Samurai Spirit čili Jak si to kluci ne/uměli spočítat

Samurai Spirit je kooperativní hra inspirovaná filmem Sedm samurajů Akiry Kurosawy, nicméně jelikož v ní místo mečů hrají hlavní roli čísla, vzpomněli jsme si i na Petiškova Pohádkového dědečka. Tam šlo v jedné pohádce také o sedm kluků a o to, jak dobře ovládali počty…

Pokud jste si na něj vzpomněli, tak ano – klasický snímek Sedm statečných je de facto remake téhož Akirova filmu. (Všimněte si, jak si s Kurosawou familiérně tykáme!) A v obou filmech i ve hře musejí ti hodní ochránit vesnici před zlými bandity.

 

Se s tím smiřte

Až sedm samurajů se může účastnit tohoto boje, na jehož konci čeká hrdiny (pokud vyhrají) opojná chuť vítězství, radost ze záchrany životů, pocit z dobře vykonané práce, hrdost na své schopnosti a jiné podobné neuchopitelné a neutratitelné jako-odměny – ovšem vesničané v podobných příbězích jsou vždy chudí a stateční ochránci se jich zastanou jen ze soucitu, pro čest a smysl pro spravedlnost. (A šanci, že se do nich zamiluje nějaká krásná venkovanka.)

Tak se s tím smiřte.

Koneckonců, jen zázrakem (nebo podváděním) se vám zdaří ubránit ves bez ztráty nějaké té farmy a/nebo rodiny.

A s tím se musí smířit zase oni.

V podstatě se tu bojuje minimálně a jen tu a tam se podaří nějakého nájezdníka zlikvidovat a poslat na hřbitov. Symbolický, neboť jednak na konci kola všechny karty vstanou z mrtvých a účastní se kol dalších, a druhak kdo by se ve skutečném životě dřel s pohřbíváním takových zmetků…

 

Zvíře v nás

Princip hry spočívá v poutání pozornosti útočníků na jednotlivé samuraje. Vlevo či vpravo od základní hrací desky samuraje odkládáte postupně lízané karty nájezdníků a snažíte se, abyste jich na sebe přilákali co nejvíc v co možná nejvýhodnějších kombinacích. Útočníci totiž mají různou sílu, různé dodatečné útoky a různé plenitelské záměry: někdo rád vraždí rolníky, někdo rodinky, někdo podpaluje farmy a jiní se dali na válečnické řemeslo bez podobných úchylek.

Vy naopak potřebujete zaměstnat co největší množství padouchů se silou dávající ohromady jedno přesné číslo, jež ve vás probudí zvláštní schopnost „kiai“ umožňující specifickou akci navíc, a současně musíte ochránit konkrétní výše uvedené skupiny před zmíněnými „úchyláky“.

Každý samuraj má kromě kiai i zvláštní talent, který může použít sám nebo jím podpořit některého spolubojovníka – za což se ale platí proniknutím jednoho nájezdníka obranou a jeho proměnou v plenitele. Ten vám může, ale také nemusí na konci kola uškodit.

A kromě toho se v samurajích skrývá zvířecí duch, který se po dvou zraněních ujme vlády a způsobí, že samuraj je schopnější a odolnější, ale současně také mnohem blíže ke smrti…

Kola se hrají celkem tři a na konci každého se ještě vyhodnocují škody, které napáchali ti útočníci, jež samurajové nechtěli či nezvládli „zabavit“ svým mečem. Pokud po vyhodnocení třetího stojí alespoň jedna farma a jedna rodina a všichni samurajové, tak jste vyhráli. Pakliže ale během hry některý ze sedmi statečných padne, padla i celá obrana a skončili jste.

 

Kdo je a kdo není samuraj

Přes hezky namalovanou vesnici a stylově ilustrované žetony je Samurai Spirit hlavně karetní hrou. V principu jde hlavně o uvážlivé, více či méně ovlivnitelné lízání a přikládání karet, a také o štěstí. Když vám ve dvou kolech po sobě přijdou dva nejmocnější nájezdníci taky po sobě, je po vás i s tou nejlepší taktikou. (Nám to sice potvrdilo teorii, že stejné karty se při míchání v balíčku často spojují, i kdyby je na začátku od sebe dělilo libovolně karet, ale hořkost porážky se tím nezmenšila.) Záleží na povaze zúčastněných, jestli je to znechutí, nebo zatvrdí a vyburcuje k dalším partiím.

V menším počtu hráčů lze zkoušet různé kombinace samurajů a jejich schopností, ve dvou vám hra trochu napomůže, v jednom si můžete proti hře zahrát sami. Vlastní mechanismus si zažijete za chvíli, nicméně kvůli značkám různých zvláštních schopností a útoků budete zpočátku listovat v pravidlech – přehledová karta tu citelně chybí.

A pozor, také chybí český návod, který je ke stažení na stránkách vydavatele, což by vám bez našeho varování na chatě bez wi-fi moc nepomohlo.

V naší redakci – a věříme, že tomu bude tak i jinde – se osazenstvo rozdělilo na ty, jejichž šálkem čaje se Duch samuraje nestal, a na ty, jejichž zájem naopak přitáhl. Ale tak už to bývá u nepříliš snadných, ale zato vnadných a poměrně originálních her. Vzato kolem a kolem, stát se samurajem není lehké, vytrvat jím až do smrti je ještě těžší, a ochránit vesnici v partii na hrdinské úrovni, to dokáží jen ti nejlepší z nás…!

P.S. A pokud přemýšlíte, odkud znáte jméno autora Antoina Bauzy, tak jsou to (mimo mnohé jiné) další vydařené hry z exotických lokalit: Tokaido, Takenoko a Dojo.

 

Samurai Spirit
Autor: Antoine Bauza
Vydal: REXhry.cz
Počet hráčů: 1-7
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 20-45 min.
Cena: 650 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď