Cartagena čili Piráti z Karibiku se vracejí

Karibští piráti se ve hře Cartagena vracejí hned dvakrát. Jednak v rámci příběhu prchají z vězení a snaží se dostat na stejnojmenný ostrov, a navíc se k nám tato hra dostává již podruhé.

Není divu, je jednoduchá, rychlá a hezká – lze od cesty na svobodu chtít více?

 

Džunglí i podzemím

Partie začíná opravdu v temné kobce, kam je uvrženo šest pirátů každého hráče. Před nimi se klikatí podzemní chodba vyzdobená šesti různými symboly typickými pro mořské loupežníky: pistolí, papouškem, hákem, truhlicí… Stejné symboly obsahují karty, z nichž šest obdrží každý hráč do začátku.

 
A pak je to zdánlivě jednoduché: vyložíte-li kartu s nějakým symbolem, smíte na ten nejbližší volný postoupit jednou figurkou. Vrátíte-li se s figurkou na políčko, na kterém jeden nebo dva piráti již stojí (lhostejno čí), můžete si jednu, popř. dvě karty dolíznout. Kdo dojde jako první se všemi piráty na konec, vyhrál.

 
Konec je tu ale široký pojem – může jej tvořit čekající loďka u východu z podzemní chodby. Táž loďka ale může být jen dalším prostředkem na cestě a přepravit vás do druhé části putování, tedy na stezku džunglí na ostrově Cartagena, kterou se musíte stejným způsobem dostat do pirátské osady. (Destičky stezek jsou oddělené a oboustranné, můžete proto hry kombinovat i určovat jejich délku.)

 
Také lze hrát mírumilovnější variantu, kdy místo vracení svého piráta posouváte soupeřova – a za to si lížete karty. Nebo naopak můžete záškodničit či si zahrát verzi Karibská čarodějnice a použít přidané žetony truhlic.

 

Kdo se směje první…

Cartagena je milá strategická rychlovka, která vám v menším počtu hráčů připomene halmu, neboť v takovém případě budete nejrychleji postupovat se všemi piráty víceméně pohromadě. (Což vám ale zkomplikuje varianta s přejezdem loďkou, neboť do ní mají povoleno vstoupit maximálně tři vaše figurky.) Ve větším počtu však bývá v chodbě velmi těsno, protože i na jednom políčku smějí stát nejvíce tři piráti, a tehdy je důležité umět správně zareagovat na momentální situaci a zařídit se podle lidové moudrosti, že když se pět tlačí, šestý se směje.

 
Navíc není moc taktické za jednu kartu postoupit kupředu a jiným pirátem se pro jednu kartu vrátit, tím spíš, že máte-li více karet v ruce – a jejich počet není omezen! -, můžete obsadit třemi piráty tři papoušky na cestě a s pomocí čtvrtého přeletět z vězení do loďky doslova jako na křídlech. (Cestou kupředu totiž ignorujete obsazené značky.) A zde navzdory lidové moudrosti platí, že kdo se v cíli směje první, ten se směje nejlépe.

 
Tato hra má šanci děti nadchnout a dospělé přinejmenším potěšit, mimo jiné i hezkým výtvarným zpracováním včetně jednoduchých a pohledných karet. Chybí jí v principu jediné – přehledové karty efektů jednotlivých značek pro variantu hry Karibská čarodějnice, neboť ty si zpočátku zapamatuje asi málokdo. Nicméně když piráti v Česku prchali na ostrov Cartagena poprvé, vzbudili tím rozruch a zájem, a my v redakci očekáváme, že druhý útěk dopadne podobně.

 
Takže nashle v Zátoce pirátů.

Cartagena
Autor: Leo Colovini
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 2-5
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 35 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 549 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď