Z pekla

  • Autor:
  • Nakladatelství: BB art
  • Cena: 999 Kč
  • ISBN: 978-80-7595-516-6
  • Vyšlo: 25. 11. 2021
  • Žánr: komiks
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky:
  • Počet stran: 576

Londýn, podzim roku 1888. Dějiště pěti brutálních vražd prostitutek. Pachatel? Mytická bytost jménem Jack Rozparovač. Scéna: nerealisticky krásná a mírně přiopilá prostitutka jde ztemnělou ulicí a falešně si prozpěvuje dobovou písničku. Střih, stín muže s cylindrem na hlavě a kabelou v ruce, vržený na studenou, vlhkou zeď. Ona si všimne, že za ní někdo jde. Zrychlí krok, on také, to vše se na dlažebních kostkách dobře rozléhá. Prudce oddechující nevěstka uhne do postranní uličky, vrah za ní. Pak záběr na zvednutý nůž, její tvář, výkřik, vychlístne krev, třeba na plakát muzikálu. Roztmívačka, další záběr na policistu, jak vydechne: „Ach bože,“ a píská na píšťalku. Nuže, to je stereotyp Jacka Rozparovače, jak jej známe z filmu – a nic takového v Moorově románu nenajdeme. Moore nezakrývá, že smrt těch šlapek kdesi v postranní uličce byla hnusná, bídná a nezasloužená. Neumožňuje čtenářům uniknout do pohodlného hororového klišé, naopak, ukazuje příšernou a nepřikrášlenou pravdu. To by ale samo o sobě nestačilo. V románu není důležité, kdo je vrah (to ostatně víme od první stránky), ale jak a proč se to všechno stalo. A tak čtenář stejně jako detektiv Dirk Gently v knihách Douglase Adamse neřeší jen samotný případ, ale doslova celý svět, v němž ke zločinu došlo. Viktoriánský svět se všemi jeho klady a zápory, svět úžasného technického pokroku i ponižující bídy, svět královské rodiny, zbytnělé střední třídy a tajných společností, ovšem i svět nejubožejších z ubohých v londýnském East Endu. Román Z pekla lze číst několika způsoby: jako netradiční detektivku o královském spiknutí, jako beletrizovanou literaturu faktu (a že je Moorovo řešení Rozparovačova případu přesvědčivé) či jako strhující sociologickou črtu viktoriánské společnosti. Anebo jako portrét výjimečně vzdělaného sériového vraha. Není to četba pro každého. Vstupte pouze na vlastní nebezpečí…

Troufnete si pohlédnout na viktoriánskou Anglii… očima Jacka Rozparovače? Milovníkům teorií spiknutí nabízíme mistrně propracovanou lahůdku kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou. Film režisérské dvojice bratří Hughesových, který podle tohoto monumentálního díla vznikl, jen klouže po zamrzlé hladině tohoto děsivého příběhu. Velekněz komiksového žánru Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů V JAKO VENDETA, BAŽINÁČ, STRÁŽCI a tří svazků LIGY VÝJIMEČNÝCH, rozebral nejzáhadnější série vražd v historii. Hrdinou příběhu je lékař William Withey Gull, jenž poslední dobou tráví svůj volný čas trochu zvláštním způsobem, s Listonovým nožem v ruce. Ale co by člověk neudělal pro vlast…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Z pekla

  • Autor:
  • Nakladatelství:
  • Cena: 0 Kč
  • Vyšlo: 1. 1. 1970
  • Žánr:
  • Provedení:
  • Autor obáky:
  • Počet stran:

„Jednou se o mně bude říkat, že jsem stvořil 20. století.“
– Jack Rozparovač, 1888

Případu Jacka Rozparovače, který se udál během druhé poloviny roku 1888 ve Whitechapelu v Londýně, se ujal kontroverzní vyšetřovatel Fred Abberline. Žádný precizní analytik stylu Sherlocka Holmese. Jen chytrý mladík, jenž se ve špinavém Whitechapelu pohybuje dlouho. Spíše takový rebel závislý na opiu než puntičkářský rozumbrada. S množícími se vraždami je stále jasnější, že nejde o vraha jen tak nějakého. Jack Rozparovač, jak si vrah sám říká, vraždí jenom prostitutky, avšak nad provedením vražd zůstával a stále zůstává rozum stát. Podřízl je, vyvrhl, některým odebral vybrané orgány. A to všechno zcela mistrovsky. Právě proto se začalo uvažovat o tom, že se jedná o velmi vzdělaného muže s hlubokou znalostí anatomie – nejpravděpodobněji lékaře. Podezření, která předtím padla dokonce i na prince Alberta, vnuka královny Viktorie, či spisovatele Lewise Carrolla, autora Alenky v říši divů, byla tímto shledáním vyvrácena.

Lidstvo dodnes nezná jméno vraha, kterému se s jistotou přisuzují čtyři oběti; pravděpodobně jich však bylo šest až osm. Asi jím byl vyšinutý právník se znalostmi medicíny Montague John Druitt, který se utopil v Temži krátce po poslední vraždě. Důkazy ovšem neexistují. Film Z pekla nám nabízí svou představu o vrahovi, ale toho vám samozřejmě neprozradím.

Z pekla začíná jako velice dobrý horor: krvavé scény, temné prostředí nejhoršího okrsku ve viktoriánském Londýně, děsivý pocit neznámého. Na scénu přichází vyšetřovatel a film se z hororu mění v krvavou detektivku. Záhy se bohužel objevují i osoby, které mají jen rozšiřovat okruh podezřelých a které se mi víceméně slily v bezvýznamné „cosi, co zdržuje“. Kdyby tu však byli jen tito, bylo by to hodně špatné. Naštěstí je tu spousta dalších postav, jež má opravdu divák proč podezírat. Po odhalení vraha už film není ani horor, ani detektivka. Ke konci ztrácí Z pekla dech a je jen akčním příběhem a doplňující vysvětlivkou pro méně chápavé. Navrch je ještě naroubovaná lovestory jako vrba na jabloň – plody to prostě nenese. Škoda toho konce. Jak řekl F. Fuka: „Závěr tak nějak divně vyšumí.“ Žánrová nestálost je podle mého názoru spíše na škodu. Kdyby to zůstalo třeba u kombinace hororu a detektivky, asi by to dopadlo lépe. Celkově je však příběh zajímavý, dramatický a odsýpající. Někomu možná budou vadit zrychlené klipové sekvence, které trochu narušují výborné kameramanské umění Petera Deminga, jiný by nemusel snést tolik krve. Rozhodně to není rodinný snímek. Je přístupný dokonce až od 18 let.

Na herce si není proč stěžovat.. V roli vyšetřovatele se představí Johnny Depp. Trochu mi to připomnělo Ospalou díru, kde hrál konstábla Canea. Heather Grahamová v roli jedné z prostitutek také nezklame, ale oslní pouze svým vzhledem. Excelentní je Ian Holm (Pátý element, Pán prstenů) v roli doktora Williama Gulla.

Natáčelo se u nás. U obce Okoř se postavil Whitechapel a točilo se i v Hrádku, Opočnu, Doksanech, Kačině, na Pražském hradě a na Olšanských hřbitovech.

Nebýt toho konce a nějakých maličkostí, byl by Z pekla opravdu skvělý snímek. Za několik let se už o něm možná bude mluvit jen jako o dalším filmu o Jacku Rozparovači, případně jako dalším filmu, ve kterém hrál Johnny Depp.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. a hlavne
    je potreba povedet, ze mily recenzente, ze cely film stoji na nacrtnuti obrazu spinave a nekompromisni anglie na prelomu stoleti, prostredi /jemne barevne stylizovane/ pusobi autenticky a vse to doplnuje naprosto dokonala dobova anglictina /a to neni prdel, takovou v hallyvudu neuslysite/…

    penize, drogy, korupce a sektarstvi vladnou svetu! a z takovych podminek povstava Jack Rozparovac, stejne jako na opiu zavisly a neustale absinth pijici vysetrovatel /Depp/.

    podle mne je film priliz prekombinovany a priliz barevny – chtelo to min motivu, min objasnovani a vice atmosfery /ktera se postupem casu opravdu straci a jeji pokus o navrat v posledni scene /doupe + smrt + mince/ proto pusobi vykolejene./

    uf, ale nebudu tai psat za tebe, drahy recenzente, novou tu.. recenzi!

    jen tak mimochodem: pokud ti depp pripadal jako v ospale dire – tak totalne sklamal… jeho postava je UPLNE jina a on ji hraje skvele /souhlasim/!!!

    a vubec, stara pisnicka – mene DEJE a vice o FILMU!!! a pozor na rozporuplna tvrzeni
    !!!

    tak zdar.

  2. Re: a hlavne
    Schvalne jsem se zabyval vice dejem, abych trochu pripomenul i pribeh Jacka Rozparovace. Vzdyt jsem napsal i porovnani s tim, jak to bylo s nejvetsi pravdepodobnosti ve skutecnosti, coz se z filmu samozrejme nikdo nedovi. A tomu, jaky je film, jsem i presto venoval polovinu recenze, nemluve o tom, ze dost informaci o filmu se ctenar dozvi i z popisu deje. Jinak v ostatnim jsme se vlastne shodli.

  3. to recenzent: a jsi si skutecne jisty, ze informace o tom jak to mohlo byt jsou pro tuto recenzi relevantni?

    a z popise deje se divak dozvi informace o deji, ne?

    jo, a proc pouzivas termin “zanrova nestalost”? – ja myslim, ze to bylo zanrove ucelene…

  4. Jses si skutecne jisty, ze Tve pripominky nejsou irelevantni?

  5. Jo, precetl jsem si Tvou recenzi na Lilith. Zkus se zamyslet nad tim, kdo z nas opravdu pise moc o deji a malo o filmu/knize.

  6. zamysleni nad psanim o deji
    ja ti nerozumim, ano skutecne jsem se zamyslel, podival na svou recenzi /http://www.hlbokyhrob.sk/hh8/rec_lilit.html/ – at posoudi ostatni – a nevychazim z udivu!!! v me recenzi je deji venovan PRESNE JEDEN odstavec a myslim, ze tam patri a je naprosto v poradku. ty tve reakce mi pripadaji jako mlaceni slamy!!! ***k otazce relevantnosti, ci nerelevantnosti – moje prispevky /zde/ pisu samozrejme jen pro me vlastni pobaveni a pro to abych vas mozna i na neco upozornil, jejich smysl je, jak jsem si jiz zvykl, bohuzel velmi omezeny. ale recenze – to je neco jineho… tak tak

  7. a este neco
    uz jsem si zvykl, ze jedine co komentari dosahnu, je fakt, ze me zacne nenavidet dalsi clovek… preji hodne stesti a hezkych knih o filmu pod stromecek

  8. Re: zamysleni nad psanim o deji
    OK, rad Ti to vysvetlim. Kdyz smazu z teto recenze veskery popis deje, stale jeste je delsi, nez ta Tva zminovana recenze (nemluve o tom, ze z ni uz jsem radeji dej nemazal, protoze by byla jeste o tretinu kratsi). Kdo tedy rekl o knize/filmu vice? :o) To, ze nekde pridam delsi popis deje, protoze si reknu, ze je to zajimave (a okolnosti kolem pripadu Jacka Rozparovace jsou zajimave), nedelam to na ukor ostatniho textu. V jinych recenzich nereknu o deji skoro nic. Vzdycky preci zalezi na konkretnim usudku recenzenta, zda uzna zavhodne se v deji babrat vice nebo mene.

  9. Re: a este neco
    O tom, ze rad prijmu konstruktivni kritiku, jsem uz nekolikrat mluvil. Takze o nejakem nenavideni rozhodne nemuze byt rec. Jsem rad, ze nekdo hleda moje mouchy. Alespon o nich vim a muzu se jich priste vyvarovat.

  10. skvele: myslis ze zalezi na delce? myslim, ze je to spise tak, ze je potreba o tom rict nejakou mnozinu informaci a myslim, ze nezalezi na tom /teda ne uplne/ jak je to dlouhe – tj. kolik mista potrebuju, abych je zdelil… /a krom toho jsme na internetu a tam je kazde tlachani navic smrtici – a jeste pokud se jedna o malo atraktivni tema – kterym napr. Lilith /ktera je u nas i s s McDonaldem temer neznama/ bezesporu je.

    “Vzdycky preci zalezi na konkretnim usudku recenzenta, zda uzna zavhodne se v deji babrat vice nebo mene” – s timto souhlasim uplne.

    skus to psat tak, ze v recenzi deji venujes presne jednu vetu – nemusis to pouzivat porad, ale skus to – skvele to pomaha naucit se na male plose presne vyjadrit myslenku….

  11. Jenom pro doplneni. Tvoje recenze na Lilith se venuje deji presne tak svou tretinou, jako se tretinou venuje deji moje recenze na Z pekla. Takze je sice hezke, zes ve sve recenzi venoval deji jen jeden odstavec, ale vzhledem k tomu, ze zbytek je take patricne kratky, vyjde to nastejno (ne-li hur) s mymi dvema odstavcemi o deji. Na tom neni nic nepochopitelne, jenom si to staci priznat.

  12. pánové, pánové
    Nejste tak trochu na hlavu ? Tyhle komentáře mají být k tomu filmu. Přece si tady nebudete vyřizovat svoje účty. To si přece můžete zavolat a pohádat se neveřejně. Koho myslíte, že to vaše laškování zajímá. Já jsem naopak ráda, že jsem se něco ( i když jen málo ) o ději dozvěděla. Teď už vím, že mi to nestojí za to, abych to viděla. Možná by jste nemuseli psát recenze, ani kritiku. Stačilo by načrtnout děj. Samozřejmě bez konce. Ať si to každý domyslí. To by nám víc pomohlo v rozhodování, zda na film jít, či ne. To co píšete asi oba dva, to nám toho moc nedá ( teda omlouvám se, pokud jsem zranila váš jemnocit ). Je to totiž všechno viděno z jednoho pohledu. Někomu se to líbilo, někomu ne. Takže o tom píše buď kladně, nebo záporně. Tak proč to milí pánové nenecháte na nás ? Každý si to přece umí ohodnotit sám …

  13. Re: pánové, pánové
    Taky nazor :o) Jasne, recenze jsou ozehava zalezitost, protoze nikdy zadna nemuze padnou kazdemu ac se o to autor muze snazit sebevic. Kdyby se misto recenzi psaly strucne deje, kolik lidi by asi nadavalo, ze toho bylo prozrazeno moc a kolik lidi by nadavalo, ze je toho moc malo? O jak chces psat strucne deje k filmum jako je zrovna kiny putujici Mulholland Drive od Lynche. Myslim, ze v teto recenzi jsem o deji rekl vse potrebne a neni to treba vice rozebirat (informace jako “a pak si lehl do vany a usnul” fakt podavat nebudu :o))

  14. ani se nedivim
    ze jmeno neuvedeno, neuvedl sve jmeno – je to totiz…

  15. dost dobrej film!!
    Super,miluju horory,jen škoda,že na konci umřel,co?
    ale bylo to super !!!

  16. Vcera jsem tenhle film zhledl.celkem skvela napinava podivana,az na to ze autory jse moc nezaobirali skutecnimi faktami

Zveřejnit odpověď