Scythe: Invaze z dálek aneb Hrdý a hrdější

Loni jste za dobré vysvědčení mohli dostat Scythe – jednu z největších a nejhezčích her roku – a Ježíškovi/ Santa Clausovi/ Dědu Mrázovi, zkrátka tomu, kdo u vás nosí dárky, jste si už mohli napsat o rozšíření…

Začíná se stávat dobrým pravidlem, že na rozšíření ke hře se nečeká roky, ale měsíce, a ještě lepším, že tato rozšíření nejsou splichtěná horkou jehlou, ale plnokrevnými a zajímavými pokračováními. A jelikož Vánoce skončily teprve nedávno, dáme i my našim čtenářům malý dáreček a rovnou proflákneme, že Invaze z dálek není výjimkou ani z jednoho pravidla.

 

Od královny po císaře

Podlouhlá (a zaplať bůh opět solidně pevná) krabička skrývá dvě kompletní nové frakce – tedy ke každé desku, postavu, čtyři figurky mechů, všechny další náležité figurky a označovače, a speciální žetony. Anglií nepokrytě inspirovaný Albion má na těchto žetonech symbol vlajky a jejich umístění znamená, že se na konci započítává více kontrolovaných území, než kolik jich ve skutečnosti obsadil – inu koloniální minulost se nezapře.

Žetony šógunátu Togawa (hádejte, které ještě hrdější ostrovní impérium bylo vzorem tady) jsou oboustranné a představují pasti, které sklapnou, když na daný hex vstoupí nepřítel. Ten pak přijde o několik bodů některého druhu, a na konci vlastně taky, protože území s pastí jsou připočítávána Togawě.

V pravidlech nechybí trocha té „historie“ obou frakcí včetně motivace – albionští například zastávají názor, že než aby Továrnu ovládl některý silný nepřítel, bude možná lepší, když vyletí do luftu…

 

Grupenhex

O moc víc toto rozšíření nepřináší, ale vězte, že to stačí. Je na vás, zda je opravdu využijete k tomu, abyste se u herního stolu sešli v šesti či sedmi lidech; pak ale počítejte s tím, že se hra ekvivalentně protáhne a že nejen kolem herní desky, nýbrž i na ní bude docela těsno. Tento ‘grupenhex’ nebude moc po chuti ani začínajícím hráčům (kterým se ostatně nedoporučuje za frakce z tohoto rozšíření vůbec hrát), ani takovým, kteří si chtějí alespoň zpočátku víceméně nerušeně budovat svoje impérium. Naopak pokud jste válečnou štikou a když se čtyři perou, vy se smějete, budete ve svém živlu.

Celkem nabíledni je další výhoda, totiž že nové frakce jsou zajímavým oživením pro ty hráče, kteří už vyzkoušeli všechny základní kombinace hráčských a frakčních desek i pozpátku. Mezi „samozřejmosti“ pak počítáme nádherné ilustrace, kompletní počeštění a plastické desky s vybráními pro vložení těch správných žetonů.

Pokud teprve začínáte kosit (Scythe = kosa) a nemáte šest sourozenců, není pro vás tato škatulka nezbytná, protože základ skrývá zábavy až až; ale pokud už se v Továrně a okolí vyznáte jako doma, je tohle to pravé ořechové – totiž mechové.

(A pokud nechápete, o čem tu byla řeč, najděte si naši nedávnou recenzi hry Scythe. Stejně jako u samotného rozšíření i u článku o něm platí, že bez základu se s tím moc nepobavíte.)

 

Jamey Stegmaier, Jakub Rozalski: Scythe – Invaze z dálek
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 1-7
Doporučený věk: 14+
Doba hry: 120+ min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 799 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď