Shannarovy elfeíny se opět hlásí o slovo

Knižní předloha populárního seriálu Letopisy rodu Shannara vás zavede do postapo světa, který už sice znáte ze seriálu, ale teprve v knize má to opravdové fantasy kouzlo. Vydejte se s Willem Ohmsfordem a mladou elfkou Amberly na dobrodružnou cestu, jež inspirovala nejen seriál.

Druhý díl knižní série Terryho Brookse je nejspíše i tím nejslavnějším. Právě tímto druhým dílem vlastně začíná televizní seriál. Příběh tedy jeho diváci asi už dobře znají.

Kouzelný strom Ellcrys umírá a jedinou možností, jak zachránit svět, je odnést jeho semeno do Úkrytiště, kde musí být ponořeno do Krvavého ohně a následně přineseno zpět dříve, než bude pozdě. S každým dalším odumřelým listem se totiž narodí další zabijácký démon pro armádu temného Dagda Mora. Navíc nositelkou semena Ellcrys může být jen k tomu vyvolená elfka Amberly, jíž na cestě doprovází půlelf Will Ohmsford, jenž vlastní elfeíny – magické kameny, které známe z první knihy Shannarův meč.

Brooksovi občas bývá vytýkáno, že kopíruje Tolkiena, což se týká především první knihy, kde se tím ani netajil a otevřeně s ní vyrukoval jako s remakem Pána prstenů, avšak Shannarovy elfeíny už mají zcela jiný příběh a právem tak patří mezi nejslavnější a největší díla klasické fantasy.

Románu bych proto vytkl jen příliš zdlouhavé popisy na úkor menšího počtu dialogů, což je problém i první knihy. Ale to můžeme omluvit dobou vzniku tohoto románu, kdy se tak prostě psalo. Dnes už autoři přistupují spíše k dynamičtějšímu stylu, při kterém nás zahrnou především čtivými dialogy. Avšak i přesto je Brooks velmi dobrým vypravěčem, u kterého se nedá říct, že by rozvláčnějším psaním nějak nudil, navzdory tomu, jak často je text zhuštěn do dlouhých odstavců. I toto se však oproti první knize výrazně zlepšilo a text je čtivější.

Celá tato sága byla ještě před nějakou dobou populární především v USA, ale to se s příchodem seriálu z produkce MTV změnilo a její popularita celosvětově stoupla. Knihu tedy lze doporučit nejen fanouškům klasické fantasy, ale především fanouškům tohoto televizního seriálu, kteří tak budou mít možnost poznat předlohu a srovnat kvalitní text velkého autora s mizerně odfláknutou televizní filmařinou.

Na rozdíl, od sledování televizního zpracování jsem měl při čtení mnohem příjemnější zážitky. Nepředstavoval jsem si rádoby cool herce s „vystajlovanými“ účesy, nehrál mi k tomu moderní popík, a vůbec jsem neměl pocit, jako bych se díval na MTV. Nejvíce tak knihu můžu doporučit všem těm, které seriál zklamal. To, aby si mohli napravit chuť.

Co se týče provedení knihy, tady se nakladatelství Omega značně polepšilo. Ačkoli ilustrace na obalu se mi spíše příčí (vzhledem ke vztahu k seriálu), se zbytkem jsem spokojen. Nemůžeme však kárat nakladatele za to, že na obálce propaguje seriál, protože právě ten mu pomůže s prodejností. Dalším pozitivem je i to, že druhý díl má už pevnou vazbu a taky mapu fantasy světa, která v prvním díle žalostně chyběla.

Jak je psáno na propagačním sloganu na zadní straně obalu, jedná se o jednu z nejpopulárnějších fantasy sérií všech dob a není tedy důvod ji nedoporučit všem příznivcům žánru.

 

Terry Brooks: Shannarovy elfeíny
Vydala: Omega, 2017
Obálka: Jiří Miňovský
Počet stran: 592
Cena: 449 Kč

 

Hodnocení: 80%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Shannarovy elfeiny

JEDNA Z NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH FANTASY SÉRII VŠECH DOB! Padesát let po pádu Temného mága se do Čtyřzemí vrací zlo. Démoni ve vedení Dagda Mora se derou ven ze svého temného žaláře a……

JEDNA Z NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH FANTASY SÉRII VŠECH DOB!

Padesát let po pádu Temného mága se do Čtyřzemí vrací zlo. Démoni ve vedení Dagda Mora se derou ven ze svého temného žaláře a jejich jediným cílem je smrt posledního elfa. Nyní je jedinou nadějí celého Čtyřzemí mladičký Wil Ohmsford, který musí pod vedením druida Allanona odhalit svou skrytou moc a ochránit elfskou princeznu Amberle Elessedilovou ke Krvavému ohni. Allanon sám mezitím musí pomoci elfské armádě odrazit nápor démonských vojsk. Dokáže Wil ovládnout sílu, jež byla jeho dědečkovi tak vlastní? Podaří se Allanonovi přemoci zlého Dagda Mora?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď