Aquaman vs Sebevražedný oddíl: Kdo půjde ke dnu?

Že byste chtěli spatřit bájnou Atlantidu na vlastní oči? Není nic jednoduššího! Ona se totiž vynořila poblíž amerického východního pobřeží. Jenže „někdo“ má zájem na tom, aby zase hooodně rychle zahučela zpátky ke dnu, proto vyslal na misi staré známé (i když – ne tak úplně) ze Sebevražedného oddílu. A královna Mera s Aquamanem budou mít plné ruce práce udržet na hladině Atlantidu i křehké vztahy se Spojenými státy.

Víte, jak vypadá parádní crossover? Ano, víme, že odpověď vám byla jasná předem, proč bychom jinak tuhle otázku pokládali zrovna u knihy, která slibuje crossover už v názvu? No dobře, ale pořád netušíte, proč je Aquaman / Sebevražedný oddíl: Potopte Atlantidu! tak parádní.

Dva plus dva

Na začátek si dáme trochu matematiky. Celá kniha je složena ze dvou plus dvou sešitů. Dva sešity Aquamana, dva Sebevražedného oddílu – to vše dohromady tvoří celistvý příběh vyprávěný postupně z pohledu obou znesvářených stran.

Každou dvojici sešitů má na svědomí dvojice autorů: první je duo scénárista Rob Williams a kreslíř José Luis, druhé pak scénárista Dan Abnett a kreslíř Joe Bennet. Známá a prověřená jména, tady není o kvalitě pochyb.

Zatímco scénář na sebe navazuje, styl kresby se liší, ale nebudu se pouštět do polemiky, který z kreslířů si vedl lépe. Co čtenář, to názor. Ale oba nabízí líbivý styl korespondující s akčním vyzněním příběhu, což je asi vše, co se v tomhle crossoveru očekává. Práce s panely vcelku konzervativní, celostránkové obrazy detailně zpracované (i když u Benneta je těch detailů o trochu méně) a příjemné na oko. A neodpustím si pochvalu: mořští tvorové jsou nakresleni opravdu fantasticky!

Není to jen bum a prásk

Vše začíná tím, že se nad hladinu vynoří Atlantida a blíží se korunovace královny Mery, zatímco Aquaman tiše vyčkává a nechce nové královně kazit její slavný den.

A mezitím začne vláda spřádat své plány: stará známá Wallerová vyšle do Atlantidy další staré známé ve složení Killer Croc, Harley Quinn a dočasný velitel Deadshot, a k nim připojí Master Jailera, machra na zámky všeho druhu, a Lorda Satanise, mocného kouzelníka. Na cestu jim nenabalí svačinku, ale obligátní nálože v hlavě a také bombu, která má poslat Atlantidu zpět ke dnu.

A ačkoliv vše vypadá jednoduše a jasně, situace se pořádně zamotá. Oni totiž i někteří členové Sebevražedného oddílu mají morální kodex (a jiní zase ne), takže celá věc není jen o tom, že se obyvatelé Atlantidy budou bránit. Mezi obránci se objeví i King Shark a zaručeně vykouzlí úsměv na tváři nejednoho čtenáře.

Ale zpět k postavám: Killer Croc působí po ztrátě své drahé jako depresivní prvek, zatímco Harley jako tradičně krade nejvíce pozornosti a ujímá se role vypravěčky, aby mohla trousit své ztřeštěné poznámky a vtípky. Aquaman je empatický a ochranitelský… A prim hraje Lord Satanis, megaloman, který v průběhu mise začne naplno projevovat své ambice a egoismus.

Ano, Potopte Atlantidu! Se především svižný akční příběh, ale přesto se v něm najde i místo pro představení a vyprofilování postav. I samotný závěr vás překvapí. Trochu otravné je představování postav na začátku každého nového sešitu, což je daň za crossover – přesto, že na sebe děj navazuje, je každý navazující sešit z jiné série, a tudíž je představování logické.

Tuhle knihu, respektive (pouhé, člověk by snesl mnohem víc) čtyři sešity, zhltnete jedním dechem. Fandové poznají, že navazuje na trilogii Metal, ale kromě odkazů na věci minulé, které nemají na pochopení příběhu vlastně žádný vliv a jsou jen doplňkem k postavám a provázáním s předchozím děním, příběh funguje samostatně a není nikterak náročné ho pochopit. A samo podmořské dobrodružství je příjemná akční jízda s pomyslnou třešničkou na konci.

Aquaman / Sebevražedný oddíl: Potopte Atlantidu!

Scénář: Sam Humphries, Christopher Sebela

Kresba: John Timms, Alisson Borges, Mirka Andolfová, Max Raynor

Překlad: Alžběta Franková

Vydal: BB Art, 2022

Počet stran: 168

Vazba: brožovaná

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď