Lars útočí aneb když to nejde po dobrým…

S bejvalkama jsou jenom problémy. Ale znáte to: stará láska nerezaví a když na vás udělá ten “svůj ksichtík”, stejně jí slíbíte první poslední. A tak nezbejvá než aby si Lars tuhle svoji dobročinnost pěkně vyžral a pustil se do pátrání po ztraceným synovi, kterej navíc ještě vybral papínkovi naditej trezor. Tohle prostě nemůže dopadnout dobře.

Pokud jste ještě neměli s Larsem tu čest, vězte, že Lars útočí je již třetí pokračování série s tímto hlavním hrdinou. Její autor, Daniel Gris, není žádné ořezávátko; za první díl série s názvem Říkají mi Lars získal prestižní detektivkářskou Cenu Jiřího Marka. A i potřetí na vás čeká drsná jízda plná rockových rytmů, silných aut, krásných žen a navrch přinaštvaný hlavní hrdina na stopě!

Lars, prostě Lars

Celá kniha, potažmo série, stojí a padá s osobou hlavního hrdiny. A marná sláva, Lars je ukrutně charismatický sympaťák, kterého si chlapi oblíbí a ženy zamilují. Tenhle chlapík postupně díl od dílu zraje a získává hloubku – autor navíc drží od počátku nastavené mantinely a nevymýšlí nic nového. Bývalý policajt s mnoha kontakty, soukromý detektiv vlastnící bar, ve kterém rád popíjí Jacka Danielse a rozjímá v rytmu řízných rytmů (ostatně, odtud i přezdívka Lars – Metallica, víme?), milovník nadupaných aut i krásných žen a bubeník, který mlátí do bicích kdykoliv se potřebuje pořádně odreagovat a fyzicky odrovnat, což mu pomáhá v přemýšlení.

Tentokrát se Lars vydá na tenký led, když ho po letech kontaktuje žena, kterou miloval. Díky několika retrospektivním myšlenkovým výletům do minulosti hlavní postava získává na lidskosti; čtenář má konečně pocit, že tenhle chlapík něco slušně podělal a i po letech se v tom pěkně plácá, a jako umlčení pocitu viny a pochybností (a možná jako symbol naděje) se rozhodne své bývalce pomoc najít ztraceného syna. Ten zmizel i s penězi spravovanými jeho otcem, nevzhledným úředníčkem, který k Larsově bývalce (holce jak z obálky Playboye, jak jinak) vůbec, ale vůbec nepasuje.

Na chvíli se dostaví pocit, že Lars je hodnej blbec když na případ kývne, ale pak se vše vrátí do starých kolejí a detektiv se vrhá do věcí s razancí bourací koule. Kdo se mu připlete do cesty, blbě skončí.

Do čeho sem to vlezl?

První předpoklad zajímavé drsné detektivky, tedy hlavního hrdinu, který má co říct, si můžeme s klidným srdcem odškrtnout. Tak hurá na případ samotný.

Oproti textu první a částečně i druhé knihy je zřejmé, že Gris ladí formu na úkor živelnosti. Naučil se vyvážit hlášky a akci a už je netlačí čtenáři pod nos na sílu, díky čemuž vše funguje lépe. Na druhou stranu se vzhlédl ve všemožných klišé z filmů o drsných chlápcích. Jasně, sexy ženy chybět nemůžou, ale tentokrát přijdou na přetřes i luxusní nablýskané káry, vybraný trezor a další oblíbené kratochvíle známé z obrazovek.

Gris se prostě nesnaží být za každou cenu originální, jde spíš o výsledný dojem. A ten funguje. Dobře, samotný případ je ve své podstatě jednoduchý, nekonají se žádné odbočky ani vážnější komplikace při vyšetřování. Jenže tenhle styl k Larsovi patří od počátku – svižná, nahláškovaná akce podaná s elegancí a nadhledem. Ale právě ona zmiňovaná forma ději dodává styl, takže vše si budete užívat. Žádná hluchá místa, logika vcelku v pořádku, silný tah na branku.

Zjednodušeně: Lars útočí je příjemná oddechová jednohubka, kterou si vychutnáte. Nemusíte u ní příliš přemýšlet, děj plyne a hlavní hrdina září a užívá si plné čtenářské pozornosti. Místy na vás vykoukne noir, místy zase filmy o policajtech. K tomu připlácněte kapku nostalgie, občasné pošťouchnutí děje pomocí přátelské výpomoci Larsových kontaktů, a jako třešničku přidejte ironii a drsňácké hlášky.

Těžko říct, zda je Lars útočí nejlepším dílem série. V Grisově tvorbě je však patrný posun; profiluje hlavního hrdinu a zároveň dává čtenáři přesně to, co jakožto znalec značky LARS očekává.  I potřetí je kniha skvělá zábava (byť trochu na úkor detektivky samotné), tentokrát v ještě o něco slušivějším literárním kabátku. Tak tedy do útoku, Larsi!

Daniel Gris: Lars útočí (Lars 3)

Vydal: Mystery Press, 2020

Obálka: Lukáš Tuma

Počet stran: 208

Cena: 269,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď