Místodržící: Válka, ve které jde o mnohem víc

Válka se přelévá a ve Varšavě se obyvatelé musí smířit s tím, že nepřátelé už nemají uniformy ruské, ale německé. Ale lidské armády jsou jen jednou částí zla, které zachvátilo svět. Tou druhou jsou obyvatelé enkláv disponující magií. Zatím se je sice daří držet na uzdě, ale našeho světa si začínají nebezpečně všímat mnohem mocnější bytosti…

Nakladatelství Kanopa se rozhodlo zaměřit na masovější produkci audioknih, a trilogie Materia Prima z pera polského autora Adama Przechrtzty má být jejím prvním větším tahákem, na kterém chce ukázat posluchačům své kvality. První díl s Názvem Adept rozehrál zajímavý příběh a ukázal, že lidé z Kanopy umí dělat audioknihy opravdu dobře. A druhý díl s názvem Místodržící v tomto dojmu posluchače ještě více utvrdí.

Karty jsou rozdány

Prvním nosným tématem celého příběhu je válka. Od prvního dílu uběhlo sice pouhých pár let, ale v centru dění, Varšavě, se už neroztahují okupanti z Ruska, ale vojáci němečtí. I když ono je to vlastně jedno, pro Varšavu to neznamená, že by Rusové najednou stáli na její straně, ale jen společného nepřítele.

Co se však nemění je enkláva. Místo ohraničené stříbrným plotem, který má za úkol zastavit magické bytosti a odradit je od pronikání mezi civilní obyvatelstvo. Bytosti za plotem totiž nejsou přátelské a kontakt s lidmi končí ve většině případů špatně i pro ostřílené vojáky.

A pak je tu dvojice hlavních protagonistů, alchymista Rudnicki a ruský šlechtic Samarin. Ty celá situace trochu mele a i když se místy snaží převzít iniciativu, většinou jsou jen v roli loutek ve všemožných zákulisních hrách.

Takhle jsou tedy karty rozdány a druhý díl série, Místodržící, může směle začít.

Mladší bratr s ambicemi

O tom, že to Kanopa s audioknihami myslí opravdu vážně, svědčí i profesionální provedení. Hudební předěly ladící k příběhu jsou v dnešní době již samozřejmostí, neřkuli nutností, takže jen konstatujeme, že zde je vše v pořádku. Výsledná čistota zvuku, střih a podobné drobnosti také bez výhrad.

Co však kvitujeme s povděkem je narátorský výkon Filipa Jančíka. Pokud jsme mu v prvním dílu vyčítali občasné přehrávání a snahu o dramatický šepot, u Místodržícího jsou nešvary pryč. Ano, Jančík hraje, dává textu emoce a dramatický nádech, ale tentokrát už jako zkušený herec a dabér působí civilněji a z jeho projevu má posluchač opravdový prožitek.

A nyní k ději samotnému. Kromě toho, že okupanti změnili uniformy se děje mnoho dalších věcí. Kupříkladu dochází Materia Prima, základ většiny léků na magické bázi. A jak už tomu bývá, lidská „vynalézavost“ rozpoutává spirálu vychytralých podvodů a zákulisních bojů. V Rusku mezitím následník trůnu opět onemocní, a Rudnicki, který jej už jednou úspěšně léčil, má šanci udělat si u cara očko, které se v budoucnu může hodit. Jen musí opustit svůj hotel…

A mezitím v enklávě přibývají čím dál inteligentnější bytosti, které lidi už nežerou, ale začínají s nimi vyjednávat. Ani ten stříbrný plot možná není tak účinný, jak se dosud tvrdilo. Inu, tady se nabízí další fronta, která může z celé války lidí udělat pískoviště a bytosti z jiných světů mohou rozkopat lidské bábovičky v mžiku oka.

Jestliže v prvním dílu Przechrzta svět nastínil a rozehrál, tentokrát jde mnohem víc do hloubky, začíná na solidních základech stavět pěkně ambiciózně do výšky. Druhý díl tentokrát není jen vycpávka rozestavující figury před velkým finále, ale rozehrává mnohem víc postav a situací, šmodrchá a eskaluje napětí. Posluchači se dočkají akčních scén, ale opět je primárně celý příběh postavený na dialozích a intrikách. Díky spletitosti a zamotanosti celého příběhu i velkému množství postav je třeba u poslouchání držet pozornost. Občas člověk zalituje, že nemá po ruce nějaký jmenný rejstřík, ale hlavní dějovou linku neztratíte, jen se ochudíte o nějakou z těch menších vedlejších.

I napodruhé se setkáte s mnoha slovy a větami v jazycích všech tří národů (o obyvatelích enklávy nemluvě). Na významu nabírá také magie – posluchači už chápou její základní principy a Przechrzta jim naservíruje i několik parádních magických soubojů, které dokonale podtrhuje Jančíkova interpretace. A někde v koutku hlavy hlodá myšlenka, že určitě magie ještě neřekla poslední slovo.

Rudnický se také poměrně zajímavě profiluje. Už sebou nechce nechat vláčet, a i pod tíhou toho, že se stane pro mnoho lidí ještě větší osinou v zadnici než doposud, se rozhodne jednat. Pomluv už o něm koluje dost a o život mu jde tak jako tak, takže ztratit není už moc co a získat se dá opravdu mnoho.

A na samý závěr recenze rádi zmíníme ještě jeden drobný detail: autorův svérázný a mnohdy řádně škodolibý smysl pro humor. Občas dokáže dramatické situace nečekaně odlehčit a proložit vážná témata lehkým tónem.

Ano, Místodržící je zamotanou a převážně konverzační fantastikou, ale i napodruhé si udrží své kouzlo a posluchačův zájem. Je totiž chytře napsaný a poutavě odvyprávěný, a navíc rozehrává další témata, takže nezbývá než netrpělivě čekat na rozuzlení. Takže dobrá zpráva na závěr: závěrečný díl, Stín, už Kanopa také vydala!

Adam Przechrzta: Místodržící (Materia Prima II.)

Vydala: Kanopa, 2023

Interpret: Filip Jančík

Délka: 15 hodin 30 minut

Formát: MP3 ke stažení

Cena: 359 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď