Z měst do pevností, od Orientu po Indii

Máte rádi hru Splendor, ale už začíná být trochu ohraná?
Není problém,nic co by nezvládla rozšíření. A hned čtyři v jedné krabici!

Splendor je poměrně oblíbená hra a není divu: jednoduchá pravidla, rychlá partie, bytelné žetony. Není ale příliš rozsáhlá a málo platné, časem se prostě ohraje. Naštěstí k ní nedávno vyšlo rozšíření – vlastně hned čtyři pod jednou kartonovou střechou.

Pravda, ta střecha je zbytečně velká a vůbec celá krabice je přehnaně grandiozní s ohledem na to, co ukrývá, ale co se dá dělat. Jsou na světě i horší chyby a horší hry…

Města a pevnosti

Zmíněná rozšíření jsou opravdu čtyři a pravidla ani my nedoporučujeme jejich hraní kombinovat – ovšem zkusit můžete samozřejmě všechno. Pokud ale „pojedete“ podle návodu, tedy podle čtyř (opět mírně předimenzovaných) karet, dočkáte se návštěv následujících míst.

Města, podle kterých se box jmenuje, jsou doporučována k vyzkoušení jako první, a není divu. Třemi kartami měst z možných sedmi totiž nahradíte šlechtice a zařídíte mírně odlišný konec partie. Ten nepřichází se ziskem patnáctého bodu některým z hráčů, ale právě ukořistěním jedné karty města. Abyste se k ní dostali, musíte mít nasbíraný náležitý počet bodů prestiže a k tomu ještě určitou kombinaci bonusových drahokamů. To hru někdy mírně urychlí, jindy zpomalí, ale každopádně o chlup více ovlivní vaši strategii.

To Pevnosti jsou ze zcela jiného těsta, nebo chcete-li, kamene. Jejich prostřednictvím – jde o velmi pěkné miniatury – si může každý hráč pro sebe zablokovat kartu nebo karty, na jejichž vyložení nemá dostatek drahokamů a ani si je nemůže vzít do ruky. Jakmile vyloží nějakou kartu, může umístit nebo přemístit jednu svou pevnost, nebo naopak zbořit (čili vrátit majiteli) cizí. Pokud se někomu podaří umístit tři pevnosti na jednu kartu, může si tuto vzít a podle pravidel vyložit navíc ke svému tahu.

Pevnosti výrazně posilují strategii a umožňují hráčům více škodit ostatním než kterékoliv jiné rozšíření, o základu nemluvě. Je otázkou, zda příznivci této nepříliš konfliktní hry budou stát o variantu, která vzájemnou interakci hodně posiluje, ale za zkoušku to stojí.

Exotika

Rozšíření Orient nepřichází s ničím menším než s dalším balíčkem karet, který rozšíří nabídku na stole o dvě karty na každé úrovni. Nedosti na tom; také účinky jsou odlišné a výrazně ovlivňují hru. Na první úrovni můžete získat jednorázovou kartu odpovídající hned dvěma žolíkům, nebo univerzální drahokam. Ten bude představovat dvojníka toho drahokamu, se kterým jej spárujete.

Na druhé úrovni vám orientální karta může přinést další kartu první úrovně, tuplovaný bonus nebo zabukování karty šlechtice, na třetí pak můžete zcela zdarma získat kartu druhé úrovně, nebo je tu možnost platit za karty odhazováním jiných.

Toto rozšíření je tedy rozšířením doslova a společně s Obchodními místy (nebo-li Indií) patří u nás v redakci k té oblíbenější polovině.

Objevem námořní cesty do Indie je vysvětlen přídavný herní plán Hedvábná stezka. Ten požaduje od hráčů vlastnictví pěti různých kombinací drahokamových bonusů a nabízí za to výhody typu získání žetonu drahokamu po vyložení karty nebo zdvojnásobení účinku zlatého „žolíkového“ žetonu. Také umožňuje zisk až deseti bodů prestiže, čímž poměrně často způsobuje poměrně nečekaný konec hry. Tady začíná záležet doslova na každém tahu, a pokud máte ve skupině nějaké začátečníky, raději na ně toto rozšíření nevytahujte – nemuseli by ve Splendoru najít takové zalíbení jako ti, kdo začínali jen se základem, pomaloučku, polehoučku…

Obecně vzato se ale rozšíření Města vydařilo obdobně jako základní hra. Jistě, někdo nejraději holky, jiný kolky a další čolky, ale vyberou si tady všichni, nebo alespoň většina. Třeba i proto, že na výhody Hedvábné stezky může dosáhnout úplně každý hráč; ne jako ve většině her první (a případně druhý) nejrychlejší.

 

Marc André: Splendor – Města

Počet hráčů: 2 – 4

Doba hry: 30 min.

Doporučený věk: 10+

Čeština: pravidla ano, materiál bez textu

Vydal: ADC Blackfire s.r.o.

Cena: 799 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď