Zátopek… když nemůžeš, tak přidej

Český komiks stále nemá na růžích ustláno. Přestože tuzemská fanouškovská základna komiksu roste, většinou jsou centrem jejího zájmu zahraniční díla. I proto je každý další titul z našich končin očekávaný – a platí to i pro Zátopka.

Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej!Každý další český komiks je totiž tak trochu rizikem a tak trochu nadějí. Hrozí totiž, že potvrdí zaběhlou domněnku o tom, že světu v této disciplíně nestačíme. A je nadějí, že ukáže, že jsme mu mnohem blíže, než se zdá. Je nadějí, že slovo komiks zbaví pejorativní pověsti, kdy je na něj veřejností nahlíženo jako na médium dětinské a povrchní. Obzvláště v tomhle směru může Zátopek, komiks, kterému se jistě dostane pozornosti i v mainstreamu, mnohé změnit. Může ukázat, že tohle médium je stejně barvité a různorodé, jako kterékoliv jiné.

Jak titul knihy, spoluvydané nakladatelstvími Argo a Paseka napovídá, Zátopek je biografií jedné z největších legend nejen našeho sportovního nebe, držitele čtyř zlatých a jedné stříbrné olympijské medaile za běhy na vytrvaleckých tratích. A jaký komiks, který vytvořil renomovaný spisovatel Jan Novák a ilustrátor Jaroslav 99, je?

Milý. To je slovo, které knihu shrnuje nejlépe – její pozitiva a nakonec i negativa. Milý je hlavní hrdina, jeden z Čechů, na které můžeme být bezpochyby skutečně hrdí a na jehož odkaz bychom měli pamatovat a nést jej jako pochodeň. Milý je Zátopkův vztah ke sportu, k touze něco dokázat a k milované ženě, oštěpařské legendě Daně Zátopkové. Milá je jeho silná vůle, čest pro spravedlnost a nakonec i jeho lehká naivita.

Až přespřiliš moc “milý” však byl i přístup tvůrců k Zátopkovu životu (vybírají hlavně ty milé části, kdy největším dramatem je Zátopkovo postavení se komunistickým pohlavárům gottwaldovské éry a režimnímu „řádu“ – a jeho drobné vítězství nad nimi), kdy zcela opomíjí jeho – jistě spíše nevinnou – účast v případu Milady Horákové. A milý je bohužel i k minulému režimu, kde mohli šrouby utáhnout mnohem více a udělat ze Zátopka nejen poměrně dobrý životopisný komiks, ale také komiks, který mnohem více svědčí o oné době…

Zátopek in2
Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/

A nakonec komiks působí tak nějak rychle “utnutý” a uzavřený. Jelikož tvůrci hojně naznačují, že po Helsinkách se pohlaváři strany musí k „situaci Zátopek“ nějakým způsobem postavit, ukončit příběh právě vítězstvím v Helsinkách se zdá být vypravěčsky lehce neobratné. Chtěl jsem ten návrat do vlasti, sladší než helsinské vítězství, tu pointu na umělé úsměvy pokořených bolševiků. Završeny pak nejsou ani osudy některých dalších postav.

Grafické zpracování Jaromíra 99 je rozhodně originální a zapamatovatelné, prakticky v trikolóře, jen s lehce posunutými barvami – červená je spíše v tónech barvy tartanu, spartakiádních šortek či modernistických staveb, v kombinaci s blankytně modrou má celý komiks parádní retro nádech dobových plakátů a tiskovin. A trochu i hipsterských filtrů na instagramu.

Ve výsledku je Zátopek rozhodně komiksem, který si legenda tohoto jména zasloužila – a který si zasloužilo i tohle médium u nás.

Info pro zajímavost: Možná se vám Zátopek může zdát jako film. Způsob vyprávění, střihy, lehce polarizované postavy… A máte takřka pravdu. Novákův scénář byl totiž původně pro filmové zpracování určen, režírovat jej přitom měl David Ondříček.

Zátopek… když nemůžeš, tak přidej
Scénář: Jan Novák
Kresba: Jaromír 99
Vydali: Paseka, Argo, Český o 2016
Počet stran: 208
Cena: 398 Kč

Hodnocení: 85 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Zátopek …když nemůžeš, tak přidej!

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když……

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Měl jsem to v ruce … nejsem moc na komiksy, ale asi neodolám

Zveřejnit odpověď