Ghost in the Shell

 • Autor:
 • Nakladatelství: Crew
 • Cena: 499 Kč
 • ISBN: 978-80-7449-490-1
 • Vyšlo: 17. 5. 2017
 • Žánr: komiks
 • Provedení: brož.
 • Autor obáky: Masamune Shirow
 • Počet stran: 350

Píše se jednadvacáté století a hranice mezi člověkem a strojem je čím dál nejasnější. Lidé mají mechanické implantáty a stroje jsou vylepšovány pomocí lidské tkáně. Agentka Motoko Kusanagi je členem speciální jednotky, která pronásleduje nebezpečné teroristy a kyberzločince. Především vražedné hackery, kteří se dokáží nabourat i do lidského mozku. A za tím vším stojí možná ještě něco víc…

Kultovní manga, která inspirovala několik proslulých filmů, počítačových her a úžasný animovaný seriál. Ghosti in the Shell je dílo, které položilo základy pro moderní mangu. Kreslíř a scenárista Masamune Širó je tak ikonickou postavou, že při nákupu práv se muselo podepsat, že i v českém komiksu zůstanou jím napsané zvukové efekty a poznámky – a budou se překládat zvlášť. Tohle zkrátka není jen akční sci-fi. Širó do mangy vložil vlastní filozofii, teze o sociálních problémech i následcích technologického vývoje. I proto se k Ghost in the Shell stále vrací jak čtenáři, tak tvůrci, kteří hledají inspiraci.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Ghost in the Shell

 • Autor:
 • Nakladatelství:
 • Cena: 0 Kč
 • Vyšlo: 1. 1. 1970
 • Žánr:
 • Provedení:
 • Autor obáky:
 • Počet stran:

MotokoGhost in the Shell, je podle mně naprosto perfektní film, který by neměl uniknout oku žádného příznivce cyberpunku. A to, že je kreslený rozhodně neznamená, že by byl určený dětem. Tak jsem na vás hodnocení vychrlil hned na začátku, ale nic se nedá dělat. Ghost in the Shell mně naprosto dostal. Ještě, bych měl říci, že tenhle film nejspíš neuvidíte. Ptáte se proč? Odpověď je celkem jednoduchá. V kinech ho nedávají a jestli ho seženete na videu, tak jenom v angličtině. Takže teď, když víte, jak na tom jste, můžeme začít s recenzí.

Děj se odehrává v roce 2029 v přelidněném městě, plném neónových reklam, mrakodrapů a futuristické technologie. Prostě klasika. Hlavní hrdinkou je “Major” Motoko Kusanagi agentka a členka Sekce 9. RobotSpíše než člověk, je cyborg. V jejím těle, momentálně už dvacátém, je původní jenom mozek. Jejími podřízenými jsou tvrďák Bateau a mladý Togusa, který má ještě původní tělo a celé Sekci 9 šéfuje Aramaki. Motoko a její tým pátrají po tzv. ghosts. Duchové jsou vlastně skupinou hackerů, kteří se dokáží dostat do lidského těla a ovládnout ho. Nejlepší z nich je hacker zvaný Puppet Master. Později se dozvíme, že Puppet Master je vládní projekt s kódovým jménem 2501. Je to vlastně program, vyvinutý pro cyber špionáž, který si uvědomil vlastní existenci. A protože každá bytost potřebuje k pořádnému životu tělo, hledá je i on.

tenhle silně připomíná MATRIXGhost in the Shell vznikl podle několika japonských comicsů. A když se řekne japonsko a comics, snad každý si představí úchylné příběhy plné sexu a násilí. Tenhle patří, ale mezi ty slušnější a je přístupný “už od 16 let”. Erotiku zde zastupuje pár scén s nahou Motoko, která je stejně cyborg. A větší akční scény tu jsou jenom dvě. Hlavním plusem je perfektní atmosféra, která se dá srovnat s mým oblíbeným MestoBlade Runnerem. Říká se, že Ghost in the Shell je podobný Pátému elementu a Matrixu, i když vznikl dříve. Myslím si, že podobnost je čistě náhodná. Prostě si občas řeknete, že takhle to udělala Leeloo nebo agent.

zlej hochTeď je snad každému jasné, že Ghost in the Shell musí vidět. Ještě na závěr musím poznamenat, že nevadí, když neumíte anglicky, protože samozřejmě existuje verze v japonštině a ta moje má dokonce holandské titulky :-)).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

12 komentářů

 1. To vse je pravda, ALE…
  Pravdu dis … ale rozhodne nesouhlasim s tim, ze japonske comixy (Manga)a filmy podle nich (Anime) jsou vetsinou “uchylne pribehy plne sexu a nasili” … co treba takovy Pokemon? Vzdyt ten je pro deti …

 2. Re: To vse je pravda, ALE…
  mas pravdu, ne vsechno je ujety. existuji samozrejme i pohadky. ja myslel napr Crying Freemana nebo Gunsmith Cats. ty uz do toho popisu zapadaji ne?

 3. Absolutni souhlas,az na jednu vec-pridal bych este jeden bod.Todle je opravdovy cyberdelic,super design, sound a taky ta rostenka…paradni podivana.Matrix je proti tomu pohadka pro maly Zorgy!
  ps:nutne jako vizualni doplnek na domaci technoparty:)))) doporucuji!

 4. Povedlo se mi tuto lahůdku sehnat (asi po dvou letech) a myslím si, že Matrix tento 15 let starý nářez nestydatě vykrádá a to jak vizuálně (už jen úvodní titulky stačí k navození tohoto dojmu), tak co se týče nápadů. Násilí v Anime, je tak trochu jako v Pulp Fiction – bud´to je naprosto neskutečné, nebo zase velmi skutečné…
  Oh, je mi zle, když někdo přistupuje k věci stylem :”..to je opravdovy cyberdelic..” Co je to za slovo ježíši… Autorům nejlepších kyberpunkových románů táhne na kristovy léta, většina z nich vyrostla na hardrocku a heavy metalu,(který ostatně dýchá z celého žánru), stejně jako já a možná právě proto nemám rád když tenhle žánr berou za svý tyhle lidi.
  Roštěnka – osobně si myslím, že Motoko, není ani moc sexy, působí velmi chladně, jakoby nelidsky a myslím, že je to záměr, protože ten film je přece o hledání lidskosti, o tom co z nás dělá a nedělá lidi. Je to celkem tragický příběh, hlavně od toho okamžiku, kdy si uvědomíme, že Bateau Motoko miluje. Motoko to ví, ví to celou dobu, zřejmě je to oboustrané, ale ona se necítí být dostatečně člověkem, aby se mohla projevit. Kromě toho jsou to oba profesionálové.

 5. Je mi to trochu trapné, hodně jsem o filmu četl, shlédl videa – rád bych se zeptal jestli by mi nějaká dobrá duše neodprodala kopii filmu na CD/VHS (o.k. není to legální, ale jinak se ke GitS nedostanu – momentálně dostávám jen kapesné) v anglických titulcích. Všechny vzniklé náklady samozřejmě uhradím. Předem díky.
  Můj telefon: 0397\727 133

 6. Lidičky já bych taky chtěl vidět Ghost in the Shell, nemám se k němu jak dostat,jestli by mi to někdo neprodal. Na číslo 737631840

 7. Inu
  Viz k textu – dvě nepochopitelné nepřesnosti:Duchové jsou vlastně skupinou hackerů, kteří se dokáží dostat do lidského těla a ovládnout ho.Ne.Duch je totéž, co duše, akorát se tomu v roce 2029 tak říká.A protože každá bytost potřebuje k pořádnému životu tělo, hledá je i on (2501).Ne. 2501 byl do těla polapen, aby tak byl omezen, takže je to přesně naopak.A dále. Bateau sice možná po Motoko pálí, ale v GitS se to zamotá s nějakou jinou čičinou, takže nevim. Tu dvojku jsem ale neviděl. A nehledě na to, že navazující serikál Stand Alone Complex se odehrává v roce 2030 a motoko je tam zase v akci, byť s červenýma očima.

 8. spoilery
  Tak dôležitú informáciu, ako že puppet master je špionážny program by som do recenzie nedával, je to imo spoiler.A to že matrix čerpal z GitS verejne potvrdil v interview aj jeden z tvorcov.

 9. “Ghost in the Shell vznikl podle několika japonských comicsů.”Hovno – GITS vznikl podle mangy od Masamune Shirowa – kdo to cetl vi, ze se to nepodoba nicemu jinemu..

Zanechat odpověď