Eldritch Horror čili nejlepší hrůza

Chtěli byste, aby z mrazivých kosmických prostor sestoupil šílený bůh Azathoth a rozerval svět? Nebo aby se z mořských hlubin vynořil strašlivý Cthulhu a šílenství zachvátilo vše živé? Jasně že chtěli, ale věřte, že byly doby, kdy temné prastaré děsy nepředčila hrůza eurobyrokracie a jednotných maturit, a tehdy byli lidé ochotni nasadit život i příčetnost, aby před nimi Zemi ochránili. Nyní se můžeme do těch milých časů vrátit…

eldritch-horror-cesky-16085-0-1000x1000Hrdinové z širých pamp i světel ramp

Svět (možná) (asi) (skoro určitě) spěje ke svému konci. Po celé planetě se dějí věci stále podivnější, objevují se monstra, nestvůry, a co hůř, vyznavači prapodivných kultů či dokonce Angličané, otevírají se dimenzionální brány – a jako na potvoru nikde ani jediný Indiana Jones nebo Lara Croft. V takové chvíli leží osud světa na bedrech obyčejných lidí. Pravda, někteří svým osudem či povoláním o profesi spasitele alespoň štrejchli – šamanka, věštkyně, dobrodruh nebo voják, ale pro jiné to bude role zcela nová (herečka), ve které mohou, ale také nemusí hrát druhé housle (hudebník) a poperou se s ní podle svých nejlepších možností a schopností (mistryně bojových umění).

Věřte nebo ne, ale šanci má každá postava, kterou si pro tuto hru vyberete / vylosujete, dokonce i hvězdář nebo politik. V jedné partii se nám dokonce stalo, že bojová mistryně při boji zařvala a politik pak její misi úspěšně dokončil. (Co, Babiš, obstál bys při střetnutí s Lloigorem? Ale možná jo, on svou děsivostí útočí i na mozek…)

Ano, jak naznačeno výše, riskujete své zdraví fyzické i duševní, a jak naznačeno v Lovecraftových textech, není příliš těžké o oboje přijít. Naštěstí tím hra nekončí, je možné sáhnout po jiné postavě a dále cestovat po světě, bojovat se stále mocnějšími nestvůrami, štupovat časoprostorové trhliny a řešit mysteriózní tajemství, kterými jedinými se dá Prastarý poslat zpátky do p-, do pekel horoucích, či spíše ledových.

Dítě Arkhamu lepší otce

Eldritch Horror 2Eldritch Horror vychází ze staršího Arkham Horroru a zdědil po něm jen to nejlepší. Jakožto mladší generace je rychlejší, obratnější, zábavnější a je mu lépe rozumět. (Čili vysvětlíme pro starší generaci: hra je svižnější a pravidla kratší a snáze zapamatovatelná.) Pokud vám král horroru Howard Phillips Lovecraft nic neříká, máte i tak jistou šanci si hru užít, ale jelikož apriori vznikla pro jeho fanoušky, budou se v ní cítit jako Cthulhu ve vodě.

Drtivá většina herního materiálu je totiž opatřena nejen údaji nezbytnými pro hru, ale i vysoce atmosférickými texty a nádhernými ilustracemi. Doporučujeme proto vyhradit si na partii alespoň uvedené 4 hodiny, nejlépe v noci, rozsvítit toliko jednu lampu nad stolem, předčítat nahlas všechny související popisy, a z koutů nechat vzlínat temnotu a strach…

Eldritch Horror 1Ano, něco stránek pravidel si budete muset přečíst, také svět a/nebo vy zejména zpočátku občas exnete, tu a tam někdo zabrblá nad dobou trvání hry, ale vážnou námitku máme vůči EH jen jedinou: že vnitřní matrici vymýšlel někdo, komu hrůza ochromila mozek, takže se do vymezeného prostoru všechny karty a žetony nevejdou, nechcete-li je tam nasypat jako zrní pro slepice. Přitom je jich fakt hodně: čtyři monstra mající zálusk na lidstvo, karty pro ně i pro vás, žetony nižších démonů, stop, zranění fyzična i duchovna a mnoho dalších…

Jde ovšem opravdu o jedinou bradavici na kráse nejlepší počeštěné lovecraftovské hry, a komu ze zamilovaných by vadilo, že jeho vyvolená má trošku křivý nos či o jedno chapadlo víc?

Eldritch Horror 3P.S.: Cože? Král horroru – King?? Cha! Chacha!! Cha cha cha cha cha cha…!!!

P.P.S.: Od dopsání post scripta je redaktor Gotfrid internován na uzavřeném psychiatrickém oddělení a k jeho zdravotnímu stavu se lékaři zatím odmítají vyjadřovat. Nicméně přestože si vyžádal hru Eldritch Horror, doufáme v jeho brzké propuštění. (pozn. red.)

Eldritch Horor
Autoři: Cory Konieczka, Nikki Valens
Vydal: ADC Blackfire Entertainment s.r.o.
Počet hráčů: 1 – 8
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 120 – 240 min.
Cena: 1299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď