Berserk 2 – syrový a surový šermíř

Kentaró Miura se zapsal do literární historie nejen jako jeden z nejznámějších mangaka (spisovatel/kreslíř japonských komiksů), ale i jako jeden z nejvýznamnějších představitelů východní fantastiky. Celosvětový věhlas mu přinesl epos Berserk, temná středověká fantasy, jejíž první díly byly publikovány už roku 1989, a vychází dodnes. Za oněch jednatřicet let byla manga přeložena do bezpočtu jazyků a vydána jak v běžných brožovaných knížkách, tak v luxusních edicích, imitujících svazky vázané v kůži. Nakladatelství CREW u nás letos poprvé vydává již druhý díl Miurovy ságy, jež přivedla ke čtení mangy celé generace čtenářů.

Stejně jako první díl se i příběh toho druhého zaměřuje na protagonistu Gutse, tajemného „Černého šermíře“, jenž putuje od vesnice k vesnici, od města k městu, a mezi příležitostnou prací žoldáka statečně bojuje s monstry a démony. Miura však spisovatelským a kreslířským umem pomalu ale jistě poodhaluje Gutsovu minulost po kouscích, a to nejen formou krátkých flashbacků a tajemných hlasů, ale i neustálým dotíráním a vyptáváním Pucka, elfa, jenž cynického šermíře již od prvního dílu doprovází v přesvědčení, že je mu zavázán svým životem. Věří, že i přes Gutsovo sobecké vystupování a zdánlivou absenci empatie vůči svému okolí, je ve skutečnosti pravým hrdinou (a to nejen díky umění mistrovsky se ohánět nepřirozeně ohromným mečem). A vskutku, ve druhém svazku se protagonista utkává s lordem posedlým démony, zachraňuje mladé dívky, a v neposlední řadě nachází záhadný Behelit, živoucí kámen a údajný portál mezi světem lidí a dimenzí démonů. Co je skutečnou podstatou Gutsovy povahy i historie však stále zůstává nezodpovězeno, a ti z českých čtenářů, kteří mohou spoléhat jen na vydání ve své mateřštině, si na objasnění budou muset ještě nějaký ten pátek počkat.
Berserk je skutečně výjimečným uměleckým dílem, a to nejen díky Miurovu umu čtenáře napínat až k prasknutí. Přítomné dílo je syrový a surový příběh o lidech a o jejich potenciálu konat zlo a zavrženíhodné skutky. Jeden by mohl říci, že žádná z postav není ryze dobrá, a démoni, kteří v mnohých z nich nacházejí hostitele, jsou alegorií na zkaženost lidské duše.
Vše je navíc mnohonásobně zesíleno mistrnou kresbou, přičemž většina výjevů v žádném případě není určena mladšímu publiku. Jak už bylo zmíněno výše, Berserk je syrový a nekompromisní, a násilné či sexuální scény jsou zde téměř tak časté, jako jsou ty, zachycující pouhé dialogy mezi protagonisty. Výhodou je i tradiční černobílé zpracování, které jen podtrhuje temnou atmosféru vypravování, a dodává dílu onen záhadný a démonický nádech.
Přítomný svazek je tedy více než vhodnou četbou pro každého fanouška žánru „dark fantasy“, ať už má s mangou zkušenost nejednu, či vůbec žádnou.

Název: Berserk 2
Autor: Kentaró Miura
Překlad: Anna Křivánková
Vydavatel: Crew, 2020
Počet stran: 236
Vazba: brožovaná
Doporučená cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď