Co čeká na cestě do neznáma?

Cesta. Způsob, kterak za sebou nechat starý život. Způsob, jak dosáhnout svých cílů a získat nové vědomosti a znalosti. Jenže cesty dávají i berou, jsou nevyzpytatelné, zrádné a plné nebezpečí. Zakhar, mladý čaroděj, si svoji cestu vybral – a nyní musí přijmout vše, co ho na ní čeká.

Autorské duo Theodora Stonewall a Nathaniel Wonderful koketuje s grafomanií – v rychlém sledu vydává již svoji čtvrtou knihu. O druhém dílu série Božská tragikomedie jsme psali nedávno, a nyní máme před sebou druhý díl cyklu Ztracen v čase s názvem Cesta do neznáma.

Zlomené prokletí

Pokud držíte v rukou druhý díl série Ztracen v čase, máte již jasnou představu, co očekávat – bez znalosti prvního totiž nemá cenu číst. Série s Čarodějem Zakharem je ponurá, temná, syrová a místy až hororově zlověstná. A přesně s těmito očekáváními byste měli Cestu do neznáma otevírat, protože pak jste správně naladěni.

Ptáte se, na co se máte naladit? Na úvod! Ten je totiž nejen lehkým opakováním předešlého dění, ale především upřímnou sondou do nitra hlavní postavy. Je zahloubaný a depresivní, hovoří o mladém čaroději, který kdesi ve svém nitru stojí na útesu šílenství a hledí do propasti. A jestli byly úvody nejslabší částí knih dua S&W, pak můžeme směle prohlásit, že prokletí je zlomeno, a že úvodní pasáž knihy patří mezi to nejlepší a nejpůsobivější, co zatím autoři napsali vůbec!

Ale ona celá kniha je vlastně deník plný vnitřního přemítání a analýz situace, ve kterých se nešťastný čaroděj nachází. Je fajn, že autoři se vrací opět k tématu hledání Nekronomikonu, vlády nad světem a dalším, která v závěru předchozí knihy potichu vyšuměla do (dočasného) zapomnění. Jak se ovšem ukáže, bude mít Zakhar povětšinou mnohem přízemnější starosti – například jak si zachránit vlastní život, zapadnout mezi osazenstvo karavany, se kterou putuje…

 

 

Bez příkras

Cesta do neznáma klame „tělem“: ačkoliv se zdá kniha malá formátem, má 320 stran a font je dost malý a nahuštěný, takže je v ní spousta čtení. Zdařilé jsou i historicky působící ilustrace Adama Windsora, které text dotváří. A do třetice připomínáme, že autoři vydávají knihy samonákladem v limitovaném počtu sta kusů.

Ale zpět k hlavní myšlence, tedy té o spoustě čtení. Ačkoliv to tak nevypadá, je děj dost akční, a i přes zkoumání vnitřního rozpoložení hlavního hrdiny se vlastně pořád něco děje. On i život v karavaně je plný drobných příběhů, které jsou součástí všedních dnů, a když projíždíte stepí plnou domorodých kmenů, nevyhnete se pravděpodobně ani boji.

Sympatické je, že autoři popisují věci reálně a uvěřitelně. Nezavírají oči před nepříjemnými či lehce nechutnými situacemi, protože právě ony dotváří lesk a bídu Zakharova osamělého putování. Právě ony mu přidělávají vrásky na čele a často ho uvrhnou do nejistoty hraničící s paranoiu. Tíživá a hutná atmosféra bude na čtenáři v průběhu celé knihy ležet jak deka.

Aby nebylo té temnoty a ponurosti příliš, občas vystrčí růžky i svébytný smysl autorského dua pro humor. Nejčastěji má podobu čarodějova „mazlíka“ krkavce, ale i mnohé úvody kapitol obsahující citace z děl či rukopisů přináší odlehčení. Pár vtípků je i (ne)ukrytých v textu; naopak zcela otevřená je ironie, se kterou se autorské duo trefuje do některých nešvarů a libůstek společnosti.

Kdyby člověk pominul fakt, že Zakhar je čarodějem, čehož občas i využije, dalo by se říci, Cesta do neznáma by klidně mohla být historickým cestopisem. Tak věrohodně a reálně působí.

Hrdina s bázní a hanou

Ještě jednou se vrátíme k hlavnímu hrdinovi, a ještě jednou vyzdvihneme, jak ho autoři podali. Čaroděj totiž není žádný hrdina, spíš naopak. Je si vědom toho, že fyzicky je na tom dost špatně a že v boji muže proti muži má šanci jako sněhulák na Sahaře. Občas sní o velkých věcech, občas ho sráží i malé drobnosti. V průběhu knihy se vyvíjí, jeho myšlení se posunuje, šílenství ho pomalu sžírá.

Zajímavé je i střídání časových rovin, které se občas v textu objeví. Aby hrdina promlouval přímo ke čtenáři – to není zrovna obvyklý vypravěčský postup, ale funguje. On vůbec celý vypravěčský styl není nikterak košatý a dalo by se o něm hovořit jako o ryze funkčním, ale má něco do sebe. Působí přirozeně, lidsky, řeší témata, kterými se zabývají nejspíš i sami čtenáři.

Sečteno a podrženo: Cesta do neznáma je zatím nejlepší dílo autorského dua Theodora Stonewall a Nathaniel Wonderful. Stylisticky vyzrálé, s podařeným úvodem, svižným dějem i hutnou atmosférou – takhle si představujeme autorský růst. Na druhou stranu je laťka je nasazena pořádně vysoko a očekávání do příštích knih budou vysoká!

Nathaniel Wonderful & Theodora Stonewall: Cesta do neznáma (Ztracen v čase I.)

Vydalo: Projects, s. r. o., 2021

Obálka: Nathaniel Wonderful, Theodora Stonewall

Počet stran: 322

Cena: 169,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď