AZ kvíz čili Čtvrtá strana trojúhelníku

Za dva měsíce, přesně 2. ledna, oslaví oblíbená televizní soutěž AZ kvíz dvacáté narozeniny. Rozhodli jsme se proto nahlédnout, jak dopadla její deskovková podoba.

az-kviz-boxBleskurychlou anketou jsme zjistili, že nedokážeme zjistit žádného člověka, který by AZ kvíz neznal, ale pro pořádek a pro jistotu: AZ kvíz spočívá v otázkách z nejrůznějších oborů, přičemž nápovědou jsou počáteční písmena správné odpovědi. Například: EQ je monogram známého spisovatele detektivek, mezi jehož knihy patří i titul Čtvrtá strana trojúhelníku – řekněte celé jeho jméno.

Každou otázkou hraje jeden ze dvou protihráčů o předem zvolené políčko na trojúhelníkové herní ploše. Pokud odpoví správně, je pole označeno jeho barvou. Kdo svým barevným chodníčkem jako pvní nepřerušovaně spojí všechny tři strany, vyhrál a v případě televizního mače postupuje do dalšího kola. Pokud nevíte nebo odpovíte špatně, zvolené pole se označí neutrální barvou a dříve nebo později je možné se o něj s protihráčem znovu utkat.

Pět prázdných hlav

Krabicová forma tu televizní veskrze kopíruje. V ní také musíte spojit tři strany trojúhelníku prostřednictvím té čtvrté, tedy za pomoci monogramů správně zodpovězenými otázkami. Žetony ve dvou barvách pak na hrací desce nahrazují počítačovou grafiku, a neutrální šedá označuje ta pole, na kterých došlo k plichtě a otázku nezodpověděl nikdo.

Pravidla v takovém případě navádějí k tomu hodit si o pole kostkou, ale my vám to nedoporučujeme. Přeci jen, celé je to o znalostech, a najednou má rozhodnout štěstí? Systému nijak zvlášť neublíží, když budete i dále bojovat vědomostmi, a kdo první odpoví správně, pole získá.

Čímž jsme se dostali k otázkám. Některé jsou jednodušší, jiné složitější, a některé oblasti vám budou bližší, jiné méně. Zčásti to záleží na štěstí, což je ne/výhoda všech obecných vědomostních soutěží, a vy na to přistoupit buď můžete, nebo nemusíte. Pokud vám nevyhovuje obecnost, počkejte si, časem se společně podíváme i do krabiček tematických AZ kvízů.

Příjemným překvapením, byť samozřejmě logickým, je zjištění, že AZ kvíz se vlastně dá hrát ve více než dvou lidech; třetí dělá moderátora a postupně se v této úloze vystřídají všichni. Eventuálně se může uspořádat vědomostní olympiáda o několika úrovních – jen asi znak by to chtělo jiný než pět prázdných hlav těsně u sebe…

Škoda jen, že v krabici chybí jinak běžná herní součást – přesýpací hodiny. Televizní ÁZetko je na čas, pravidla deskového doporučují určit si limit na odpověď, a tak by tu ten kousek plastu s trochou písku využití rozhodně našel.

az-kviz02Každopádně ale pokud jste si oblíbili AZ kvíz v bedně, nezklame vás ani ten na bedně. Otázek je v něm dost a další je možno přikoupit, takže než se všechny protočí, s největší pravděpodobností část odpovědí zapomenete. (A pokud ne vy, tak já určitě ano.)

A vlastně, jaká že je to správná odpověď na Čtvrtou stranu trojúhelníku? No přeci Frederic Dannay a Manfred Lee. EQ, tedy Ellery Queen byl pouze pseudonym těchto dvou bratranců a souasně jméno jednoho z hlavních hrdinů jejich detektivek.

Ovšem můžete být zcela klidní – AZ kvíz není ani zdaleka tak záludný a nebude si z vás ani náhodou tak utahovat, jako my ve FantasyPlanet.

AZ kvíz
Autor: neuveden
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2 – ?
Doporučený věk: 13+
Doba hry: 30 min.
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. “Blesková anketa” o ničem nevypovídá, právě proto, že je blesková. Kdyby ses, Filipe, zeptal šířeji… Jinými slovy: Žiju bez televise od osmaosmdesátého roku, ba i hospody si vybírám takové, kde žádná nestraší. Takže nejen že jsem nějaký “AZ kvíz” dodnes neviděl, dokonce jsem ani neslyšel, že existuje. (Což je docela s podivem, protože ani já se bedně nemůžu vyhnout vždy a všude. Jsouť lidé, kteří ji mají puštěnou neustále, ať se děje co se děje, a to i mezi mými známými… Nejspíš to vysílají v nějaký čas, kdy se obvykle nechodívá po návštěvách.)

  2. …no a právě proto následuje popis hry… Také jsem nepsal, že neexistuje, jen že jej bleskově nedokážeme zjistit – a tato rubrika je primárně o hrách, nikoliv o rozsáhlých anketách. Díky za pochopení.

  3. Ale jo, vždyť já to chápu. Jen jsem si prostě nemohl nešťouchnout…

Zveřejnit odpověď