Štvanice: Kdo si krade, nezlobí

Když potřebujete pomoc, koho zavoláte? Žádné Ghostbusters; Nicka Foxe přece! Protože kdo jiný než tenhle elegantní zločinec – toho času v žoldu FBI – může zachránit zadek celé Americe a zabránit mezinárodní ostudě nedozírných rozměrů? A aby ho náhodou nesvrběly prsty přespříliš, má za zády Kate O’Hareovou, sličnou agentku FBI, která Nickovi neodpustí absolutně nic.

Síla dvou

Štvanice je již druhým do češtiny přeloženým počinem autorské dvojice Janet Evanovich a Lee Goldberg. V prvním dílu nazvaném Podfuk autoři jasně ukázali, v čem je jejich síla – Goldberg jakožto protřelý scénárista televizních detektivek přinesl kopu zajímavých nápadů a bláznivých situací na hranici nemožného, Evanovich pak dodala výborné literární ztvárnění. V podobném duchu se nese i díl druhý, takže opět očekávejte detektivku s humorným nádechem, mnoha honičkami a odvážnými plány s vysokými sázkami.

Společně pak na svět autorská dvojice přivedla zcela jiné duo – Nicka a Kate. Zloděj se spoustou šarmu versus agentka FBI, která jím byla přímo posedlá a kterou Nickovy eskapády a drzosti vytáčely k nepříčetnosti. Nyní, když je Nick dopaden, však musí oba pracovat v jednom týmu; dochází tím k mnoha situacím, ve kterých to mezi hlavními aktéry jiskří a vře, protože jsou jako oheň a voda.

Tentokrát mají Nick a Kate další zdánlivě nesplnitelný úkol – ukrást cennou sošku kohouta. Vtip spočívá v tom, že umělecké dílo si chce zapůjčit cizí velmoc, jenže v muzeu už dlouho vystavují pouze kopii, protože originál byl ukraden. Nezbývá tedy než v šibeničním termínu vypátrat „nového majitele“ a originál mu vyměnit za kopii tak, aby nikdo nic nezjistil. Jak se však ukáže, zloděj a majitel kohouta má řádně dlouhé prsty a rozhodně si nenechá podobnou drzost líbit. Krádeží se roztáčí kolotoč šílených událostí vrcholící velkolepým plánem, jak dostat vysoce postaveného gaunera s mnoha konexemi za mříže.

Pokud se děsíte, že Štvanice je již druhý díl cyklu, pak vězte, že vše, co potřebujete vědět, abyste se mohli pustit do čtení, je uvedeno v předchozím textu – pokud jste první díl nečetli, rozhodně nebudete nijak limitováni (i když přečtení doporučuji čistě proto, že i Podfuk je dobrá kniha).

 

My jsme tým

Nickovy velké plány se však nedají realizovat pouze ve dvou. Je třeba dát dohromady pořádný tým, se kterým naši hrdinové zvládnou i ty nejsložitější podfuky. Součástí týmu se stane mimo jiné i Katein otec, chlapík, který spí se zbraní pod polštářem a v každé botě má alespoň jeden nůž. Děj vám připomene všemožné filmové variace na podobná témata (přiznám se, že na filmy moc nekoukám, proto jsem si vzpomněl jen na Dannyho parťáky, Podfukáře a při verbování do jednoho z týmů bůhvíproč na Postradatelné).

Od prvních stran na vás bude útočit nevtíravý humor v podobě slovních přestřelek a úsměvných situací. Nouze samozřejmě není ani o akci. Ale především jsou tu promyšlené polopodfuky, při kterých se většinou pokazí vše, co může, načež je čas přejít k improvizaci. Právě tyto části jsou nejzábavnějšími z celé knihy. Krůček po krůčku sledujete, jak Nick dává dohromady plány, které mu povětšinou straší v hlavě už od dob jeho zločinecké kariéry, aby se následně při realizaci díky nepředvídatelným maličkostem tyto zdánlivě geniální postupy zhroutily jako domeček z karet ve víru tornáda.

Postavy působí velice uvěřitelně. Mezi Nickem a Kate funguje ta správná chemie, kterou se oba snaží ignorovat prostřednictvím velkohubých hlášek. Navíc jsou dobře rozděleny i role – Nick je snílek a vizionář plný elánu, Kate je naopak závažím, které strhává Nickovu hlavu z oblaků zpět na zem. Dobře funguje i práce ve větší partě.

Samozřejmě, celá kniha je postavena tak, aby čtenář moc nepřemýšlel a královsky se bavil, takže pokud se v ději začnete pitvat… Ale proč byste to sakra dělali? Děj knihy doslova sprintuje vpřed a strhne vás natolik, že nedostanete jinou možnost než autorský záměr přijmout. Odměnou vám bude velmi zábavný dobrodružně-detektivní příběh, který vás přinutí k úsměvu i údivu nad některými obzvláště vypečenými nápady. Ano, Štvanice je opravdu podařený kousek, který byste neměli minout.

 

Janet Evanovich, Lee Goldberg: Štvanice
Vydal: Mystery Press, 2017
Překlad: Alžběta Lexová
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 256
Cena: 299 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď