Kensington: Postav dům, polož střechu, přibouchni kočce ocas

Testování hry Kensington probíhalo na konci prázdnin, kdy počasí zatraceně připomínalo to anglické (ještě jednou: zatraceně), a tak cihlové zdi a protažená úzká okna vypadala na stole více na místě než kdy jindy. Zatraceně více na místě než jindy.

Kensington nepotřebuje dlouhé vysvětlování a jeho recenze nepotřebuje dlouhý úvod. Na začátku má každý hráč dveře a sklad. Z hromádky žetonů rubem nahoru si zvolíte – ale žádné přehrabování, hezky na první dobrou – tetrisovský tvar, na jehož líci jsou okna, která svým směřováním definují, jak máte destičku přiložit. Buď ke dveřím, nebo k dalším oknům, ale s podmínkou, že alespoň jedno rozsvícené musí sousedit s rozsvíceným, nebo zhasnuté se zhasnutým.

Lehčí a těžší

Samozřejmě nemůžete stavět „do vzduchu“, a tak jakákoliv část dílku musí mít pod sebou vždy stěnu „až na zem“. Pyramidálně vám tak na stole roste barák, který je ovšem nutné taky zastřešit, protože jen okna pod střechou přinášejí body. (Logicky; kolik bodů by od vás dostal architekt za místnosti, do kterých teče?) Rub střešních dílků se sice odlišuje od rubu stěnových, ale opět jde o „tetris“, byť pravda o pár tašek jednodušší.

Tak jako tak, pomoci vám může sklad, ve kterém je prostor na dva momentálně nepoužitelné dílky. Obvykle si totiž vyhlédnete žeton určitého tvaru s jistou představou, a když jej pak otočíte, zjistíte, že okna jsou na něm úplně jinak, tak, jak by přeci nikdy nikoho nemohlo napadnout je vytvořit…

Další výhodou je rozlišení naznačující, které díly stěn jde lépe a které hůře umístit. Za ty těžší ale získáte bonusový žeton a za něj zas bonusový dílek, který vám pomůže vyrovnat se s některými architektonickými zradami, jež během stavby vyvstaly. Pročež je dobře – jako v tolika hrách – balancovat na velmi, velmi úzké římse mezi rozvahou a odvahou, a počítat s tím, že se vám noha může vždy smeknout po dílku, který si zvolí některý z protihráčů.

Přibouchnuté kočky

Konec hry přichází, když jsou všichni hráči s veškerým svým stavitelským umem v koncích a nikdo už nemůže přiložit žádný dílek, nebo – častěji – když se odhalí sedmý pták na střešním dílu. Body se získávají za okna a dveře pod střechou, za výškovou různorodost domu (v redakci živě souhlasíme, „stodoly“ by se měly trestat na hrdle a propadnutím majetku ve prospěch FP), za zastřešení kompletně celé stavby a za to, kolika obyvatelům vašeho činžáku se podařilo přibouchnout kočce ocas do okna nebo do dveří – čili kolik koček na baráku máte.

Logika stylistiky

Jak už naši čtenáři patrně pochopili, v Kensingtonu nejde o nic složitějšího než co nejvýhodněji poskládat tvarované dílky podle jednoduchých pravidel. Z toho logicky plyne, že o nějaké originalitě a objevnosti ve finálním zhodnocení řeč nebude. Ovšem logika stylistiky nám napoví, že bude následovat nějaké ale, nějaký pozitivní protiklad, pro který byste se měli nad koupí téhle hry zamyslet.

A tím „ale“ a pozitivním protikladem je, že to hra prostě dobře vypadá a dobře funguje. 2D žetony nebo 3D kostičky, které musíte nezřídka v časovém limitu poskládat do určeného tvaru v jiných hrách, vám sice také potrénují mozkové buňky, ale dům v Kensingtonu prostě hned jinak vypadá a radost z dobře vykonané práce chtě nechtě umocní. (Nemluvě o možnosti dílek ze soupeřova skladu šlohnout a přijít tak ještě k dobrému pocitu ze zlodušské práce.)

Mimochodem, počet hráčů nemá zásadnější vliv ani na hru, ani na hrací dobu, zejména pokud se dohodnete, že jakmile si jeden vybere dílek, druhý nebude čekat, až se mu jej ne/povede umístit, a začne makat na svém baráku.

Nakonec Japonec

Kensington je sice nepřekvapující, ale příjemná a pohodová hra, kterou doporučujeme ke koupi zejména tehdy, jestliže zástupce tetrisáčků ještě nemáte ve své deskotéce, případně pokud svou partnerku pravidelně porážíte a ona miluje kočky. Bude se totiž rozněžňovat nad každou chlupatou potvorou, kterou se jí podaří na dům umístit, a závěrečné skóre jí bude o něco víc fuk.

Kensington

Autor: Cielo d‘Oro

Počet hráčů: 2 – 5

Doba hry: 30 min.

Doporučený věk: 8 let

Čeština: pravidla ano, materiál bez textu

Vydal: Piatnik Praha s.r.o.

Cena: 549 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď