Hal

Manga Hal od autorky Aoi Makino představuje v rámci České republiky druhý pokus o vydání japonské fantasy mangy, zaměřené primárně na mladší čtenářky, staré zhruba 11 až 15 let. Pokud vás takto vymezená cílová skupina neodradila (případně pokud do ní patříte) a chcete vědět, jak tento pokus vlastně dopadl, jste na správné webové adrese.

Hal

Anotace slibuje temnou fantasy mangu, ale podle cílové skupiny a faktu, že manga vyšla v japonském časopisu Ribon Fantasy, nečekejte temnotu hustou tak, že by se dala krájet, a co se týká fantasy, musí vám stačit první třetina mangy, neboť zbytek zabírají ryze civilní (a s ohledem na počty postav také komorní) příběhy z dnešního Japonska. Všechny čtyři příběhy mají společné školní prostředí, podobný věk většiny postav (v rozmezí od druhého stupně ZŠ až po druhák na střední škole) a řešení dětských problémů, jako jsou neúspěchy ve škole, šikana spolužáků, neporozumění rodičů nebo první lásky. Protože s těmito problémy se musel vypořádat ve svém životě snad každý čtenář, je zajímavé pozorovat přístup hlavních hrdinek.

Nejedná se o veselé, v podstatě neškodné příběhy ve stylu Azumangy Daioh, Lucky Star nebo Sayonara, Zetsubou Sensei. Na druhou stranu nečekejte ani frag fest (1) jako v Battle Royale nebo v Higurashi no Naku Koro Ni, protože manga „Hal“ je typické šódžo (2). Násilí, pokud se už v manze nějaké vyskytuje, je pouze naznačeno, zobrazen je spíš psychický teror, resp. jeho následky, které však mohou být stejně drsné jako fyzické útoky. Nebudu tady nastavovat zrcadla současnému školnímu prostředí, pouze dodám, že Aoi Makino dokázala i přes výše uvedené svými příběhy čtenářkám dodat optimismus a naději (3).

Titulní příběh Hal je jediný, který lze označit za fantasy. Hlavní hrdinka, čtrnáctiletá Šizuku, je jedničkářka, dobrá sportovkyně, krásná a oblíbená školačka. Jenže od doby, kdy na školu nastoupila nová spolužačka Júki Abe, se Šizuku nějak nedaří a končí nanejvýš jako druhá – hned za Júki, která přebírá její pozici nejlepší žákyně na škole. A právě na to čeká Hal, anděl smrti, který je roztomilejší verzí Rjúka z mangy Deathnote a který na čtenáře kouká už z obálky. Tento okřídlený blonďatý bišík s kosou Šizuku nabídne likvidaci hned tří osob. Přitom od Šizuku nechce její duši, krev nebo něco podobného, stačí mu živit se jejími negativními emocemi. Nemusím snad dodávat, že Hal hladovět rozhodně nebude.

Duha sedm let poté je hořkosladký příběh, v němž se vše točí okolo bot. Středoškolačce Konoze někdo schoval boty, takže jí nezbývá, než jít domů bosky. Sice mi není moc jasné, proč neodešla v bačkorách, ale dejme tomu. Před odřenými chodidly ji nezachrání princ na bílém koni, ale neznámý klučík na kole, který ji sice nesveze, ale půjčí jí svoje tenisky. Láska na první pohled je na světě, ale není vůbec jisté, jestli „neznámý“ kluk bude opětovat její city, protože vůbec není neznámý.

Anděl loučení se zabývá „kastovním“ systémem, který v některých třídách existuje (4). Můžete být všemi oblíbená alfa samice jako Mona Amane, jen dokud o vás někdo nezačne šířit pomluvy. V tu ránu je z vás outsider. Vzepřít se tlaku spolužáků je sice těžké, ale zdaleka ne nemožné. Dokáže to Mona a její nový přítel?

Posledním příběhem jsou Modrá křídla. Hlavním hrdinům by zdánlivě nemělo nic chybět – jsou to úspěšní dětští herci, velmi populární a talentovaní. Jenže ani v životě dětských „celebrit“ není nic zadarmo, protože kromě obdivu vyvolává jejich úspěch také závist.

Těžko říct, který z příběhů je nejlepší, asi Anděl loučení, který se nejvíce blíží realitě a jeho postavy se chovají zcela přirozeně. Úvodní Hal je sice dobře nakreslená, ale pouze odlehčená verze mangy Deathnote. Postavy jsou vzhledem i chováním velmi podobné svým předlohám a i popsané soupeření obou extrémně nadaných školaček připomíná souboj mezi detektivem L a Lightem Jagami. Autorka mohla projevit více invence, byť uznávám, že okřídlený blonďáček s kosou je skutečně roztomilý.

Což nás přivádí k hodnocení výtvarných kvalit. Obálka mangy je graficky jednoduchá a evokuje temný příběh (který však čtenáři nedostanou). Daleko detailnější, byť černobílá nikoli barevná dvojstrana s obsahem pak odkazuje k Deathnote. Roztomilá stylizace odpovídá věku hlavních hrdinů a samozřejmě také cílové skupině. Postavy jsou prokresleny velmi pečlivě, proporce odpovídají kánonu (5), pozornost je věnována také jejich okolí, spousta panelů má detailní pozadí, nicméně úrovně mangy Deathnote Aoi Makino (zatím) nedosahuje.

Manga se nesnaží podbízet čtenářům nějakým fanservisem, s emocemi se pracuje uměřeně a superzdeformované scény v manze prakticky nenajdete. Vzhledem k cílové skupině a s ohledem na děj jednotlivých příběhů byste v manze marně hledali lechtivé scény. Technické stránce není co vytknout. Tisk, překlad i korektury jsou na standardní úrovni. Jedinou připomínku lze mít k přední straně obálky – je příliš tmavá a mohla být nápaditější.

Vydavatelství Zoner Press se již dříve pokusilo vydat mangu, jejíž cílovou skupinou jsou žačky druhého stupně ZŠ – šlo o podprůměrnou fantasy mangu Padlý měsíc. Ve srovnání s ní je manga Hal o třídu lepší, přestože čtenářkám nabízí pouze průměrnou zábavu. Nezbývá než doufat, že napotřetí už Zoner Press vybere nadprůměrnou mangu i v této velmi specifické kategorii civilních školních příběhů (slibně vypadá třeba manga Sekai no Hate od stejné autorky). Starší čtenáře (tedy včetně mojí maličkosti) manga Hal příliš neosloví, nanejvýš v nich vyvolá vzpomínky na dětské zážitky, ve své cílové skupině však může být pokládána za nadprůměrnou.

1) Sousloví „frag fest“ je použito jako synonymum pro brachiální násilí.
2) Šódžo manga je označení žánru mangy, určené mladším dívkám, starým nanejvýš 18 let.
3) To píši navzdory tomu, že jsem pesimista a příšerný cynik.
4) Pro vzory netřeba chodit až do Indie, v manze popsané fungování třídy odpovídá Poláčkovu systému „my hoši, co spolu mluvíme“. A mimochodem, tento systém se neomezuje pouze na dětské kolektivy.
5) Ačkoli pár chyb se v manze také najde, třeba klučík na kole má na str. 62 vpravo dole extrémně dlouhou levou ruku.

Temná fantasy manga s povídkovými příběhy, které zaujmou zejména fanoušky mangy Labyrint. Krásná tvář, výborná studentka, vždy perfektní výkon. Až do chvíle, kdy se najde někdo, kdo ji předstihne. Před dokonalou Šizukou se jednoho dne objeví anděl smrti Hal! Zažehne temná síla, kterou Šizuce nabídne, plamen jejích nejčernějších přání? A jakou cenu bude muset zaplatit, pokud jeho nabídku přijme? Jaké to je šikanovat, jaké je být šikanován? Co když vám někdo dřívější zlo oplatí dobrem? Je možné odpustit tomu, kdo vám ublížil? Kastovní systém – vytvořili jej lidé nebo bohové? Co se stane, když člověk spadne z vrcholu až na dno? Jaké to je být slavnou dětskou hvězdou? A jaké je být bývalou hvězdou a sledovat rostoucí slávu někoho, pro něhož jste kdysi byli vzorem? (anotace)

  • Hal
  • Scénář a kresba: Aoi Makino
  • Překlad: Kristýna Zezulová
  • Provedení: paperback, černobílé
  • Počet stran: 176
  • Cena: 179 Kč
  • Vydal: Zoner Press, 2011

Petr Bouda (redaktor)

petr.bouda@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Hal

Temná fantasy manga s povídkovými příběhy, které zaujmou zejména fanoušky mangy Labyrint. * Krásná tvář, výborná studentka, vždy perfektní výkon. Až do chvíle, kdy se najde někdo, kdo ji předstihne. Před……

Temná fantasy manga s povídkovými příběhy, které zaujmou zejména fanoušky mangy Labyrint. * Krásná tvář, výborná studentka, vždy perfektní výkon. Až do chvíle, kdy se najde někdo, kdo ji předstihne. Před dokonalou Šizukou se jednoho dne objeví anděl smrti Hal! Zažehne temná síla, kterou Šizuce nabídne, plamen jejích nejčernějších přání? A jakou cenu bude muset zaplatit, pokud jeho nabídku přijme? * Jaké to je šikanovat, jaké je být šikanován? Co když vám někdo dřívější zlo oplatí dobrem? Je možné odpustit tomu, kdo vám ublížil? * Kastovní systém – vytvořili jej lidé nebo bohové? Co se stane, když člověk spadne z vrcholu až na dno? * Jaké to je být slavnou dětskou hvězdou? A jaké je být bývalou hvězdou a sledovat rostoucí slávu někoho, pro něhož jste kdysi byli vzorem?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď