V rozkvětu: V zajetí až příliš živých sterogramů

Je snadné stát se zajatcem představ někoho jiného, ať už myšlenkových, obrazových či působících na jiné vědomé či nevědomé lidské smysly. Jak se ovšem z tohoto zajetí ve zdraví osvobodit, navíc bez následků? A je to vůbec možné?

Soňa je pozvána svou kamarádkou a kolegyní z práce Luckou na společně strávený večer ve čtyřech v klubu s poetickým názvem Vážka. Soňa má dělat společnost nejen Lucce s jejím přítelem Vladislavem, nýbrž i jejich společnému kamarádovi Martinovi zvanému Marty, kterého ona zná pouze od vidění. Ihned po příchodu do klubu si čtveřice zakupuje lístky do tomboly. Soňa hned zjišťuje, že se nejedná úplně o standardní podnik. Návštěvníci zde dávají průchod svým touhám a vášním přece jen mnohem více, než by na veřejné místo mělo být běžné. Lucka s Vladislavem se následně po zabrání stolu vytrácejí za plněním svých vlastních zálib a nechávají zbývající pár na jejich místech osamotě. Soňa neví, jestli je víc nervóznější z prostředí samotného nebo z toho, že se jí Marty líbí. Trocha alkoholu prolamuje ledy, a Soňa ke své radosti zjišťuje, že i ona jemu není úplně lhostejná. To už však přichází čas vyhlašování tomboly, v níž Soňa nečekaně vyhrává hlavní cenu. Jak v klidu zpátky na svém místě u stolu po rozbalení zjistí má podobu černé knihy obsahující podle prvotního zhodnocení nesmyslné čmáranice. Tedy nesmyslné jen do chvíle, než jí Marty vysvětlí, že se jedná o stereogramy, čili 3D obrázky, a dokonce jí prozradí i způsob jak se na ně má dívat, aby uviděla co ukrývají.

Hned první obrázek – když už je záhada tajemné výhry odhalena – na náhodně otevřené stránce Soňu až příliš živě a nečekaně vtáhne do sebe, aby mohl konečně příběh z pera Kristiny Haidingerové naplno začít ve své fantazijní sugestivnosti na stránkách novely V rozkvětu. Jedná se již o čtvrtý titul vydaný v edici Zrnka temnoty nakladatelstvím Golden Dog.

Autorka svou hlavní hrdinku vrhla vstříc světu surreálné Zahrady, ve kterém platí úplně jiná pravidla než v našem běžném světě. Jak následně Soňa zjišťuje, návrat nebude opravdu snadný a bude možná vykoupen daleko větším množstvím bolesti než počátečně prožité rozkoše. Navíc se ukazuje, že obyvatelé těchto míst nejsou vždy přátelští a o upřímnosti jejich úmyslů se dá vlastně taky úplně lehce pochybovat.

Do toho všeho je Soňa svědkem destruktivních sil přicházejících do Zahrady zvenčí ve snaze ji zničit svou dehtovou černí nákazy. Jak již bylo výše řečeno, nic není tak, jak se zpočátku zdá, a zrovna tak i celý příběh plyne v duchu koktejlu žánrů právě jako hlavní hrdinka prochází různými pomyslnými obrazy na stranách knihy. Ve snaze dostat se zpět, sledovaná čtenářem v napětí a v očekávání, co dalšího bude ve vypravěčské fantazii Kristiny Haidingerové následovat, odkrývá Soňa dokonce i smysl Zahrady, její původ a snad dokonce možnosti, jak toto čarovné místo zachránit před úplným zničením. Barvitě a poutavě líčené vyprávění je navíc doprovázeno a podtrženo několika skvělými černobílými ilustracemi od Zdeňka Svobody.

Kristina Haidingerová: V rozkvětu

Edice: Zrnka temnoty (svazek 4)

Vydal: Golden Dog,2022

Ilustrace na obálce: Michal Březina

Ilustrace vnitřní: Zdeňek Svoboda

Počet stran: 96

Cena: 179 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď