak, že chvílemi nevíte, kde končí vize a začíná skutečnost. Bitvy ve druhé části jsou doopravdy monumentální a vypadají věrohodně (v jedné scéně bylo prý 1200 lidí!). Třetí část filmu je psychologická a Johanka se zodpovídá svému svědomí. Je to docela zajmavý pohled na historickou legendu. Milla skutečně v roli Johanky zazářila. Vůbec celé opsazení filmu je dobré: John Malkovich, Faye Dunawayová, Dustin Hoffman, Tchéky Karyo atd. Hudbu složil Eric Serra a je doopravdy dobrá. Mně se film líbil nejen proto, že jsem zrovna hrál kampaň za Johanku v AGES OF EMPIRES 2. A´t už byla poslem Boha, Ďábla nebo byla šílená, historici se shodli na tom, že nebýt Johanky, Francie by určitě prohrála.

DVD: Kamarád si koupil DVD s tímhle filmem (region 1) , které jsem měl možnost vidět a stručně je popíši. Do menu se dostaneme přes sestřih z filmu, podobně jako na DVD s Matrixem. Jelikož je to region 1, titulky jsou samozřejmě anglické trochu netradičně ve žluté barvě. Na DVD je filmografie hlavních herců a režiséra. Pět trailerů dva na tenhle film, další na Leona, Orlando a Lola běží o život. Na konec je tady dokument o skutečné Johance, kterým provází Milla. DVD je uloženo na rozdíl od již zmiňovaného Matrixu v celoplastikové krabičce, která docela dost vydrží.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Johanka
  Souhlasim, tento film byl velice zajimavy, perfektne obsazeny, velice dobre natoceny…nemam co vytknout. Doporucuji!!!

 2. Nadpis
  Jo, film to je fakt dobrý, Milla je senzační, ale to je podle mě obecná pravda. Celkově dobře natočený biják, na jehož natáčení se účastnilo i několik mých přátel a jejich zážitky taky stály za to.

 3. Johanka
  Když jsem šel na tenhle film já, věděl jsem , že není nic moc. A nebyl (asi jsem byl na jiném než kolega recenzent). Představitelka hlavní role se hodí na všechno jen ne na roli hluboce věřící, nevinné panny. Její přehnaně patetický výkon byl asi největší smůla filmu. Čekal jsem alespoň dobré bitevní scény a lá Statečné srdce, ale scéna, kde bojovali největší generálové o Paříž a v pozadí na hradbách viseli (pravda, občas dokonce sem a tam popolézali) dva z jejich armády, mě skutečně rozesmála. další věcí u které jsem se mohl potrhat byly důmyslné (a neuvěřitelně účinné) obranné stroje (myslím ty koule co lítaly z hradeb)
  Celý film bych hodnotil známkou 4-(a to jen díky Dustinu H.)

 4. Johanka – spasitelka nebo cvok?
  Já bych řekl, že je to dobrý film. A víte co? Většinou se pídím po nastrojení scény, tj. místo, kostýmy, rekvizity a tak, ale tentokrát mě vzal celej ten příběh, který byl tu a tam proložen inteligentním humorem, ale i drsňárnami typu “banánová slupka”. Hlavně pak ten konec se Svědomím alias Dustinem. Ačkoliv se považuju za skorohistorika a něco jsem si o stoleté válce přečetl, až tento film mě donutil se vážně zamyslet nad tím, zda byla Johanka opravdovou mistriní a v touze po pomstě se jí dařilo geniálně vítězit i diplomaticky působit nebo šlo jen o holku, která brutálním vyplenění své vesnice zažila šok, z kterého se již nevzpamatovala, a takto poblouzěná “vyváděla” a mstila se Angličanům? …kdyby se ale chtěla mstít, tak proč by – alespoň jak ukazuje film – dávala Angličanům tolik šancí na ústup?!!(pozn. Dokonce existuje i historicky doložený dopios anglickému “místodržiteli”, který jej žádá a prosí k ústupu z Francie!). Já si myslím, že jde o dobrý film, který zaujem nejen historické a válečné maniaky, ale normálního diváka.

Zanechat odpověď