Dílo jest dokonáno!

Být členem spolku s mocí ovládnout nebo ochránit svět je velká zodpovědnost. Je jen málo věcí, které dokážou členy takového spolku srazit na kolena. Třeba city – obyčejné lidské city, to nejpřirozenější a nejpřízemnější, co v sobě nosí (téměř) každý…

Celý příběh začal knihou obsahující sešity s názvy Dílo v černé a Dílo v bílé. Seznámili jsme se v něm s výjimečnou mladou bytostí, napůl mužem a napůl ženou a zároveň nekorunovaným králem Francie, – Ludvíkem XVII. Ten je v dobách velké francouzské revoluce přijat mezi Rytíře Heliopole – tajný spolek dlouhověkých mudrců přebírajících odpovědnost za lidstvo a zachování jeho budoucnosti.

Nepřítelem číslo jedna se stává známý Napoleon Bonaparte, obávaný vojevůdce. Ten v sobě nosí mocný artefakt zabraňující jeho likvidaci. Přesto se o to Ludvík převlečený za ženu, nebo spíše ukazující svoji ženskou tvář, pokusí.

Láska, ta prokletá láska

Druhá kniha navazuje tam, kde první skončila. Opět obsahuje dva svazky, které jsou vyvrcholením celé série: Dílo v červené a Dílo ve žluté.

Dílo v červené obsahuje rozřešení zápletky s Napoleonem. Ludvíkova-Asiamarova ženská stránka po Napoleonovi touží stejně jako Napoleon touží po ní/něm. Jodorowsky představuje čtenáři vnitřně rozervaného hlavního hrdinu/hrdinku, který musí přijmout obě své stránky a překonat lásku k obávanému nepříteli. Zároveň ukazuje i mocného Napoleona zmítaného chtíčem, touhou po moci a krvi.

Vlastně vcelku jednoduchý příběh, příběh o lásce a trápení. Jodorowsky přidal i něco navíc – trochu humoru, akce, krve a lehkého filozofování. A nezapomeňme ani na sex, ten je v tomhle díle tak trochu všudypřítomný a je z větší části hnacím motorem děje.

Dílo ve žluté posunuje dění v čase nejprve do dob viktoriánské Anglie, kde řádí Jack Rozparovač, a následně ještě o pár let dál. Dokud scénárista „ždíme“ rozpolcenost hlavního hrdiny, je vše v pořádku. Ale pak se začnou přidávat další dost nečekané motivy – mimo jiné i mimozemská civilizace, čímž se mění ráz vyprávění. Rozhodně to není špatně, jen spíš trochu nečekané.

Puzzle s drobnými vadami

Jednotlivé úseky příběhu jsou působivé a upoutají. Jenže těch dílčích point je možná až trochu moc, takže kniha po stránce scénáře působí přeplácaně a některé náměty nejsou příliš soudržné. A když přeskočíme od ezoterických či astrálních prožitků a spirituality k mimozemšťanům a přízemní „řežbě“, je to dost kontrast. Při čtení jsou jednotlivé spojovací švy mezi náměty zřetelné, ale nerušivé; pocit, že tu něco nesedí získáte nejspíš až díky odstupu.

Přesto kniha obsahuje spoustu zajímavých témat, která si jako čtenář užijete. Jodorowského rukopis je jasně zřetelný a obsahuje oblíbená témata tohoto scénáristy.

A měli bychom vypíchnout i další důvod, proč vás tahle kniha bude bavit a okouzlí vás. Tím je kresba! Jérémy nepotřebuje moc barev, ladí své“obrazy“ spíš do temnějších odstínů, ale kresbu má precizní, plnou detailů a dokáže nádherně ztvárnit především dynamické scény doslova dýchající iluzí skutečného pohybu. Obecně platí, že čím větší kresba, tím lepší, protože můžete objevovat drobnosti a detaily ukazující jak moc si s jednotlivými panely a obrazy Jérémy vyhrál.

Navíc kreslíř ukazuje i svoji všestrannost. Je jedno co se snaží znázornit – vše je opravdu zdařilé. Tváře, těla (akty nevyjímaje), bojové scény i vesmírné bytosti a lodě nebo třeba scenérie města… V Jerémyho provedení nic není problém.

Známé jméno scénáristy se potkalo s kreslířem, který sice není tak známý, ale ztvárnil Jodorowského divoké vize a nápady opravdu dechberoucím způsobem.

Rytíři Heliopole 2: Dílo v červené, dílo ve žluté

Scénář: Alejandro Jodorowski

Kresba: Jérémy

Překlad: Richard Podaný

Vydala: Crew, 2021

Počet stran: 112

Vazba: vázaná

Cena: 399 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď