SILO: Dystopická sci-fi detektivka, která odmění trpělivé diváky

Silo, novinka Apple TV+ je adaptací knižní bestsellerové série spisovatele Hugha Howeyho a do hlavních rolí obsadila uznávané herce jako Rebeccu Ferguson nebo Tima Robbinsona.

Příběh se odehrává v obřím tubusovém bunkru, kde přežívá několik tisíc lidí. Generace zde žily a umíraly více než sto padesát let. Pohled přes jedinou kameru na povrchu jim ukazuje pustinu posetou těly těch, kteří podzemí opustili. Minulost je v Silu palčivým otazníkem. Před mnoha lety propukla rebelie. Vzpouru se podařilo potlačit, ale v jejím průběhu byla smazána historie. Otázek je mnoho. Kdo Silo postavil? Co udělalo ze světa toxickou pustinu? Kdy bude bezpečné vyjít ven? Pravidla v tomto tvrdém světě jsou drakonická a jedno platí nadevše. Pokud někdo řekne, že chce odejít, žádost je vyslyšena, ale vzít rozhodnutí zpět nelze. Všichni ví, že odchod se rovná rozsudku smrti.

Silo zpočátku víc ukazuje, než vypráví, a dělá to skvěle. První epizody nenuceně představí podzemní ekosystém, včetně jeho kultury a hierarchie. Vládnoucí třída je rozdělena mezi více resortů: starostu, šerifa, IT oddělení a soudní (vymahače přísného práva). Mocní sídlí v horních patrech, dělnická třída okupuje spodní. V Silu jsou zakázány i veškeré věci z doby před katastrofou. Objev jedné takové relikvie spustí sled událostí, do nichž je zatažena i protagonistka příběhu, Juliette (Rebecca Ferguson: Mission Impossible, Doktor Spánek, Duna), která se v Silu stará o údržbu generátoru.

Do centra pozornosti se dostává až později. První díly se soustředí na šerifa Holstona (David Oyelowo) a jeho manželku Alison (Rashida Jones). Poté, co pár dostane povolení k početí dítěte, je Alison odstraněna povinná antikoncepce. Když se snaží otěhotnět, začne si všímat, že věci v Silu nejsou takové, jak si dosud myslela.

Vyprávění se rozvíjí jako mysteriózní detektivka. Záhadná úmrtí. Intriky. A mnoho tajemství. Chválím tvůrce za nelineární naraci, která i z mála děje těží maximum. Napříč sérií se také chytře prolíná minulost a přítomnost. Spolu s emotivním startem a volbou předání štafety k Juliette děj naláká na zbytek vyprávění.

V případě castingu Rebeccy Ferguson se Apple TV+ trefil do černého. Do role drsné inženýrky Juliette se perfektně hodí. O sympatický charakter ale úplně nejde. Je nedůvěřivá, k okolí hrubá a poněkud neurotická. Divák postupně nahlédne pod její slupku a pochopí, jaké okolnosti ji formovaly. Ať už jde o její tvrdost, nebo komplikovaný vztah s otcem (Iain Glen). Ferguson umí skvěle prodat sílu i zranitelnost své postavy a udržuje v příběhu emocionální jádro. Seriál celkově oplývá kvalitním obsazením: Harriet Walterová, Common, Geraldine James atd. Žádná z postav tu není navíc. Přestože nemají tolik prostoru, všechny jsou klíčové pro odhalení největšího tajemství.

Po řemeslné stránce je Silo vynikající. Triky jsou perfektní a vše působí uvěřitelně. Příběhem se táhne silná atmosféra a klaustrofobické prostředí umí vtáhnout. Retro stylizace je oproti futuristickým sci-fi příjemnou změnou. Skvěle funguje i znepokojivě temný soundtrack (Atli Örvarsson). Navzdory vcelku neoriginální premise je Silo působivé díky pozornosti, kterou věnuje detailům. Jde o promyšlený příběh pro dospělé. Vůdci využívají rituální slavnosti k udržení statusu quo. Komunální akce jsou dramaticky inscenovány, a každé propuštění obyvatele ven je doprovázeno slavnostním čtením veršů. Zatímco nebožák čelí osudu, masy v podzemí zvědavě přihlíží a fandí, aby se v toxickém světě dostal, co nejdál. Juliette proniká stále hlouběji králičí norou a odhaluje, jak moc je pravda překroucená.

Průměrný divák odklon od předlohy řešit nebude. Na některé motivy se jde oklikou, jiné jsou přepracované úplně. Překousnou to fanoušci knih? Těžko říct. Bez chyb Silo není. Divák je občas s informacemi před hrdiny a odhalit směr vyprávění není ve výsledku těžké. Děj oplývá řadou drobných nelogičností. Napříč sérií se vyprávění hodně zpomalí a víc než adrenalinovou jízdu připomíná četbu tlustého románu. Čekat velkorozpočtové kulisy se zběsilou akcí ale není na místě. Proč dělat z příběhu něco jiného než čím je? Tvrdý dystopický thriller, ze kterého místy mrazí v zádech. Navzdory dílčím problémům Silo perfektně pracuje s napětím. Pokaždé když už si divák myslí, že má jasno (případně se začne nudit), seriál vždy vytáhne nějakou silnou kartu. Místo, aby se příběh pomalu rozpadal (jak to bohužel známe z jiných seriálů), zde do sebe všechny jednotlivé díly puzzle perfektně zapadnou.

Desetidílná série nabízí hodně. Má komplexně napsanou protagonistku. Kvalitní herce, atmosféru i neotřelé prostředí. Pracuje dobře s napínáním a neochudí diváka o dojemné, či nervy drásající momenty. Příběh silně začíná a velmi efektivně končí. Uzavření celé záhady však nečekejte. S Juliette sice odhalíme řadu odpovědí, ale největší tajemství zůstávají neodkryta. Díky literární předloze však mohou tvůrci na první sezónu smysluplně navázat. Nutno dodat, že druhá řada byla již odklepnuta. Není divu. Silo se oprávněně zařadí mezi jednu z nejzajímavějších žánrovek tohoto roku. A vy byste ji neměli minout.

Silo

Sci-fi/drama

USA, 2023

Tvůrci: Graham Yost

Režie: David Semel, Morten Tyldum, Adam Bernstein

Hudba: Atli Örvarsson

Předloha: Hugh Howey (kniha)

Hrají: Rebecca Ferguson, Tim Robbins, Common, Iain Glen, Henry Garrett, David Oyelowo, Rashida Jones a další

FOTO: APPLE TV+

Trailer:

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď