Na PragoFFest se chystají vlkodlaci, youtubeři i poníci

Od 28. do 31. ledna bude Modrá škola v Praze – Hájích hostit jeden z největších festivalů popkultury zvaný PragoFFest. V učebnách, tělocvičnách i na chodbách chystají pořadatelé vskutku rozmanitý program, který pamatuje na fanoušky žánru sci-fi, fantasy i hororu, a to nejen v knihách, ale i počítačových a deskových hrách, filmech, seriálech nebo komiksech.

pragoffest 2016 2

Na své si rozhodně přijdou milovníci her všech druhů. Pro fanoušky videoher jsou připravená dvě pódia a dvě samostatné místnosti, ve kterých se bude přednášet i besedovat se známými youtubery a profesionálními hráči. Účast na festivalu přislíbili například Fimlar, Stejk, Vláďa nebo Martin Rota. Programové linie LegendCon věnovaná populární online hře League of Legends tak bude obsahovat nejen živé streamy ze zápasů, ale i přednášky, které například začínajícím streamerům pomohou odstranit nejčastější začátečnické chyby. Poté se posluchači dozví, jaké to je být manažerem špičkového týmu ve hře League of Legends.

Herní část letošního PragoFFestu se bude rozkládat na zhruba 1100 metrech čtverečních a pro návštěvníky bude připraveno 80 počítačů a 40 herních konzolí.

Nebude chybět ani rozsáhlá nabídka deskových her, které si zájemci budou moci vyzkoušet a pod dohledem zkušených lektorů se rychle a efektivně naučit pravidla. Ti odvážnější budou moci prověřit své herní schopnosti v několika turnajích pro veřejnost o velmi hodnotné ceny nebo fandit oblíbeným mančaftům v úvodním turnaji Mistrovství ČR v počítačových hrách o 20 tisíc Kč.

Komu virtuální souboje budou málo a zatouží alespoň na kratičký okamžik pocítit bojové umění na vlastní kůži, pro toho je jako stvořená programová linie MoveCon. Jak už název napovídá, náplní jednotlivých workshopů bude pohyb v jeho nejrozmanitějších podobách. Anna Burantová zájemcům představí anatomii a poté i psychologii sebeobrany. „Nejdůležitější orgán sebeobrany? Mozek. V čem nám přinese výhodu znát vlastní tělo? Tělo útočníka přece funguje úplně stejně,“ tvrdí lektorka. Zdeněk Zlámal naopak představí několik milých, přátelských a příjemných her na ukrácení dlouhé chvíle, zpevnění těla a tříbení bojového ducha.

MoveCon však není jen o boji, ale zájemci se během něj mohou naučit třeba masáž zad nebo nohou. Dozajista pikantním obohacením bude workshop Kateřiny Täuberové nazvaný prostě Jak udělat striptýz. „Nebojte se, nebudeme se svlékat do naha, přinesu náhradní oblečení,“ usmívá se lektorka.

Kdo příliš neholduje hrám, tanci ani pohybu, může navštívit třeba programovou linii Knihovna, kde už název napovídá, že se tu bude probírat literatura ve velkém. Františka Vrbenská zde například představí ztracené světy Františka Novotného, Karel Doležal popíše deset způsobů, jak zabít svoji povídku, a Martin Handl vybere ty nejlepší sci-fi a fantasy audioknihy, které na českém trhu už vyšly.

pragoffest 2016

Ani milovníci knihy a filmů o kouzelnickém učni Harry Potterovi nepřijdou zkrátka. Mladistvému kouzelníkovi z pera J. K. Rowlingové je zasvěcená celá jedna programová linie nazvaná lakonicky Harry Potter, ve které se bude mimo jiné hrát velmi populární pantomima z Harryho Pottera nebo turnaj v Tchoříčcích.

Televizní kanály, dokonce už i ty tuzemské, zaplavují ve stále větší míře nejrůznější seriály. HBO kraluje s Hrou o trůny, Netlfix dělá pomyšlení fanouškům komiksů i literatury. Pro všechny milovníky napínavých televizních ság je určená linie SeriesCon zaměřená právě na seriály. Během ní třeba Kristýna Routnerová sestaví žebříček nejlepších animovaných znělek a Zuzana Vlčková se pustí do hodnocení nedávno odvysílaného seriálu České televize Labyrint.

Nightcon je naopak určený všem příznivcům upírů, zombie a vlkodlaků. Fanoušci sci-fi se dočkají pořadů zaměřených na takové fenomény, jako jsou Star Wars a Star Trek, Doktor Who nebo Červený trpaslík. A užijí si i možná trochu dětinští a nepochopení bronies, neboť i letos program PragoFFestu obohatí programová linie věnovaná poníkům a magickému přátelství PoníCon.

Zájemce o přeci jenom „reálnější“ skutečnost jistě potěší předváděcí stánky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy i program FutureConu, věnovaný vědě a technice. Zde například Julie Nováková poví, čím nás překvapilo Pluto, a Vítězslav Kremlík přednese svou tezi, že za globální oteplování mohou čarodějnice. „Ve středověku se věřilo, že za špatné počasí mohou čáry a kouzla. Víra v nepřirozenost rozmarů počasí je rozšířená dodnes. Je to vědecky podložený názor, nebo spíše pověra?“ ptá se známý skeptik.

Ani letos nebudou chybět fanoušci v někdy až dokonale ztvárněných kostýmech oblíbených hrdinů a postav z filmů, komiksů či anime, kteří se ve velkém zúčastní soutěže PragoCosplay.

A kdo by toho pořád neměl dost, ten si na PragoFFestu bude moci vyzkoušet třeba dabing, zahrát si v simulátoru startrekovského můstku Artemis, nebo se blížeji seznámit s takzvanou únikovou hrou The Chamber.

pragoffest 2016 poster

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď