AZ kvíz speciál čili KPZ

Před časem byla na tomto místě řeč o deskové variantě televizního AZ kvízu. Přestože se naší redakci podařilo objevit člověka, který o téhle soutěži do vydání naší recenze neslyšel, v Dinu jí věří natolik, že stvořili i specializované cestovní varianty.

Nicméně pro všechny a pro jistotu: AZ kvíz je vědomostní soutěž s nápovědami v podobě počátečních písmen hledaných jmen nebo slov. Pokud odpovíte správně, smíte si vybarvit jedno pole v trojúhelníkové hrací ploše – teprve ten, kdo svou barvou spojí všechny tři strany, vyhrál.

 

Specializované speciály

 

Desková verze AZ kvízu je zaměřená všeobecně a hratelná pouze na stole či podlaze, neboť políčka se „vybarvují“ pomocí žetonů. Speciály jsou tematicky vymezené a využitelné i na cestách, neboť papundeklovou desku a žetony nahradily předtištěné a počmáratelné papírky. Ani nepotřebujete dvě různobarevné fixy – i když s nimi to samozřejmě vypadá líp -, stačí jedna (píšící, ne jako u nás v redakci!) propiska a dohoda, kdo bude mít hvězdičky a kdo kolečka. A můžete hrábnout do svých mozkových závitů…

 

K dnešnímu datu spatřily světlo prodejních pultů čtyři krabičky zahrnující celkem osm oblastí, ve kterých můžete excelovat nebo exitovat: věda + technika, historie + zeměpis, sport + příroda a kultura + umění. Ano, spojení sportu s přírodou se ani nám nezdá, ale nejnovější výzkumy prokázaly, že sportovní fanoušci jsou také lidé, a že svému koníčku holdují v přírodě častěji než v muzeích, laboratořích a divadlech. Mou maličkost  naopak potěšilo oddělení umění a kultury, což dokazuje, že můžete být kulturním člověkem, i když se vám umělecká díla zhusta nelíbí.

 

Sympatické je, že všechny speciály můžete použít také jako prosté rozšíření základní hry, a jelikož jsou decentně barevně odlišené, v případě potřeby nebo rozvodu je lze zase jednoduše rozdělit do původních škatulek. Méně sympatická je neutuchající snaha autorů vnést do logické hry vrtkavou náhodu pravidlem, že o nepřidělené políčko se háže kostkou – ale tady můžete jednoduše navázat na naše dřívější doporučení tento bod ignorovat a prostě zopakovat vědomostní souboj. Nebo, aby to bylo férovější a napínavější, dávat si otázky navzájem tak dlouho, dokud prostě jeden nebude vědět.

 

Lístků s herním plánem je sedmdesát, takže chvíli vystačí, a pak není problém je zkopírovat. (Na á čtyřku se jich vejde pohodlně šest, když se budete snažit, tak i víc.) Škoda jen pár zbytečných chyb na kartičkách, na které jsme zatím přišli, jako je opakovaná otázka na „citát“ (ovšem různými slovy), nebo zmínka, že jistá nejmenovaná osobnost pochází „s“ jistého nejmenovaného města.

 

Samotné otázky jsou voleny rozumně, se střední náročností, takže občas je těžší nalézt správnou strategii pro pohyb po herním plánu, než je zodpovědět. Ale to už k AZ kvízu patří a je na každém, zda si k němu najde svou cestičku – my můžeme jen potvrdit, že i v bonusových krabičkách najdete od A do Zet všechno, co čekáte.

 

A to KPZ z názvu? To jsou přece Krabičky Příkladů Zapeklitých…

 

AZ kvíz speciál
Autor: neuveden
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2
Doporučený věk: 13+
Doba hry: 30 min.
Cena: 189 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď