Zámek a klíč: Klíče království – další díl kultovního komiksového hororu

Sourozenci Zámkovi nacházejí další a další zázračné klíče a s nimi související informace. Přibývají ale také záhady. Jaké překvapení odhalí obyvatelé Klíčova tentokrát? To čtenáři zjistí, když si čtvrté pokračování kultovního komiksového hororu autora Joea Hilla objedná dostatečný počet zájemců. Aby mohl díl „Klíče království“ v rámci speciální edice Na přání skutečně vyjít, musí jich být alespoň pět set.

Obalka_zamek_4

Zámek a klíč – temná fantasy plná divů od Joe Hilla, syna Stephena Kinga. Sourozenci Zámkovi nacházejí mnoho dalších zázračných klíčů i informací o nich. Záhad týkajících se rodiny Zámkových ale stále přibývá. Kulišákova zoufalá snaha o nalezení klíče Omega se stupňuje a nakonec přivádí obyvatele Klíčova k překvapujícímu odhalení.

Nejdřív Joe Hill bravurně napínal čtenáře v Americe, teď díky vydavatelství Comics Centrum netrpělivě očekávají každý nový díl série „Zámek a klíč“ také fanoušci komiksu v Čechách. Autoru strašidelných dobrodružství rodiny Zámkových se podařilo celý příběh vystavět tak fantasticky, že sklízí nadšené ovace i ze strany těch nejpřísnějších kritiků. A pyšný na Joe Hilla musí být i největší sekáč hororového žánru, jeho vlastní otec Stephen King.

I když může na první pohled „Zámek a klíč“ působit jako pohádka, opak je pravdou. „Dětská“ kresba naopak přidává neskutečně napínavým příběhům a postavám s obdivuhodnou propracovanou psychologií ještě větší napětí. Joe Hill svůj původ sice skrývá za uměleckým pseudonymem, ale fakt, že patří do rodiny se spisovatelským talentem a úžasnou fantazií, nezapře. Komiks měl dokonce takový ohlas, že jej chtěla zfilmovat známá televizní stanice FOX. „Pilotní díl, jehož scénář napsali tvůrci Ztracených Alex Kurtzman a Roberto Oci a který produkoval Steven Spielberg, byl ale zároveň poslední. Paradoxně může být důvodem skutečnost, pro kterou Joe Hilla všichni tak vynášejí do nebes. Komiks má pravděpodobně pro televizní zpracování až příliš promyšlený koncept a jasný závěr,“ vysvětluje šéfredaktor vydavatelství Comics Centrum, Václav Dort.

Děj série Zámek a klíč začíná smrtí pana Zámka a následném stěhováním celé rodiny do Klíčova, na tajemnou usedlost v Nové Anglii, kde se dějí zvláštní věci. Za každými dveřmi se něco skrývá a každý klíč v sobě nese zázračné poselství. Ve čtyřce „Klíče království“ jde o hledání klíče Omega, které nakonec přivede obyvatele Klíčova k překvapivému odhalení…

Komiks „Zámek a klíč 4: Klíče království“ si mohou čtenáři u vydavatelství Comics Centrum objednávat do 20. září. Aby byl čtvrtý díl skutečně publikován, musí si jej do stanoveného termínu objednat aspoň 500 zájemců. Kniha pak vyjde 19. října. Pokud vše dobře dopadne, mohou se na další pokračování čtenáři těšit v první polovině příštího roku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

26 komentářů

 1. A to je co za šaškárnu s tím objednáváním, zase?

  Tento slovutný vydavatel už vážně neví, jak by si uhladil cestičku.

 2. Nemám strach o 500 objednávek
  Nemám strach o 500 objednávek. Komiks je to výborný.

 3. to Anonym:
  Jasně že je to vynikající komiks! O tom není sporu!
  Než bych se tady dočkal vydání kompletu, tak bych zešedivěl.

  Díky za goodreads!

  Pochopitelně pokud to vyjde a bude to u nás v krámě, tak si to bez váhání koupím.

 4. KarelC
  Edice Na přání se řešila začátkem letošního roku, když začínala. Je to náhodou skvělý způsob, jak zajistit, aby i takové série jako Zámek a klíč vyšly v českém jazyce… V dnešní době pak model (vyjde to, pokud se sejde určitý počet objednávek) není ničím neobvyklým. Je tu kickstarter, startovač, myslím, že na podobném modelu před objednávek fungovaly i detektivky s Otou Finkem…A jak píše Anonym, nepochybuji o tom, že vyjde i čtvrtý díl. Když se podíváme na Šancemetr na stránkách nakladatele, zjistíme, že ukazuje 67%. A na objednání zbývá ještě 13 dnů 😉

 5. Zvídavcovi: Pozor, model distribuce/výroby finkovek nebyl podobný ani náhodou! Tam to fungovalo jinak, tam šlo o to, že předem registrovaní zájemci tvořili seznam, komu se mají další díly posílat, a s rozšiřujícím se počtem stoupal náklad. Stálo to trochu víc na důvěře čtenářů, protože nikdo předem nevěděl, kolik těch knížek ve výsledku bude, ani kdy se objeví další, ale na druhou stranu tam nebyl ten poněkud vyděračský aspekt “když se vás nesejde dost, nevydáme to”… Vlastně to celé stálo na důvěře: my jsme věřili, že co Kapitán Kid napíše, bude stát za to, a on věřil, že když nám knihu pošle, my dřív nebo později pošleme jemu peníze. Ani to neposílal na dobírku… Leč obávám se, že jeho přístup, byť byl funkční, zůstane jak ojedinělý, tak neopakovatelný.

 6. Tlustý zlý strýc Leonard
  tak v tom případě se omlouvám za dezinformaci a díky za vysvětlení

 7. 2 KarelC
  A co je s tímhle způsobem objednání za problém?
  Tímhle způsobem si to fanoušci hlídají a zajistí vydání, navíc to je v předobjednání levnější než to bude v nakonec v obchodech.
  V podstatě je možnost si to předobjednat levněji a zamluvit si svůj kousek, nebo prostě počkat až to vyjde a koupit pak.

 8. objednáno
  Hlavně jde o rychlost vydávání. Řečnická otázka: Co je lepší, Zámek a klíč jednou za dva roky nebo dvakrát ročně. A pokud se takhle dovydají Losers, Grandville… budu jedině rád.

 9. to Gmork:
  Dvakrát ročně? Píšou, že pokud se nás sejde dost, vydají to v první polovině příštího roku.
  A nedovydají!

 10. to Liána:
  Zkrátka poněkud mi to zavání socialismem. Na můj vkus je to až příliš opatrnické. Připomíná mi to některé prodejny, kde nemají zboží a pokud máš o něco zájem, tak ti to laskavě objednají u dodavatele. Nejlépe za zálohu.

  Ta cena se srovná. Pokud nejsi z Prahy a nemůžeš si to vyzvednout osobně, tak ti to vyjde prakticky nastejno.

 11. to Tlustý zlý strýc Leonard:
  Já bych dodal, že u Finka šlo v podstatě o umělecké dílo a tedy o přímou podporu konkrétního umělce. Takovou aktivitu podpořím rád, ale tady mi to vážně zavání vydíráním a to nemusím.

 12. Super super!!!
  Fandím tomu, ať to vychází co nejčastěji!

 13. Celý ten nápad mě zprvu pobouřil jako mj. KarlaC, ale v konečném důsledku mi to přijde jako dobrý tah nakladatele. Předpokládám, že při prodeji 500 kusů je nakladatel na nule a že nevydá jen 500 kusů, ale třeba 700, takže se jich pár dostane do běžných obchodů. Člověk, který si koupí 4. díl komiksu předem, pravděpodobně vlastní tři předchozí díly a koupil by si čtvrtý bez ohledu na kvalitu redakce, překladu, tisku, papíru atd. My ostatní máme příležitost najít si k téhle knize cestu v obchodě. Nakladatel má zaručeno, že nepůjde do ztrátového počinu, zároveň zjistí, kolik je asi v Čechách fanoušků téhle série, pro které může vydávat dalších x dílů a kteří je také budou s největší pravděpodobností kupovat, alespoň dokud je neomrzí nebo dokud se drasticky nezvednou ceny. Jediný, kdo může být nespokojený, je čtenář s menšinovými zájmy, který tuší, že těch 500 se vlastně nikdy nesežene, a kdo chce, aby on měl svou knihu, zatímco nakladatel byl ve ztrátě. Nakladatel dlouhodobě ve ztrátě zkrachuje a už nic dalšího nevydá nebo nedovydá, čili si tím vlastně onen menšinový čtenář podřezává vlastní větev.
  Měl bych podstatně větší problém, kdyby se tenhle přístup používal plošně nebo u prvního dílu nebo u samostatné knihy. Ale dost možná to je budoucnost nakladatelství – print-on-demand, e-knihy atd. bez účasti distributorských hyen.

 14. FD: si dost velky optimista, ak si myslis, ze vydanim 500ks je vydavatel na nule. Urcite by to nerobil kvoli tomu, ze na tom prd zarobi. Zijeme v kapitalizme. Takto ma svoje peniaze uz dopredu a vie si kalkulovat 🙂
  A nieco co nazyvas distributorske hyeny … ty by si tovar z bodu A do bodu C cez distribucny sklad v bode B prenasal zadarmo? Ale no 🙂
  A tvoja rodina by zdechla hladem 🙂

  Vidim, ze tu este stale v ludoch zije naplno socik. Vazne musi vymriet nie jedna, ale aspon 3-4 generacie, aby zacali ludia rozmyslat inac.

 15. Jde především o to, že vydavatel nemusí dlouho čekat a vyhodnocovat prodeje. Urychlí se tím vydávání. Je jasné, že se tiskne mnohem větší náklad než 500 kusů. Co se týče hyen, kdyby distribuce nechtěla nekřesťanských 50%, nesnažili by se ji vydavatelé obcházet. A Hellboy by na krámě nestál šílených 599,-

 16. OK. Takže si to shrneme: Knihy formou předplatného a přenesení nákladů na distribuci na čtenáře. Buď si pro to dojdi, nebo vysol mergle poště (PPL, DHL, etc…).

  Pro obyvatele města, v němž vydavatel sídlí, je to výhodné. Nám ostatním to vyjde téměř nastejno.

  Třetí varianta – komiksy formou e-booku a malonákladový sběratelský výtisk pro zájemce.

  Chápal bych, pokud by šlo o nějaký raritní komiks, jako svého času vydával třeba Mot. Nebo podpořit umělce na Startovači. To bych neřekl a ni slovo a sám bych přispěl. Ale tady jde o zavedenou komiksovou značku od zavedeného vydavatele, který snad ví, jak se mu předchozí díly prodávaly. Příště to tak začne dělat Crew a Egmont a BBart a z komiksů se stane těžce pokoutní záležitost. Místo aby se dělal přesný opak – co nejvíce je zpopularizovat a přitáhnout nové čtenáře a tak zvednout náklad i zisky!!!

 17. Print-on-demand nápad
  Proč CC nezveřejní a stránkách rovnou seznam s knihami (třeba 50), které by byli schopni vydat a hlasováním čtenářů by se rozhodlo, co nám vydají 🙂

 18. to Anonym:
  To už tady taky občas zazní.
  Tam je problém s autorákama. Nemůžou koupit práva na všech (příklad) padesát titulů, to bys se jim nevyplatilo. A když je nekoupí a čtenáři něco odhlasují, tak potom nemají zase jistotu, že se s majitelem práv dohodnou. A pokud se nedohodnou a nastane změna ve vybraném titulu, tak budou všichni hlasující remcat atd.

 19. Práva
  A to jako mají práva na Locke&Key koupená před vydáním? Co když čtenáři těch 500 klížek nekoupí?

 20. to Anonym:
  Já to pochopil tak, že už mají i překlad…

 21. Ale u téhle edice se nic dopředu neplatí. Platíte až po vydání.

 22. Licence a překlad?
  Jako oni zaplatí /údajně/ drahou licenci. Pak to týdny překládají a pak se nás (čtenářů) zeptají, zdali to chceme?
  Podle mě nemají nic a čekají, jestli to odklepneme… 🙂
  Tohle by chtělo vyjasnit nějakým článkem/rozhovorem s CC.

 23. Alfi
  Ono to bude skôr ináč. Kúpia práva na 4ku, preložia ju. Opýtajú sa ľudí, či si ju okamžite kúpia.
  Knihu vydajú v každom prípade.
  Ale ak aspoň 500 ľudí im zaplatí dopredu, tak rovno kúpia práva na 5ty diel a preložia ho.
  Ak ho 500 ľudí nekúpi a nezaplatí hneď po vydaní, kniha ide do kníhkupectiev a keď sa jej predá dosť kusov, tak zoberú peniaze z predaja a idú robiť 5ty diel.
  Takže kniha vychádza tak či tak, ale v prípade objednávok má vydavateľ peniaze hneď a môže vydávať rýchlejšie.

 24. To: Anonym 2
  Mimochodom, ak by už nemali kúpené práva a spravený preklad, tak to nevydajú do mesiaca po uzavretí objednávok.

 25. to KarelC
  Dovolím si nesouhlasit. Nejsem z Prahy a přesto nakupuju komiksy CC už jenom přes jejich e-shop s vyzvednutím na Uložence nebo Zásilkovně. Je to lacinější než na krámě, mám to z práce blíž než na poštu a v zásadě jsem tam většinou vyřízen nepoměrně dříve než na poště. Za mě win-win situace.

Zveřejnit odpověď