Adventure Games – Žalář: Únikový hrad

Po nějaké době jsme se vypravili s Adventure Games za dobrodružstvím, jen abychom zjistili, že si dobrodružství vyšláplo na nás. Ale protože u toho panovala pohoda, nevadilo nám to.

On Žalář totiž začíná jako úniková hra: postavy se probudí s vymazanou pamětí v uzamčené kobce jakéhosi hradu, a příběh je vcelku logicky úkoluje dostat se ven. Nicméně tu netikají ani se nepřesýpají hodiny – co asi tak v tomto smyslu dělají hodiny sluneční? -, a hádanky a kvízy, které vás čekají, rozhodně nejsou infarktové.

Hledejte, zkoušejte, spojujte

Adventure Games je příběhová hra s kartami míst(ností) a věcí, jejichž účelem je vzájemně je zkombinovat. Ukážeme si to na příkladu, který v Žaláři NEnajdete, čili žádný spoiler: na kartě statku najdou postavy lano, později na kartě lesa pak klacek. „Spojí-li“ tyto dvě karty jednoduchým způsobem, hra jim může (ale také nemusí) výměnou za ně dopřát kartu klacku s přivázaným lanem. Tu mohou následně zkusit zkombinovat se zamřížovaným oknem ve vysoké věži… a příběh jim třeba povolí prohodit klacek mřížemi, zaklesnout jej a následně vyšplhat do věže – nebo také ne, a družina holt musí najít jiný vstup.

Z toho logicky plyne existence knížečky se scénářem, který představuje jednotlivá místa, popisuje, co nastane kombinací správných karet (včetně hlášek typu „tak jsi to zkusil, ale nic se nestalo“), a převádí hráče mezi jednotlivými epizodami příběhu, v tomto případě třemi. Kromě toho najdete v krabičce ještě figurky, karty zdraví a alternativních konců, návod s nápovědou… a to je vše, přátelé.

Zlaté zámky

Účelem AG-éčkových her je zabavit na pár hodin – vcelku, nebo postupně – pár hráčů nesložitým příběhem s nesložitými hádankami. Žaláři se to daří, byť ne dokonale. Příběh se tu sice rozvine z historického thrilleru do pravověrné fantasy, ovšem ani ta nedokáže zdůvodnit zámky u vězeňských cel ze zlata či předpoklad, že hrdinové budou masochisticky opakovaně přecházet před místem s pastí a schytávat rány.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Také překladu, či spíše jeho následnému začištění nebyla věnována taková péče, jak by se slušelo; chtě nechtě si párkrát uvědomíte, že překladatel sice přeložil, ale redaktor s korektorem si poté hru nezahráli a podle toho neupravili. Není to nic fatálního, ale přece jen tu občas zaskřípe i něco jiného než rezavé zámky dveří a truhliček.

Nicméně klady naštěstí převažují. Krásně vymalované karty perfektně navozují atmosféru, kterou umocňuje i již zmíněný fakt, že vás nestresuje ani čas, ani obavy o život vaší postavy. Pokud ovšem potřebujete v příběhu více reality – a smrti -, není nic jednoduššího než si pravidlo o posledním životu  trochu přizpůsobit. Na konci družinu (nebo vás, neboť hrát můžete i sami) sice čeká hodnocení, ale opět toliko pohodové, v rámci zábavného dobrodružství.

Jistě, hry tohoto druhu si zahrajete jednou a pak nějakou dobu ne, v závislosti na vaší paměti, ale co na tom – tahle krabička nezabírá v polici příliš místa, a až si čas vezme, co jeho jest, jako když ji najdete…

Adventure Games: Žalář

Autoři: Matthew Dunstan, Phil Walker-Harding

Počet hráčů: 1 – 4

Doba hry: 240 min.

Doporučený věk: 12+ let

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Vydal: Dino Toys s.r.o.

Cena: 469 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď