Hunger Games: Vražedná pomsta

Ze zpočátku poměrně nijak přehnaně očekávaného filmu Hunger Games se (i díky široké fanouškovské základně knižní předlohy) nakonec stal až překvapivý divácký hit. Dobré koště seženete zhruba za deset dolarů – to znamená, že za takřka 700 milionů dolarů vysoké tržby Hunger Games nakoupíte 70 milionů košťat. Cestička pro vznik adaptací dalších dílů této série byla tedy zametená pekelně rychle.

966414_678479162168738_305819312_o

A tak přestože slovutní páni kritikové a recenzenti lamentovali nad „originalitou“ příběhu (Podívejte, drahouškové, vždyť je to jen lacině flagrantní kompozice ze všeobecně známých motivů z antiky: gladiátorských her a báje o krétském Minotaurovi, do jehož bludiště jsou každoročně odváděni vyvolení chlapci a děvčata z poraženého národa aténského soupeře; i současné populární kultury: Kingův Běžící muž či japonské Battle Royale, jehož funkce předlohy je do očí bijící, přičemž výsledný celek je zahalený v marném pokusu -sic!- o dystopickou atmosféru ála Orwellovo legendární dílo 1984.), rozjívené dívenky a mládež všeobecně chodily na Katnissino zápolení v aréně Hladových her po milionech a úspěch to byl ohromující. A studio Lionsgate řeklo, že to bylo dobré.

Takže se Katniss opět vrací na plátna kin.

Jestliže si myslela, že vítězstvím v Hladových hrách se dostala z obliga v dalších kolech, šeredně se spletla. Svrchované hlavě Kapitolu, prezidentu Snowovi, totiž nevoní symbol odporu, který se vyvinul z jejího vzdorovitého gesta v závěru her. V okrscích to vře, jak si zdejší utlačované obyvatelstvo stále více troufá odporovat. Z Katniss se stal idol těchto lidí, jejich modla, ztělesnění jejich nadějí.

A jako takovou ji musí Kapitol zlomit, rozprášit jeji legendu a zažehnat odpor. Lid je sevřen v kleštích brutality, popravy a tělesné tresty halí vesnice do mrtvolného ticha. A Katniss?

Vzhledem k tomu, že mocipáni pravděpodobně nedisponují návaly kreativity, nenapadne je nic jiného, než Katniss a Peetu, naoko pár a miláčky davu, vrhnout do arény ještě jednou. Tentokrát v jubilejních hrách, kde si to rozdají splátci vybraní pouze z řad vítězů předchozích kol.

Zápletka zní podobně předchozí části, oněch totožností je ve Vražedné pomstě až nemile mnoho. Nové ukazování se potenciálním sponzorům, seznamování se s protivníky, tv rozhovory, uchvácení módou… A přitom některé z pasáží se daly celkem snadno prokrátit případně odstřihnout. I přes zřejmou dějovou sounáležitost je však Vražedná pomsta v lecčem prakticky opakem prvního dílu. V něm byla totiž zajímavější polovina filmu z arény, v případě Vražedné pomsty převládá divácké zaujetí naopak nad první částí.

Na režisérskou židličku se posadil Francis Lawrence, zkušený filmař, jehož osoba stojí pod hity Constantine či Já, legenda, a potvrdil, že rozhodně umí pracovat s atmosférou. Totalitní režim v jeho verzi už není náznakový, ale podstatně životnější a hmatatelnější (na klasiky dystopického subžánru však stále nedosahuje). Lawrence nad svým předchůdcem Garym Rossem ční i v akčních pasážích – kde mu ovšem podráží nohy knižní předloha (což pouze předpokládám, nemám s ní zkušenosti), která operuje převážně se střety se samotnou arénou, namísto ostatních protivníků. Takže místo kuchání, lámání vazů a probodávání dostáváme převážně střety s vodou, jakousi nelogicky se chovající mlhou a paviány.

Na druhou stranu však lehce selhává ve vztazích a postavách. Scénář v jejich vykreslování působí stejně ploše jako v předchozí části: pofidérní milostný trojúhelník stále nefunguje, postavy neopouštějí svoje škatulky a jediný zvrat je snadno odhadnutelný. Z hlavní hrdinky Katniss se dokonce stává přicmrnda, která dějem v zásadě ani moc nehýbe, pouze se s někým „sveze“. Díky tomu nemá Vražedná pomsta tolik šancí zasáhnout své publikum emocionálně (ač jedna, dvě v tomto směru funkční scény se přeci jen najdou).

Naštěstí je tu Lawrence, který je v otázce dynamiky filmu natolik zručným tvůrcem, že se nemáte šanci přes většinu stopáže nudit. A to je nakonec v případě moderních gladiátorských her to hlavní.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Hunger Games – Vražedná pomsta

Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! * Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou……

Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! * Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

Zveřejnit odpověď