Dominion: Temné časy čili Čím hůře, tím lépe

Náruživí hráči Dominionu, o němž tu byla řeč nedávno, se na ně velmi těšili, a byli několikrát zklamáni odkladem, ale nyní už jsou doopravdy tu a všichni si je můžeme náležitě užít. Parafrázujme tedy klasika a vyhlašme: Vítejte do temných časů.

Svět Dominionu už v rozšířeních potkalo ledasco – Prosperita, Alchymie, Vzdálené kraje až k Pobřeží, Roh hojnosti – a nelze se tedy divit, že přišly i horší doby, kdy temnota zahaluje herní stůl a bezútěšnost se vloudí do karetních balíčků…

 

Hurá na Smetiště

Napřed ale ve zkratce k hernímu fenoménu zvanému Dominion pro diváky, kteří právě přišli k monitorům. V Dominionu kompletujete balíček karet tvořený akčními kartami, kartami peněz a kartami vítězných bodů. Nejde o sběratelskou hru – k plnokrevnému hraní vám stačí jediná základní krabice, ale chcete-li si partie zpestřit, můžet si nakoupit několik rozšíření a/nebo další základní sadu nazvanou Intriky. Karet se při hře zbavujete jen minimálně, hlavní princip (a kouzlo) spočívá v tom, že vám vaše panství a bohatství v rukou postupně roste.

Rozšíření Temné časy patří mezi nejpestřejší a nejobsáhlejší doplňky, jaké si k Dominionu můžete pořídit, a také proto je doporučujeme. Vedle nových jednatřiceti akčních karet (každá klasicky v deseti kusech) je tu řada karet speciálních, které si na následujících řádkách rozebereme podrobněji, neboť si to rozhodně zaslouží.

Hned do samého začátku hry nabízejí Temné časy karty útočišť – specificky použitelné karty namísto klasických Statků, se kterými se partie běžně začínají. Je mezi nimi třeba Zpustlý statek, což je sice karta vítězných bodů, ale s nulovou hodnotou – zkušení hráči ovšem vědí, že i taková karta má v jisté herní kombinaci svůj smysl. Také je tu karta mince – ale padělané; přinese vám výhodu při nákupu, avšak následně skončí na Smetišti. Ostatně Smetiště – definitivní odkladiště karet v konkrétní hře – tu má významný efekt a odhazovat a brát budete na / z něj poměrně často.

I nová karta vítězných bodů Léno je tak trochu falešná; při závěrečném sčítání má hodnotu tolika bodů, kolik trojic stříbrňáků máte ve svém balíčku.

 

Když se sype železářství

Řada akčních karet tematicky odpovídá temným časům: najdete tu Tábor banditů, Zkrachovalce, Padoucha, Chudobinec, Darebáka i Obnovu, současně však i neutrální Náměstí, Železářství, Revír, Hrabě, Oltář či Pevnost. Hlavně ovšem tři útočné karty: Nájezdník, Vyznavač a Pohřební kára, a (nejen) na ně navázané zvláštní karty Kořist, Šílenec a Žoldnéř a hlavně Ruiny. Ruin je pět druhů a jejich množství ve hře se liší podle počtu hráčů, a jejich složení podle náhody.

Velmi zajímaví jsou Rytíři. Je jich celkem deset, ale každý jiný, s mírně odlišnými schopnostmi. Jsou to karty celkem silné, nicméně bohužel poměrně často – podobně jako dávní skuteční rytíři – končí na šrotišti, totiž na Smetišti. Každopádně představují další neobvyklý prvek ve hře, pokud si je vyberete do sestavy.

I pro Temné časy platí, že můžete hrát pouze s jejich kartami, nebo je nejrůznějším způsobem nakombinovat s jakýmkoliv jiným základem či rozšířením. (Nicméně samozřejmě potřebujete ze základu karty peněz a vítězných bodů, čili úplně samostatně tato krabice neobstojí.)

V přehršli plusů, které Temné časy přinášejí, se téměř ztrácejí tři mínusy, ale buďme spravedliví a zmiňme je, už jen proto, aby Temné časy byly opravdu alespoň něčím temné. Za prvé až do otevření lítají zafoliované paklíky karet v krabici jak měďák v rozjetém žebřiňáku a deformují volně ložený úzký papírový pásek (čili návod k rozřazení karet do oddílů v krabici) tak, že následně budete mít co narovnávat. Za druhé, detailní popisy karet v pravidlech nejsou řazeny ani abecedně, ani tematicky, ani nijak jinak, takže v případě potřeby budete mít co prohledávat. A za třetí je v návodu relativně málo doporučených kombinací karet pro hru jak v rámci samotných Temných časů, tak při spojení s ostatními komplety, takže v případě vlastnictví více škatulí budete mít co zkoušet.

Nicméně jde opravdu o detaily, snadno zasypatelné množstvím karet i inovací, které tohle rozšíření přináší, a tak pokud se vám ve světě Dominionu líbí a základní krabice je vám již poněkud těsná, směle vyražte do těchto Temných časů. Budete odměněni řadou báječných špatných událostí.

 

Dominion: Temné časy
Autor: Donald X. Vaccarino
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 60 min.
Čeština: kompletně ano
Cena: 999 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď