Za fantastikou do knihovny aneb CONiáš 2008

“Nekupujte drahé knížky, když v knihovně můžete mít jednu za 10 haléřů! Nejezděte na drahé cony do hotelů, ale přijďte si poslechnout program plný hvězdných jmen do knihovny – zadarmo, nebo za novou čtenářskou kartičku! Netoulejte se poslední zářijový pátek a sobotu po hospodách, kancelářích a školách, ale pojďte se podívat na to, co se stane, když vedení knihovny dá zelenou stále se rozmáhajícímu fenoménu scifi a fantasy!”

První větu sice Míla Linc, knihovník Městské knihovny v Praze a organizátor knihovnického conu CONiáš, ve svém povídání opravdu řekl, zbytek jsem si ale vymyslela já a je jasné, že celý tento úvod musíte brát s úsměvem a nadsázkou, i když je to pravda. Kupujte knížky (a choďte pilně do knihovny), jezděte na drahé cony do hotelů (a nezapomínejte každý rok navštívit CONiáše), plňte si své povinnosti v kancelářích i školách, povídejte si u kofoly s kamarády v hospodách, ale mějte také na paměti datum této výjimečné akce.

Bylo nebylo. Každý rok je první říjnový týden zasvěcený knihovnám, ve kterých probíhají všelijaké akce, zdarma registrace a marketingové injekce, které mají zvednout lidi od monitorů a nasměrovat jejich kroky do knihovny. Vloni se Městská knihovna v Praze (dále jen MKP) rozhodla udělat radost všem fanouškům fantastiky a vyjít vstříc nápadu svého zaměstnance Míly “Roggyho” Lince, který sám má fantasy a scifi rád a působí v tomto oboru také jako autor. A tak proběhla řádka akcí s fantastických nádechem, kterou završil jednodenní con CONiáš se zajímavými hosty a spoustou přednášek a besed. Letos se do toho Míla rozhodl jít znovu, a to v daleko větším měřítku – z CONiáše se stala dvoudenní akce, na které nechybělo kdejaké známé fantastické jméno a především výborná atmosféra, která dělá každý con jedinečným. Jen těch lidí mohlo přijít víc.

Když se řekne Koniáš…

…co si představíte? Aha, chápu, scifistů se ptát nebudu, tam je jasné, že jim v prvé řadě probleskne před očima nejslavnější hrdina spisovatele Mirka Žambocha. Ale ty, co dávali víc pozor ve škole, případně je baví se štrachat v české minulosti, možná napadne postava jezuity pátera Antonína Koniáše, který prý za svůj život spálil 30 000 protestantských knih. Je tu ještě souvislost s knihovnickým systémem MKP, jenž nese právě jméno Koniáš. Zvýrazněná první část slova samozřejmě odkazuje na slovo “con”, což je zkratka z anglického convention neboli setkání fanoušků SF, fantasy a hororu.

VIVAT MOBILITY aneb Pojďme cestovat – fantasticky!

CONiáš se dostal i na stanici metra Muzeum, kde si cestující mohli do 10. října prohlédnout práce šesti (Jana Šouflová, Jakub D. Kočí, Tomáš Kučerovský, Václav Šlajch, Karel Zeman, Martin Zhouf) předních českých žánrových výtvarníků na téma cestování fantastickými prostředky. Obrazy byly doplněny i umělcovým medailonkem a budily mezi návštěvníky zaslouženou pozornost.

Tajná zpráva ze smíchovké knihovny:

“Na Smíchově se rodí stále větší procento fanoušků fantastiky!“ Alespoň to tak vypadá dle neustále se rozrůstajícího fondu scifi, fantasy a hororových titulů ve zdejší pobočce MKP. Celá jedna galerie je věnovaná žánrovým knihám a časopisům a ani na komiksy se nezapomnělo. Kde jinde se mohla odehrát první část CONiáše, než právě zde? Páteční program nabídl čtyři přednášky. Martin “Darion” Antonín povídal o svém životě profesionálního spisovatele, Jiří W. Procházka a Vlado Ríša bavili diváky zákulisními drby ohledně série Agent JFK, Františka Vrbenská tentokrát dopodrobna rozebrala děsy a démony starých Slovanů a o reedici slavného cyklu Amber autora Rogera Zelaznyho vyprávěl Michael Bronec z nakladatelství Straky na vrbě, které má nové vydání na starosti.

Ve velkém stylu

Páteční smíchovský program byl pouze takový předkrm, to hlavní začalo až v sobotu. V pravém poledni začal své povídání o činnosti MKP v oblasti fantastiky Míla Linc, po něm nastoupil Tomáš “Hibi” Matějíček s přednáškou “Temné stránky komiksu”. Štafetu pak převzala první velká hvězda sobotního programu – Leonard Medek. Představil divákům necenzurované lidové pohádky, ve kterých nebyla nouze o usekané lidské končetiny, litry krve a vyloupnuté oči, což k smíchu moc není, pan Medek to však pojal takovým způsobem, že mezi návštěvníky pronikla dobrá nálada a udržela se až do večera. Z dalšího programu bych vyzdvihla zejména povídání předního českého autora Vladimíra Šlechty, který cony téměř vůbec nenavštěvuje, a koncert kapely Peregrin. Martin Šust vyprávěl o nelehké úloze editora a závěrečná hodina patřila ukázkám bojového umění a vyhlašování soutěží.

Spousta zajímavých přednášek proběhla i v klubovně. Paralelně s programem v malém sále tu povídal například Vojta Čepelák o nočních můrách západního světa či Petra Neomillnerová o upírech, oblíbených hrdinech jejích knih. MKP nezapomněla ani na malé i velké hráče, kteří celý den měli příležitost si zahrát karetní hru “Magic The Gathering”, a v oddělení pro děti probíhala výtvarná dílna.

První vlaštovka

Je škoda, že si knihovny neuvědomují potenciál stále rostoucího zájmu čtenářů o fantastiku. Z pozice člověka, který se v oboru pohybuje, musím bohužel konstatovat, že ve veřejných knihovnách jsou prostory věnované tomuto „braku“ nedůstojně malé a často se pod popiskou „science fiction“ skrývají i tituly fantasy a hororu. Nehledě na komiksy, které většina lidí (a knihovníků) nepovažuje za literaturu. Snad se ale blýská na lepší časy. A i když jedna vlaštovka jaro nedělá, CONiáš může být prvním krokem k přiblížení světa fantastiky běžným čtenářům. A o to jde nám všem.

Fotil Honza Macháček, fotoreportáž z jeho pera na Sardenu.

Stránky MKP

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. MLP silná slova…
    Zrovna MLP je dost bída. Novinky nula bodou, a když už něco tak sakra dlouhé čekací doby.Navíc není MLP jako MLP. Opatovská 14 kam to mám nejblíž je na SF/F zrovna jedna z nejhorších a abych jezdil do centrály nebo na Smíchov, tak to je trochu z ruky :)Chápu že mají omezený rozpočet, ale když pak vidím jeden svazek pro celé jižní město, tak si to raději koupím, čekat 2 měsíce nemá smysl.

  2. Náhodou opatov na tom s fantasy není špatně. Já přejíždím, celé město kvůli nějakým titulům až tam, ptotože je jinde nemají.

  3. Šmarjá pano, tak to sem rád že sem to neviděl jinde :-)Porovnámám se Smíchovem a ústřední,kde jsou na tom s SF/F podstatně lépe.

  4. To je taky dobře, že si to koupíte :)I ti piráti nám dávaj trochu času, co by nedaly knihovny 🙂

  5. Čechouny si nepůjčuju, ty jasně podporuju koupí :). Půjčuju si jen cizáky.Zrovna Stephensonova Rtuť bude ideální kandidát.

  6. Koniáš
    Byla to fajn akce, jen škoda, že se udělalo tak hezky, tj. přišlo tak málo lidí…

Zveřejnit odpověď