River Dragons čili Prkno, co znamená pět

V redakci – a z redakce nejvíc výše podepsaný recenzent – milujeme deskovky tím víc, čím víc jsou jako doopravdy. Abstraktní žetony nás v sebelepší hře jen málokdy rozjásají tolik, jako možnost honit se po skutečném (modelu) vlaku a vylupovat ho, či miniaturními X-Wingy ohrožovat zmenšenou Hvězdu smrti.

Ano, River Dragons patří k těmto lepším hrám, při kterých si můžete doopravdy hrát, a když špatně odhadnete délku prkna a místo na kámen je upustíte do vody, tak vám prostě uplave. Pravda, jen ze hry, a když za pomoci říčního draka vykoupete vnadnou protivnici, tak taky neuvidíte, co jí napíná náhle zprůsvitnělou košilku, ale na hrátky tohoto ražení nepotřebujete ani herní plán, ani recenzi.

 

Kámen, dřevo, papír

My se tedy budeme věnovat téhle krásné rodinné (i když nikoliv nutně) a mírně škodicí hře. Výchozí úkol je jednoduchý a podobný halmě: dostat jako první svou figurku z její vesnice do té protilehlé. Zde je ovšem místo pole trojúhelníkových spojnic delta Mekongu s množstvím namalovaných kamenů vystupujících z vody, na které je potřeba umístit skutečné žetony kamenů, na ně opravdická prkénka, a po nich fakticky a bez pádu přejít do cílové vesnice.

Jak to tak ve skutečném životě bývá, všichni závodníci startují a bojují o vítězství současně a tím pádem někdy úmyslně a mnohdy neúmyslně kříží soupeřům plány. V Říních dracích je to zajištěno skrytým vyložením pěti akčních karet všech hráčů, ty jsou postupně otáčeny a akce de facto najednou prováděny. Každý může umístit jeden až dva kameny, nebo na ně položit jedno až dvě prkna, nebo po jednom až dvou přejít, nebo přeskočit soupeřovu figurku, nebo jedno prkno či jeden kámen naopak odebrat.

S jistým omezením je možné odebírat  nejen svoje, ale i prkna soupeřů, a tak čím více hráčů hraje, tím častěji se stává, že figurka jednoho nakráčí do míst, kde prkno náhle není; že se někdo rozhodne přeskočit postavičku, která ovšem vyrazila zcela odlišným směrem, než skokan plánoval, nebo že protivník umístil třetí a tudíž dle pravidel poslední možné prkno právě na ten šutr, který jste hodlali využít na své cestě k vítězství.

 

Draci pro legraci

Nedosti na zábavných zmatcích plynoucích ze souběžného plánování akcí a ze škodolibě škodicích záměrů – ve hře jsou ještě titulní říční draci. Každý hráč má k dispozici karty draků v barvách všech protivníků, a pokud se odhodlá některou využít, zablokuje akci soupeře odpovídající barvy na stejné pozici, na jakou dračí kartu umístil sám…

Kromě toho mají prkna každého hráče různou délku a je nutno je pro položení na kameny volit od oka, bez zkoušky. Když vzdálenosti špatně odhadnete a prkno na žádný použitelný kámen nedosáhne, přicházíte o něj až do konce hry. Pro snadné rozlišení jsou prkna očíslována a pro těžší kradení je zakázáno mít v držení více než jedno prkno od každého čísla.

Jak už jsme naznačili, RD bodují samozřejmě materiálem a mechanikou hry. Budování opravdových cestiček z prken a „kamenů“ je neotřelé a zábavné – a náročné na jemnou motoriku pro ty nejmladší i pro ty nejstarší. Plánování akcí a jejich následné současné provádění sice už dlouho neotřelé není, ale stále zabírá. K tomu připočtěte velký a krásný herní plán, příjemně ilustrované karty a stylové figurky, a hlavně jasná, jednoduchá a krátká pravidla. (U nich ovšem pozor: česká verze není součástí balení hry a je nutné si ji stáhnout/vytisknout ze stránek vydavatele!)

Pravidelnou dávku negativních emocí zajišťují blokovací karty draků, neboť podaří-li se vám správně trefit do plánů protivníka, můžete mu znehodnotit většinu nebo i všechny akce v daném kole, a těch není zejména při více hráčích nazbyt. Pro pokročilé pak je tu druhá strana herního plánu, která neobsahuje předkreslené balvany a na níž se žetony kamenů kladou libovolně přímo do „vody“. Správný odhad délky prkna je tu tedy ještě nezbytnější a přitom ještě náročnější…

River Dragons, která proplouvá českými vodami nenápadně už pár let, je tedy fakt hezká, svižná a vyvedená hra, která si zaslouží vaši pozornost.

 

River Dragons
Autor: Roberto Fraga
Vydal: REXhry
Počet hráčů: 2-6
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 15-45 min.
Cena: 750 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď