Sebevražedný oddíl, na druhý pokus lépe a radostněji

Je pět let dost času zapomenout na to, jak moc se první Sebevražedný oddíl nevyvedl, oprášit nápad a pokusit se začít znovu? Jak si stojí novinka od DC v porovnání se svým starším ekvivalentem

 

Dámy, pánové i vy ostatní, raději se připoutejte, protože jestli se rozhodnete zajít do kina na The Suicide Squad čeká vás pěkně divoká jízda. Myslím, že budu mluvit za nás za všechny, když přiznám, že na jeho téměř stejnojmenného předchůdce (bez členu – The) z roku 2016 máme špatné, pokud vůbec nějaké, vzpomínky. Nejnovější pokus o restart je ovšem objektivně po všech stránkách lepší. S potěšením mohu oznámit, že jde o skvělý film pro ne-fanoušky DC comics. Obejdete se s naprosto nulovou znalostí komiksového universa, ve kterém se film odehrává a přitom pro vás požitek ze sledování nebude o nic chudší. Co ocení všichni, i když si toho možná vědomě nevšimnou je perfektní práce s kamerou a úhly pohledu. Nejde o nic zásadně inovativního, ale ani není samozřejmostí ve všech filmech. Neotřelá a především pohyblivá kamera ještě rázněji podtrhuje akčnost a dynamičnost scén. K dobru také přikládám i kreativně zpracované „time-cards“ – označení času.
Překvapivě můj nejoblíbenější dějový, nebo v tomto případě spíše expoziční, zvrat, dokonce možná můj osobní top 10, se nachází hned na samém začátku filmu. Jedná se o dokonalé odvedení pozornosti a to filmové i takové, které dává smysl příběhově. Zároveň působí jako chytrá udička, na kterou se divák mile rád chytne.
Do příběhu jsme vhozeni bez zbytečné zdlouhavé expozice, což výrazně napomáhá plynulosti filmu. Pozornost je pak nadále udržována díky vyrovnanému tempu a rychlému sledu událostí. Rozhodně se nejedná o žádnou zívačku.
U sledování se nudit nebudete. Humor je sice jednoduchý až trochu přihlouplý, ale stále vtipný a hlavně si nehraje na něco lepšího než je. Nemusíte se stydět, když se při sledování tu a tam “uchechtnete”. K tomu „subverze“ (rozvrácení/otočení) očekávání s jediným cílem – pobavit publikum? Za mě určitě palec nahoru.
Hlavní… No ne-úplně hrdinové, přece jen se jedná o záporáky, řekneme tedy raději postavy, povětšinou nejsou nic moc, co by člověka zaujalo a koho by si ještě po letech pamatoval. To ale neznamená, že jsou zbytečné, nebo nesympatické. Byť někdy trochu nerozvinutí a jednotvární, mají protagonisté srdce na pravém místě a proto se nejspíš nachytáte, jak jim v zápalu boje nadržujete. Celkem tři herci z předešlého dílu se znovu vracejí na scénu. Díky bohu jsou to Margot Robbie, Viola Davis a Joel Kinnaman, tedy ti, kteří měli nejvíce potenciálu a kteří si rozhodně své místo v tomto snímku zaslouží.
Na The Suicide Squad je vidět nádherný balanc. Na jednu stranu se snímek nebere moc vážně. Nesnaží se navázat na temnou Batmanovskou trilogii, ani kopírovat úspěšnost Marvelu. Je na něm ale vidět kvalitně odvedená práce, za kterou s velkou pravděpodobností můžeme poděkovat režiséru Jamesi Gunnovi, který se v minulosti chopil například Guardians of the Galaxy, a jehož vedoucí ruka je na jeho nejnovějším kousku znatelná.
Sebevražedný oddíl, který přistál v kinech tento srpen je akční časovaná bomba, která exploduje v barvách krve a duhových puntíků. Správná volba pro všechny méně i více bláznivé.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Vrátili se čtyři herci – ještě Jai Courtney coby Captain Boomerang.

Zveřejnit odpověď