Kingdomino čili Pětadvacet na holém

Zase jednou nám na stole přistála kartičkovo-přikládací hra. Z názvu vyplývá podobnost s dominem, ale nikoliv už, že kdo zvládá matematicko-geometrický odhad, má rozhodně nemalé plus.

Jméno autora Bruno Cathala už jsme si mohli přečíst na leckteré krabici, například na výpravných Cyclades nebo komorním Malý princ: Udělej mi planetu. Tentokrát jde o škatuli zvící Patchworku, ve které variuje Carcasonne i Limes a směs výrazně dochucuje vlastními nápady.

 

Lehké a těžké počty

Obdélníkové kartičky jsou rozděleny na dva čtverce a nabízejí vždy jeden až dva typy krajiny: pole, louku, les, jezero a skály. Tentokrát vám ale nepřicházejí do ruky náhodně ani systematicky, ale podle vaší vlastní volby. Kdo se v jednom kole spokojí s nejméně lukrativní kartičkou, má nejširší výběr v tom dalším, a naopak kdo významně posílil své království a bodovou pozici, musí si příště počkat, co na něj zbyde.

Získanou kartičku musíte přidat buď k základnímu čtverci, na kterém stojí váš hrad a ke kterému je povoleno přiložit jakoukoliv krajinu, nebo k nějaké další destičce, ovšem tak, aby alespoň v jednom místě navazovala na stejný typ krajiny. (Jistěže se může stát, že to nejde – pak holt destičku odložíte stranou a nepoplynou vám z ní žádné zisky.)

Nejdůležitější a nejobtížnější pravidlo však zní: na konci musí mít vaše království rozměr 5 x 5 čtverců. Snadno si lze spočítat, že když se vám podaří umístit všechny získané destičky a přitom neuděláte žádnou geometrickou botu, vyroste před vámi na původně holém stole pohledné čtvercové království bez prázdných míst. Ještě snadněji si lze spočítat, že se vám to ne vždy podaří…

A naopak docela náročné je si spočítat, jak z panství vytěžit co nejvíc, protože jen čtverečky s královskou korunou vám přinášejí body, a to ještě podle toho, jak rozsáhlé krajinné oblasti jsou součástí. Přičemž korunovaných destiček je v nabídce tak polovina a musíte tedy počítat s tím, že ne vždy na vás nějaká zbyde. Čímž se nám ten výpočetní kruh hezky uzavřel.

 

Jak je důležitý důl

Jako každou správnou hru obdobné velikosti, lze se i Kingdomino velmi snadno a rychle naučit, ale není lehké je hrát. Zejména zpočátku pro vás nebude snadné vyskládat destičky do vymezeného prostoru tak, abyste mohli přiložit všechny další dílky podle pravidla o navazování krajiny, a to nemluvíme o nutnosti strategicky vytvářet velké plochy těch typů krajiny, ke kterým máte nejvíce korun.

Teprve až Kingdomino jakž takž ovládnete (nebo si přečtete tuto recenzi), uvědomíte si, že koruny se nacházejí na těch čtverečkách, na kterých je současně ilustrace mající pro daný typ krajiny další význam. Tedy že hodnotu pole zvyšuje mlýn, lesa hájovna, skal důl a tak dále. A to nemluvíme o dalších, ještě menších a ještě zábavnějších kresbičkách, které nemají herní efekt, ale o to více potěší – ostatně stejně jako stavby hradů, které jsou tu také jen pro radost hráčů.

Návod obsahuje také několik možných variant hry, mimo jiné i možnost po dva hráče pokusit se o království o rozměrech 7 x 7 čtverců. To, pravda, trvá poněkud déle, ale základní verzi dáte po pár partiích podle počtu účastníků do dvaceti až třiceti minut, a myslíme si, že se přitom nikdo nebude nudit. Ono spočítat správně pět krát pět je občas docela fuška – ale taky zábava!

 

Kingdomino
Autor: Bruno Cathala
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 15 min.
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď