Sound track z filmu Gladiátor

Film Gladiátor se mi moc líbil. Sound track tohoto filmu se mi líbí ještě daleko více! Úplně nejlepší varianta je vidět nejdříve film a pak si poslechnout CD. Viděli jste film a uvažujete o koupi CD? Přečtěte si tuto recenzi a hned budete vědět, jestli do toho jít nebo ne!

Klikněte pro větší obrázek...Film Gladiátor se mi strašně líbil a dodnes ho řadím na špici svých TOP filmů. Jedním z aspektů, proč se mi film tak líbil byla jeho hudba. Proto jsem neváhal a okamžitě po tom, co se CD se sound trackem objevilo na trhu jsem jej zakoupil.

Hudbu složil Hans Zimmer a Lisa Gerrard. CD se skládá ze 17 skladeb z nich většina je instrumentálních. Pouze asi 4 obsahují zpěv. To ale není na škodu, slova nádherně dotvářejí atmosféru. Nejsou to songy v pravém slova smyslu, jde spíše o doprovázení melodie.

Track 01 (02:11) – Progeny (Dětství) – Maximus vzpomíná na dětství. Melodie z počátečních pomalých tklivých tónů přerůstá do hřejivé melodie plné léta a slunce.

Track 02 (01:01) – The Wheat (Pšenice) – Maximovy iluze pšeničného pole, příprava před bitvou. Jemné tóny.

Klikněte pro větší obrázek...Track 03 (10:01) – The Battle (Bitva) – na začátku skladby zazní ústřední hudební motiv filmu. Tento má zde za úkol demonstrovat sílu císařského vojska. Maximus se vítá se svými vojáky. Čekání na vyjednavače, který bez hlavy přijede na koni a tím zavdá podnět k útoku. Ozývá se troubení, lukostřelci zapalují šípy a čekají na povel. Pak se objeví germánské hordy a bitva začíná. Melodie je ze začátku vyvážená, později graduje jakoby v poryvech větru. Asi minutu před koncem skladby je po bitvě a melodie se stane z bitevní znovu velmi tklivou a podmalovávající obraz mrtvol a bitevního pole. Klikněte pro větší obrázek...

Track 04 (02:59) – Earth (Země) – římská vojska dobyly další kus země. Už není nikdo, kdo by se jim postavil – Maximus prochází táborem k císařovu stanu. Všichni jej zdraví a císař jej chválí za úspěch v boji. Melodie opět obsahuje ústřední motiv.

Track 05 (01:25) – Sorrow (Žal) – Císařův syn zabije svého otce a nechá popravit Maxima na odlehlém místě. Ten eskortu pobije a sám zraněn spěchá domů. Velice smutná melodie plná depresivních tónů.

Track 06 (03:14) – To Zucchabar (Do Zucchabaru) – Domov nalezne vypálený a svou ženu se synkem brutálně zavražděny. Už nechce žít dál. Upadá do bezvědomí a probudí se naložený na voze v kleci spolu s dalšími otroky, které koupil bývalý gladiátor a kteří se mají stát gladiátory – stroji na zabíjení. Na voze mu jeden z otroků pomůže a vyčistí mu zanícenou ránu pijavicemi. Smutná melodie pouze ze začátku. Po změně Maximova uvažování se melodie stane optimistickou a opět přejde na chvíli do hlavního motivu. 

Track 07 (04:06) – Patricide (Otcovražda) – Dcera zavražděného císaře zjišťuje, že její otec byl zavražděn jejím bratrem. Ten jí slibuje, že po návratu do Říma se jí dostane poct, že bude vládnout římské říši po jeho boku. Pohřební hudba.

Track 08 (01:20) – The Emperor is Dead (Císař je mrtev) – rozešlete tuto smutnou zprávu do všech končin říše římské. Smutná melodie ve které se ozývají tóny houslí a varhan.

Track 09 (05:16) – The Might of Rome (Moc Říma) – Otcovrah se vrací do hlavního města římského impéria aby uchvátil vládu, sjednotil senát a získal si lid. Rozhodne se uspořádat hry. Velice optimistická melodie s ústředním motivem, ke konci graduje k výjevům z Maximovy kariéry gladiátora.

Klikněte pro větší obrázek...Track 10 (02:08) – Strength and Honor (Síla a čest) – já jsem gladiátor a kdo je víc! Maximus si svým stylem boje v arénách získá příznivce a přezdívku Španěl. Melodie, která mě velice zaujala – ozývá se uprostřed bitevní vřavy a posluchače vtáhne a úplně pohltí.Klikněte pro větší obrázek...

Track 11 (01:12) – Reunion (Opětné shledání) – Španěl se společně s otroky vydává do kolébky gladiátorských her – do Říma. Od svého šéfa bývalého gladiátora, který si vysloužil milost přijímá rady jak si získat publikum na svou stranu. Španěl se setkává s dcerou zavražděného císaře

Track 12 (00:59) – Slaves to Rome (Otroci do Říma) – cesta do Říma. Jeho obrovitost a síla. Koloseum. I melodie je velkolepá, od pomalé ke gradující.

Klikněte pro větší obrázek...Track 13 (10:31) – Barbarian Horde (Tlupa barbarů) – Nejdelší skladba na CD. Gladiátoři se připravují sehrát remake slavné bitvy, kde římské voje zdecimovaly barbarské hordy. Oděni do kožených brnění, opěšalí s meči v rukou čelí elitní skupině vojáků, kteří mají oštěpy a jedou na vozech. Španěl dokáže svou skupinku otroků ochránit od jisté záhuby a navzdory všem předpokladům zvrátí výsledek bitvy ve svůj prospěch. Melodie se pomalu z jemných tónů stává drsnější a graduje tak, že člověka strhne do víru dění. Na konci, když Španěl a jeho skupinka likviduje Římany, se hudba mění z depresivní ve velice optimistickou jíž opět prostupuje hlavní motiv

Track 14 (06:31) – Am I Not Merciful? (Cožpak nejsem milosrdný?) – Melodie hrající na pozadí intrik císaře a následného útoku na dům, kde přebývá Maximus se svými druhy. Na pozadí útoku, pálení, vraždění a ničení se ozývá melodie plná rozporů. Na jedné straně veselé tóny, na straně druhé tklivé melodie plné marnosti života.Klikněte pro větší obrázek...

Track 15 (02:40) – Elysium (Elysium) – Velice romantická melodie plná hlubokých tónu a bití zvonů. Zpočátku jemná, ke konci graduje. Maximus bojuje s císařem, který jej zranil otrávenou dýkou.

Track 16 (01:18) – Honor Him (Uctěte jej) – Maximus vidí svou ženu a syna a odchází za nimi. Umírá šťasten a podle toho vypadá i melodie. Jemná, neruší, podmalovává snění a odchod na onen svět.

Track 17 (04:14) – Now We Are Free (Nyní jsme volní) – Maximův přítel se vrací do elysia, klade pod dlaždici Maximův meč a obrací se na cestu k domovu dávaje tak najevo, že je volný a cestě za svými bližními mu už nic nezabrání. Ústřední motiv filmu. Zpívaná melodie. Velice krásná romantická melodie plná optimistických veselých tónů.

Toto CD považuji za jedno z nejlepších CD sound tracků ve své sbírce. Atmosféra je při poslechu naprosto skvělá. Ústřední motiv vás úplně strhne, to mi věřte. Nedoporučuji před spaním – je zde možnost, že hudba vás znovu probudí. Je opravdu velmi optimistická a mě velmi zaujalo a líbilo se mi rychlé střídání pomalých a rychlých skladeb. Doporučuji k milování! Velmi příjemnou atmosféru vhodnou k milování lze navodit svíčkami a jako hudbu zvolit právě toto CD.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Podobnost s Barbar Conan OST
  Hudba v Gladiátorovi je dle mého názoru velice podobná hudbě doprovázející film “Barbar Conan”. Mam totiž tušení, že jde o stejného skladatele, který se navíc nestyděl kopírovat sám sebe. Já sound track z Conana mám, takže pokud bych chtěl kupovat i ten z Gladiátora, bylo by to pouze v případě, že bych sháněl jen variaci na staré téma.

 2. Re: Podobnost s Barbar Conan OST
  Hudbu k obema Conanum (Barbarian i Destroyer) slozil Basil Poledouris. Tedy tve tuseni je mylne. Rovnez styl hudby z Conana je naprosto jiny a nesrovnatelny s Conanem. Conan se mi take velise libi – muzete se tesit na dalsi recenzi. Ale Gladiator se mi zda daleko procitenejsi a odpovidajici situaci ve filmu. Conan je spis jakoby chytlava melodie. IMHO, samozrejme.

 3. Gladiator a Conan
  Moje IMHO: Conan the Barbarian – jeden ze tri nejlepsich soundtracku, co znam (znam jich asi tak 500). Conan the Destroyer – horsi nez Barbarian, ale do prvni padesatky by se v pohode vesel. Gladiator – celkem nic moc vec od Zimmera. Mnohem spis bych doporucil treba takovyho Peacemakera (taky Zimmer), kterej je v podstate to samy, akorat v mnohem lepsim provedeni.

 4. Dotaz na Conana
  Lidi, nevite jestli tu bude recenze na soundtrack k barbarovi??

 5. Hans Zimmer
  Když jsem poprvé viděl Gladiátora, tak mě hned zaujala hudba a díky značné podobnosti jsem poznal i geniálního Hanse Zimmera, který dělal hudbu ke Skále. Sice jsem G. soudtrack ještě neslyšel, ale určitě musí být dokonalý.

 6. Conan vs Gladiator
  Musím souhlasit s některými komentáři, Conan je IMHO nejlepší dílo Poledourise a je naprosto nesrovnatelný se soudtrackem Gladiatorovi a jemným hlasem Lisy Gerrard z Dead Can Dance. Článek mě zklamal nedostatkem jakýchkoli zajímavých informací…

 7. Gladiator – Skala
  Zajimave, kdyz sem videl Gladiatora poprve pripominala mi hudba na zacatku filmu(v bitve) nejak povedoma a podobna Skale. Ted uz chapu proc 🙂 P.S.

 8. Poledoris udělal úžasně Hon na ponorku, ale stejně je Zimmer bůh

 9. Hmm, tam jsem se ke Gladiatorovi konecne dostal a nutno rict, ze nektere harmonie (nevim jestli Zimmerovy nebo Gerrardove) jsou celkem drsne temer zkopirovane z Wagnera (doporucuji pustit si po poslechu Gladiatora zacatek Excaliburu), i nektere dalsi motivy mi byly az neprijemne povedome…
  co se tyce srovnani s ostatnim – Conan The Barbarian je pro me (a IMO nejen pro me) prozatim neprekonatelna jednicka, uz i proto, ze hudba byla napsana pred filmem, ktery byl pote podle ni upravovan, narozdil od skoro vsech ostatnich filmu… po nem nasleduje Xena (ano, ono to existuje, po kazde serii jeden soundtrack (po seste dokonce 2CDckovy) plny PUVODNI music a je to hudba jak vino, kdo neslysel, ten neuveri, Joseph LoDuca je king) atd. … Gladiator se radi tak nekam na konec prvni tretiny, cili lepsi prumer, mozna je to ovlivneno tim, ze se mi film moc nelibil – no nelibil, spise me nudil, ono pote, co je caesarovi v areme odhalena Maximova totoznost, to ztratilo veskere napeti, do te chvile se mi to pravda celkem libilo…

 10. Gladiátorsoundtrack
  CD nemám, ale už v kině bylo jasně slyšet Skálu, Wagnera, dokonce 1492: Dobytí ráje. Nic proti, v hudbě Johna Williamse taky najdete Čajkovského nebo Dvořáka, ale vykrádat sám sebe… To už musí být nějaké sebevědomí! Nebo bezvědomí.

 11. sondtracky
  Slyšeli jste někdo hudbu z Posledniho Mohykána a Statečného srdce?To je pohodička muzika.

 12. Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

 13. muj nazor
  Zatím nejlepší soundtrack od Hanse co jsem kdy slyšel.

 14. Hudba z Gladiátora je velmi emocionální a perfektně zesiluje citové vnímání fimových scén.Jen kdybych věděl jak ji z toho fimu přehrát do kompu-chtěl bych jí totiž i s hláškama a cinkání mečů v ději.Pak jen zavřít oči a …..poslouchat.Kdo to neviděl dělá chybu.Mějte se všichni ok!Alef

 15. poradteeee
  Prosim poradte! me se v soundtracku libi ten hlavni motiv, jak je na zacatku skladby the battle a konec barbarian horde. nevite kde bych tu pisnicku sehnal celou? kdo to ma tak pls napiste na ICQ 316-024-871. diky

Zveřejnit odpověď