Johanka z Arku

 • Autor:
 • Nakladatelství: Lingea
 • Cena: 299 Kč
 • ISBN: 978-80-7508-818-5
 • Vyšlo: 3. 11. 2022
 • Žánr: komiks
 • Provedení: váz.
 • Autor obáky: Noé Ignacio
 • Počet stran: 56

Veřejné působení JOHANKY Z ARKU netrvalo dlouho. Od jejího prvního vystoupení před králem Karlem VII. v Chinonu v únoru 1429 až po upálení na hranici v Rouenu 30. května 1431 uplynuly pouhé dva roky. Jak je tedy možné, že se Panna orleánská za tak krátkou dobu nesmazatelně zapsala do dějin? Poznejte detailněji příběh Johanky z Arku formou komiksu. Její odhodlání je určitě inspirativní i dnes. Dodnes ji považujeme za jednu z nejzajímavějších osobností evropského středověku. Byla to ona, kdo zvrátil průběh stoleté války a zahájil postupné znovudobývání Francie. Podařilo se jí prolomit anglické obležení města Orléans a přesvědčit Karla VII. o nutnosti jeho pomazání v Remeši, jímž posílil svoji legitimitu coby krále Francie. Právě tato událost byla jedním z hlavních argumentů během rehabilitačního procesu v roce 1456, na jehož základě se Johanka stala jednou z ikon (nejen) francouzských dějin. Její mimořádná cesta nepřestává překvapovat. Jak se mohla prostá venkovská dívka dostat až ke králi? Jak mohla žena sehrát tak významnou vojenskou roli? Její víra a osobnost poháněly velitele vojsk i řadové vojáky k vítězství. Pro jedny byla Johanka prorokyně, ale pro druhé čarodějnice. Vyprávět příběh Johanky z Arku formou komiksu je problematické v mnoha ohledech, zejména protože Panna orleánská zůstává záhadou i pro odborníky. Řada příběhů z jejího života ovšem nepřestává fascinovat. Dialogy jsou psány moderním jazykem. Některé jsou smyšlené, ale kde to bylo možné, vycházejí z vyprávění kronikářů a středověkých archivů. Poznání životů velikánů světových dějin je pro nás cenné zejména tím, že nám otevírá cestu k pochopení doby, ve které žili. Jací však byli doopravdy a jak a proč vstoupili do dějin? Při práci na této knížce se výtvarníci a tvůrci komiksů spojili s profesionálními historiky, aby společně představili životní osudy osobností, jejichž odkaz je živý dodnes.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

JOHANKA Z ARKU

 • Autor:
 • Nakladatelství:
 • Cena: 0 Kč
 • Vyšlo: 1. 1. 1970
 • Žánr:
 • Provedení:
 • Autor obáky:
 • Počet stran:

Mladá Johanka (Milla Jovovichová) je skoro normální, až na to, že slyší jakési hlasy, které ji říkají co má dělat. Jinak si žije docela spokojeně. Jednoho dne, se ale vše změní. Angličtí vojáci napadnou a zničí vesnici, kde žije, také zavraždí a poté znásilní její starší sestru Kateřinu (ano, je to v přesně v tomhle pořadí). O pár let později přesvědčí francouzského dauphina (titul koruního prince) Karla, že je pověřena Bohem, aby osvobodila Francii a jeho dovedla do katedrály v Remeši, kde bude korunován na krále. Karel ji uvěří a dá ji zbytky francouzského vojska. I když je naprosto nezkušená, díky svému charisma dovede vojáky zfanatizovat a vyhrává jednu bitvu za druhou. Na konec je Karel korunován na krále. Ale to je vše co chtěl, od teď je válka pro něj příliš drahá a Johanka ovládající obrovské masy lidí příliš nebezpečná. Proto se zradou dostane do rukou nepřátelských Burgunďanů a posléze Angličanů, kteří ji obviní z kacířství a jako čarodějnic je upálena.

Tenhle film byl hodně očekáván, natáčení bylo tajné a z traileru jsme se taky nic nedozvěděli. Celý film je rozdělen do tří částí: v první je Johančino dětství, v druhé její válečná kariéra a ve třetí stojí před inkvizičním soudem opuštěna svými hlasy. Jejím skutečným soudcem je, ale její svědomí (Dustin Hoffman). První část je natočena tak, že chvílemi nevíte, kde končí vize a začíná skutečnost. Bitvy ve druhé části jsou doopravdy monumentální a vypadají věrohodně (v jedné scéně bylo prý 1200 lidí!). Třetí část filmu je psychologická a Johanka se zodpovídá svému svědomí. Je to docela zajmavý pohled na historickou legendu. Milla skutečně v roli Johanky zazářila. Vůbec celé opsazení filmu je dobré: John Malkovich, Faye Dunawayová, Dustin Hoffman, Tchéky Karyo atd. Hudbu složil Eric Serra a je doopravdy dobrá. Mně se film líbil nejen proto, že jsem zrovna hrál kampaň za Johanku v AGES OF EMPIRES 2. A´t už byla poslem Boha, Ďábla nebo byla šílená, historici se shodli na tom, že nebýt Johanky, Francie by určitě prohrála.

DVD: Kamarád si koupil DVD s tímhle filmem (region 1) , které jsem měl možnost vidět a stručně je popíši. Do menu se dostaneme přes sestřih z filmu, podobně jako na DVD s Matrixem. Jelikož je to region 1, titulky jsou samozřejmě anglické trochu netradičně ve žluté barvě. Na DVD je filmografie hlavních herců a režiséra. Pět trailerů dva na tenhle film, další na Leona, Orlando a Lola běží o život. Na konec je tady dokument o skutečné Johance, kterým provází Milla. DVD je uloženo na rozdíl od již zmiňovaného Matrixu v celoplastikové krabičce, která docela dost vydrží.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Johanka
  Souhlasim, tento film byl velice zajimavy, perfektne obsazeny, velice dobre natoceny…nemam co vytknout. Doporucuji!!!

 2. Nadpis
  Jo, film to je fakt dobrý, Milla je senzační, ale to je podle mě obecná pravda. Celkově dobře natočený biják, na jehož natáčení se účastnilo i několik mých přátel a jejich zážitky taky stály za to.

 3. Johanka
  Když jsem šel na tenhle film já, věděl jsem , že není nic moc. A nebyl (asi jsem byl na jiném než kolega recenzent). Představitelka hlavní role se hodí na všechno jen ne na roli hluboce věřící, nevinné panny. Její přehnaně patetický výkon byl asi největší smůla filmu. Čekal jsem alespoň dobré bitevní scény a lá Statečné srdce, ale scéna, kde bojovali největší generálové o Paříž a v pozadí na hradbách viseli (pravda, občas dokonce sem a tam popolézali) dva z jejich armády, mě skutečně rozesmála. další věcí u které jsem se mohl potrhat byly důmyslné (a neuvěřitelně účinné) obranné stroje (myslím ty koule co lítaly z hradeb)
  Celý film bych hodnotil známkou 4-(a to jen díky Dustinu H.)

 4. Johanka – spasitelka nebo cvok?
  Já bych řekl, že je to dobrý film. A víte co? Většinou se pídím po nastrojení scény, tj. místo, kostýmy, rekvizity a tak, ale tentokrát mě vzal celej ten příběh, který byl tu a tam proložen inteligentním humorem, ale i drsňárnami typu “banánová slupka”. Hlavně pak ten konec se Svědomím alias Dustinem. Ačkoliv se považuju za skorohistorika a něco jsem si o stoleté válce přečetl, až tento film mě donutil se vážně zamyslet nad tím, zda byla Johanka opravdovou mistriní a v touze po pomstě se jí dařilo geniálně vítězit i diplomaticky působit nebo šlo jen o holku, která brutálním vyplenění své vesnice zažila šok, z kterého se již nevzpamatovala, a takto poblouzěná “vyváděla” a mstila se Angličanům? …kdyby se ale chtěla mstít, tak proč by – alespoň jak ukazuje film – dávala Angličanům tolik šancí na ústup?!!(pozn. Dokonce existuje i historicky doložený dopios anglickému “místodržiteli”, který jej žádá a prosí k ústupu z Francie!). Já si myslím, že jde o dobrý film, který zaujem nejen historické a válečné maniaky, ale normálního diváka.

Zveřejnit odpověď