Velbloudí dostihy na cesty čili Závod kolem fenka

Před časem rozvířily prach pouště a poliček s rodinnými deskovkami Velbloudí dostihy. Sympatická a vtipně ilustrovaná hra se závody velbloudů kolem pyramidy a sázkami na ně. Nedávno přibyla na pulty menší krabička s karetní verzí téhož…

Velbloudí dostihy na cesty nejsou ani rozšíření, ke kterému byste původní hru potřebovali, ani pokračování, ale opravdu a jednoduše jiná hra na stejné téma. Jaká?

 

Velbloude, vlez mi na záda!

Zůstalo pět různobarevných velbloudů, kteří na připravené trase závodí o to, kdo bude v cíli první. Nepatří ale hráčům, kteří se proto nesnaží prosadit svého favorita, nýbrž sázejí na výsledky: který velbloud bude první, který prostřední, který skončí jako salát na posledním místě. Sází se jak na vítěze jednotlivých etap, z nichž se závod skládá, tak na celkového vítěze či saláta.

Velbloudi po dráze postupují podle karet v závodním balíčku, jehož přípravu a složení má způli v v rukách náhoda, způli pak samotní hráči. Ti tak celkem silně ovlivňují pohyb velbloudů, čímž mohou podporovat svoje sázky a znehodnocovat tipy protivníků, i když přímé protlačení konkrétního favorita je výrazně omezeno.

Zato se lze bavit dvěma „divokými kartami“ – palmou a fenkem. Tyto může každý hráč ve svém tahu libovolně vložit velbloudům do cesty; pokud některý hrbatec doskočí na palmu, je vymrštěn o pole v před, pokud šlápne na fenka, o políčko se vrátí.

Současně si hráči berou karty sázek. Těch etapových mohou mít libovolné množství, ale nesmějí se žádné zbavit, naopak sázku na vítěze / saláta celého závodu smějí mít jen jednu, ale mohou ji měnit – pokud mají za co. Na konci každé etapy se sázky vyhodnotí: čím přesnější odhad, tím více peněz, ale pokud se seknete, o nějakou tu minci přijdete.

Nová etapa začíná vytvořením nového závodního balíčku opět vzešlého z volby všech hráčů. Navíc se zkrátí případné rozestupy mezi jednotlivými velbloudy, takže outsider může, ale také nemusí výrazně postoupit vpřed či naopak. Jedna z hlavních deviz zábavy a náhody současně totiž zůstala – velbloudi na jediném políčku si lezou na záda a vozí se navzájem, dokud je vhodná karta postupu zase nerozdělí.

 

Když je více více

Kladem nové verze Velbloudích dostihů je bez diskuze posílení vlivu hráčů, kteří už nejsou tolik odkázáni na to, jaké číslo vypadne z pyramidy (v původní hře jste totiž šestistěnkami neházeli, ale mocně jste je vytřepávali z pyramidy), nýbrž mohou postup toho kterého velblouda poměrně předurčit. Také si nechávají jednu postupovou kartu v ruce a tou mohou podle svého uvážení konkrétní zvíře v konkrétní okamžik popohnat.

To všechno – plus peníze představované pootáčením peněžních karet – ovšem vyžaduje trochu víc strategického myšlení, než aby bylo možné hrát tuto variantu se stejně starými dětmi, které si oblíbily původní Dostihy – ale my tím netvrdíme, že je to na škodu! Dospělí také mají právo na nějaké svoje hry a svá tajemství…

Nechybí úsměvné ilustrace a pohledné grafické zpracování vůbec, takže v konečném důsledku jde o příjemnou, v optimálním poměru svižnou i variabilní hru, které lze vyčíst snad jen trochu rozsáhlejší pravidla. Ta nejsou náročná, ale v tak malé krabičce je prostě nečekáte. Naopak body navíc získávají figurky palmy a fenka –  tvůrci nás mohli odbýt jednoduchými žetony, ale evidentně vědí, že více je někdy prostě opravdu více.

 

Velbloudí dostihy na cesty
Autor: Steffen Bogen
Vydal: Albi ČR a.s.
Počet hráčů: 2-6
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30-60 min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 399,-

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď