Harley a Joker – (ne)romance jak ji neznáte

Harley, Joker a zlá korporace. To zní jako dost výbušný mix. A taky že je. Co na tom, že jeho protagonisté chodí teprve na střední školu (tedy kromě té korporace, samozřejmě), bude to pořádná jízda, ve které nebude nouze o humor a akční scény i přemýšlivé a dojemné momenty. Ale grafický román Utržená ze řetězů nabízí čtenáři mnohem více!

Příběh o tom, kterak se cvokařka Harley Quinn seznámila s magorem Jokerem a „trochu se to zvrhlo“ určitě znáte. V Utržené ze řetězů však na zažitou klasiku zapomeňte – tahle kniha nás totiž bere do časů, kdy Harley byla patnáctileté pískle a chodila v Gothamu na střední školu. Tedy přesněji, ona byla ve škole nová, a s její povahou bylo těžké udělat si kamarády, takže to odnesla jakási Ivy, která Harley padla do oka… Ona vám to nakonec Harley poví sama.

Utržená ze řetězů je komiksovou knihou, nebo chcete-li grafickým románem, spadající do kategorie young adult. V tomhle případě to sedí naprosto přesně, protože kniha má v sobě kus mladistvého rebelství a neklidu, a zároveň je natolik zvládnutá a propracovaná, že s ní nebudou mít problém ani komiksumilovní dospělí.

První překvapení na čtenáře čeká v momentě, kdy se prolistuje k samotnému příběhu. Za prvé to zřejmě bude kresba. U young adult by člověk čekal spíš barevné a rozjásané ladění, zkrátka něco, co sedne právě oněm mladším čtenářům. Chyba lávky – barevné schéma je dost chudé. Kresby jsou pouze vytaženy linkou, dominuje černá, bílá a svoje chvíle slávy si užije místy i červená; jinak dvoustránky působí monotónně díky modro-šedému nádechu či jiné jednolité barvě. Podobně kolorovanou Harley jako na obalu uvnitř téměř nenajdete. Ale ono to není vůbec na škodu. Kresby jsou plné detailů a Steve Pugh předvádí perfektní práci jak ve figurální kresbě, tak v obličejích. Vše působí velice přirozeně, místy až živě, zejména vlasy a všemožné výrazy tváře jsou opravdu působivé. Barvy by skvělý výsledný dojem pouze kazily!

Druhým překvapením je děj sám. Příběh totiž není primárně akční, ale hodně se dotýká všemožných problémů, které (nejen) mladí lidé musí běžně řešit. Životní prostředí, diskriminace (i když ta je místy trochu na sílu a přehnaná), Harleyina „tetička“ provozující v domě, který chce zlá korporace srovnat se zemí travesti show = problematika menšin a bezpráví páchané na chudých bez možnosti nápravy…  Hlavní dějovou linkou je snaha Harley postavit se oné korporaci ztělesněné protekčním synkem jejich majitelů, který se sám o sobě chová jako samolibé hovádko. Netrvá dlouho a zjistí, že má společný cíl s tajemným Jokerem, jehož tvář je ukryta pod rozesmátou maskou. Následně však také zjistí, že mají sice společný cíl, ale nikoliv metody, protože výbuchy, demolice a chaos nejsou tím, po čem by Harley toužila. Ona chce jen rovnost a spravedlnost.

Děj má spád a rychle nabírá obrátky. Postupně se formuje přátelství mezi Ivy, dívkou milující přírodu a ve volnu pečující o komunitní zahradu, a Harley. Nutno říct, že postava Harley je přesně tím, čím by čtenář očekával a dává příběhu „grády“.  Kniha je pojata jako její vyprávění o tom, jak se to všechno semlelo, občas hrdinka promlouvá ke čtenáři coby pozornému posluchači a u toho trousí hlášky a vtípky. I sama postava je dokonalým mixem hrdinky, která vnímá problémy a chce je řešit, ale naprosto svérázným způsobem, o nutnosti nést důsledky svých rozhodnutí nemluvě. Potřeštěná holka, která když se rozhodne, nedá pokoj, dokud nedosáhne svého. Je ochotná jít hlavou proti zdi, ale hledá si přitom vlastní cestu, kterou by mnozí ostatní mohli považovat za ujetou. A právě to je důvodem, proč je Utržená ze řetězů tak chytlavá.

Kombinace dobře napsané hrdinky a detailně vyvedené kresby překvapí i starší a sečtělejší čtenáře. Pro opravdové fajnšmekry možná bude příběh příliš „mělký“ a sršící rebélií, ale byla by škoda tuhle knihu rovnou odsoudit jako story pro mlaďáky. Někomu může napovědět i jméno známé a oceňované scénáristky Mariko Tamakiové (Jedno obyčejný léto, Záleskautky), a ani kreslíř Steve Pugh není žádné béčko. Nelekejte se nálepky young adult; zkuste si zalistovat, třeba budete příjemně překvapeni a dáte Utržené ze řetězů šanci!

Milovníci klasiky a skutečně nároční čtenáři nechť upřou zraky k Harley od Stjepana Šejiće, pro ostatní je tu Utržená ze řetězů.

Harley Quinn: Utržená ze řetězů

Scénář: Mariko Tamakiová

Kresba: Steve Pugh

Překlad: Filip Škába

Vydala: CREW, 2021

Počet stran: 204

Vazba: vázaná s pevnými deskami

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď