Inkognito čili Fantom starých Benátek

Dodnes se (nejen) po Praze potuluje hra, kterou pamětníci znají pod názvem Fantom staré Prahy. Věrna svému syžetu se občas objeví a zase zmizí, aby se nečekaně vynořila někde úplně jinde.

Benátky mají podobnou hru, ale nehraje se v ní na četníky a na zloděje, nýbrž na špiony, a protože jsou bohaté turistické město, i těch figurek je tu více.

 

Malý, velký, tlustý, tenký

Konkrétně čtyři na každého hráče, plus zvláštní Ambasador; a Fantom není fantomem křivolakých uliček, nýbrž přímo osudu.

Jsou čtyři role: Lord Fiddlebottom, plukovník Bubble, Agent X a Madam Zsa Zsa. Ty se rozdělí mezi jednotlivé hráče tak, aby každý znal jen tu svou a věděl, že lord s plukovníkem tvoří jeden tým a agent s madam druhý. Kdo je spřátelený špion ovšem nikdo netuší a musí to teprve zjistit, aby společně mohli splnit misi a vyhrát.

Figurky ve stejné barvě se liší tělesnou konstitucí: jsou velké, malé, hubené a tlusté. Jen jedna z nich je ale skutečným lordem či agentem, madam nebo plukovníkem – ostatní jsou řadoví špioni do počtu a na zmatení protivníka. A opět každý z účastníků zná jen tu svou tělesnou konstituci…

Po plánu Benátek se pohybují všechny figurky tak, jak jim určí Fantom osudu. Touto velkou postavou se zachřestí a podle toho, jaké se na jejím břiše ukážou kuličky, může hráč putovat se svými figurkami po zemi či po vodě, popojet Ambasadorem nebo dokonce pidižvíkem protivníkovým. Setkají-li se figurky, může se jedna druhé ptát na identitu či konstituci, a tato musí mezi tři karty odpovědi vsunout jeden pravdivý údaj.

Jelikož žádný hráč nesmí obdržet stejnou „odpověď“ dvakrát, je jasné, že pomocí logiky a kombinatoriky se lze dobrat zjištění, kdo je přítel a kdo ne. Spojenci však musí zůstat i nadále utajeni, setkat se jako doposud a pouze pomocí úkolových karet určit, jaká je jejich mise – dostavit se na konkrétní políčko, dohnat konkrétní postavu či někam odsunout Ambasadora. Teprve pak tento tým vítězí, odhalí se a hra končí.

 

Slídilové a honicí pes

Inkognito nemá náročná pravidla a hrát ji je jen o málo těžší. Pokud vás špionování nebaví, nebude to hra pro vás, ale ani to neznamená, že byste ji nemohli vyhrát, jak jsme se přesvědčili při jednom z našich testování. Pakliže se však mezi tajemstvími a tabulkami se skrytými informacemi cítíte jako doma (a z Fantoma staré Prahy už jste vyrostli), sáhněte po ní všemi deseti. Pravda, Fantom osudu vnáší do partie trochu náhody, ale jak zmíněno, figurky jsou čtyři, a navíc je tu se svou zvláštní úlohou Ambasador, takže je velmi nepravděpodobné, že by vás nepřízeň Fortuny vyšachovala na víc jak jedno kolo.

Pravidla nabízejí možnost hrát hru i ve třech nebo v pěti. Ve třech jsme neměli možnost to zkusit, neboť zájemci o hru stáli vždy frontu, ale v pěti to nedoporučujeme. Ten, kdo je pátým kolem u stolu, má totiž svou roli Ambasadora lehčí jen zdánlivě – ve skutečnosti je odhalení všech identit i tělesných konstitucí těžší, neboť pohnout se můžete jen o dvě pole, a pokud vás hráči vždy „uklidí“ do nějaké prázdné čtvrti, budete namísto slídila honicím psem. (Navíc pro vás ve škatuli není zástěna.)

Pakliže ale máte tu správnou čtyřčlennou skupinu, jděte do toho. Přestože (nebo protože?) patří partie mezi ty delší, díky pohlednému plánu a zajímavě řešeným figurkám se váš stůl promění v uličky starých Benátek, kde se pohybuje řada postav maskách, jež mohou skrývat opravdu kohokoliv. A permanentní podezření, že členové druhého týmu již našli jeden druhého a nyní míří za splněním mise, zatímco vy víte akorát to, že jste plukovník Bubble a váš společník nebude tlustý, přidává třešinku na (možná otrávený) dort.

 

Inkognito
Autor: Leo Colovini, Alex Randolph
Vydal: Piatnik Praha s.r.o.
Počet hráčů: 3-5
Doporučený věk: 13+
Doba hry: 60+ min.
Čeština: pravidla ano, materiál bez textu
Cena: 799 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď