DC Superhrdinky s trochou otcovského mudrování

Člověk by neřekl jaký může mít jeden jediný komiks dopad na rodinný život. Řeč je o komiksu z edice Můj první komiks – DC Superhrdinky: Léto na Olympu. Nečekejte klasickou recenzi, ale spíše malé zamyšlení táty, který se snaží své děti přimět trochu víc číst.

Vžijte se do role rodiče. Všude kolem lockdown, vyjít ven je téměř trestný čin a dělat dětem celý den zábavu, na to nejspíš nemají síly ani ti nejotrlejší rodiče. Takže občas je třeba trochu si oddáchnout. V naší rodině máme to (ne)štěstí, že v nabídce programů máme i program Cartoon Network a obě děti se rozhodně nebojí užít si tuny kreslených postaviček. No a jeden z pořadů jsou i DC Superhrdinky, které si obě děti (osmiletý syn i desetiletá dcera) rychle zamilovaly.

Nabídnout jim komiks přiměřený jejich věkové skupině s hrdiny, které si oblíbily, se tedy nabízí. Jde jen o to, jak jim ho prodat, vzbudit zájem; oba totiž nejsou zrovna přeborníci ve čtení. A právě tady odvedlo Nakladatelství CREW skvělou práci.

Edice Můj první komiks má pevné desky, což znamená, že děti mají pocit, že dostávají do rukou „opravdovou“ knihu; kniha s měkkými deskami zkrátka u mladých čtenářů nepobírá tolik vážnosti.

DC Superhrdinky jsou ale především úžasnou vstupní branou do světa superhrdinů DC univerza. Po pár stránkách naleznete v knize stručný přehled postav – medailonky jednotlivých hrdinek s jejich jmény, podobiznami a stručným výčtem schopností. Vše je pojato jako prezenční listina Superhrdinské střední, protože Superhrdinky mají do svých dospělých verzí proklatě daleko a jsou ještě školou povinné. Vida, autoři kladou mladým čtenářům na srdce, že i ti nejstatečnější a nejvýjimečnější potřebují vzdělání, což je velice kladné morální poselství. Prozíravý rodič může začíst s rétorikou ve stylu: „Když se budeš dobře učit, bude z tebe XXX!“ (zde si dosaďte jméno libovolné hrdinky).

Na počátku je celkem sedmnáct profilů hrdinů – od těch nejznámějších typu Wonder Woman, Batgirl, Flashe (ano, není to jen čistě dámská jízda!) či Supergirl až po méně známou Frost či Katanu. Pokud se rozhodnete listovat se svými ratolestmi, připravte se na spoustu otázek – co umí tahle a co tenhle… Srdce rodiče-geeka zaplesá, protože budete moc uplatnit své znalosti DC univerza nebo dle libosti fabulovat (nebo googlovat), ale pokud nevypadnete z role, pak jste na dobré cestě vzbudit ve svých dětech zájem o další příběhy nebo jednotlivé hrdiny/ky. Je také fajn, že Léto na Olympu je crossoverem s dalším populárním komiksem – Mladí Titáni do toho!. Mimochodem, Titáni taky běží na Cartoon Network a v komiksové podobě je vydává i Nakladatelství CREW. Z jejich party chybí pouze Robin, asi někde zrovna létá s Batmanem nebo možná jen nechce dělat křena Batgirl, kdo ví.

Na další dvojstraně je pak rodokmen Wonder Woman. Okolo ní se totiž celý příběh točí především. Jak nejspíš víte, má v rodové linii samotného Dia, krále bohů, a jak podtitul Léto na Olympu napovídá, vydá se WW na prázdniny k tatínkovi a potká se tam s celou svoji rodinou. Další edukativní šance pro rodiče, protože sestrám a bratrům, bohům řeckého panteonu, je věnována celá strana.

Pak už se rozjede příběh. Kresba má cartoonovou stylizaci a hraje líbivými barvami, vše je přehledné a srozumitelné, takže mládež nebude mít problém. Zápletka je také tak akorát aby jí pochopili i čtenáři-začátečníci. K tomu přidejte spoustu vtípků, slušnou porci dynamicky ztvárněné akce a samozřejmě i nezbytné „působení na mládež“ – nenásilná poselství o síle přátelství, důležitosti lásky a toleranci k odlišnosti… Mladého čtenáře dobrodružství spolehlivě zabaví, dospělého hledajícího nenáročnou zábavu nepřekvapí, ale v zásadě neurazí.

Marná sláva, DC prostě komiksy pro děti umí a ocení je dospělí i cílová skupina. Reálně hrozí, že bude dočteno za den-dva a nezbude než pod tíhou nadšení vašich ratolestí budete brousit po Crwáckém e-shopu a hledat další krmení pro superhrdinůchtivé mládežníky.

U nás vše skončilo tak, že dcera si o Létě na Olympu udělala zápis do čtenářského deníku a superhrdinové jsou již několik dnů kontinuálně zdrojem otázek i námětem her a kreseb. Nebál bych se použít slova mánie. A věřím, že podobné nadšení dokážete probudit v dětech i vy, pokud o to budete stát. Když si komiks s chutí přečetl i „ten, který skoro nečte“…

Uznávám, text je psaný s růžovými brýlemi na nose, ale tenhle komiks vám může dát spoustu námětů a podnětů, které se mohou v současné podivné době hodit a zabavit vás i vaše děti. A to se prostě cení!

DC Superhrdinky: Léto na Olympu

Edice: Můj první komiks

Scénář: Shea Fontanová

Kresba: Yancey Labat

Překlad: Kateřina Tichá

Vydala: CREW, 2020

Počet stran: 128

Vazba: vázaná s pevnými deskami

Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď