Komiksovej Hustej nářez aneb obrázková premiéra Františka Kotlety

Spisovatel, který začal jako aprílový fórek. I tak by se dal charakterizovat František Kotleta. Od vydání své prvotiny už sice Franta napsal kopu dalších knih a rozporcoval slušnou řádku recenzentů, ale na Hustej nářez se nezapomnělo. Nyní se totiž vrací přepracovaný do komiksové formy!

O tom, že Kotletovy brakovky nemají ke komiksu v mnoha aspektech daleko, se diskutovalo již v na mnoha místech a v mnoha podobách. Silní a zapamatovatelní hrdinové, nadsázka, kopa akce a především humorný nadhled – to vše by ve správném „béčkovém“ komiksu prostě nemělo chybět. Ačkoliv mým osobním favoritem na prvního obrázkového Kotletu byli Lovci, dočkali jsme se nakonec prvního dílu série Bratrstvo krve: Hustýho nářezu. Taky dobrý, ne?

V písmenkách to začalo…

Poprvé se knižní předloha Bratrstva krve: Hustýho nářezu objevila na knižních pultech v roce 2010, pak se vrátila s novou obálkou v roce 2015… aby se v roce 2019 znovuzrodila v podobě obrázků s bublinami. A protože děj komiksu poměrně věrně (až na několik lehce poupravených věcí) kopíruje děj knihy, neubráníme se místy srovnávání.

Dobře, to, že komiks kopíruje knihu je možná pro fanoušky trochu zklamáním, jenže proč měnit něco, o čem si byli autoři jistí, že to bude fungovat? V kreslené podobě získává čtenář z celého díla úplně jiný „feeling“ než v psané podobě, vyznění a dopad jsou prostě diametrálně odlišné. Mimochodem, s barvičkami si pohrála pod Františkovým dohledem Jana Kilianová, ale o tom, jak si vedla, se dozvíte až za chvilku. A pokud jste nedočkaví, prolistujte si ukázku:

https://issuu.com/epocha/docs/hustej_komiks

Ohledně děje se vše potřebné dozvíte v anotaci. Prastaří upíři se zázračnou regenerační schopností chtějí ukázat mimozemským okupantům kdo je tady vrcholový predátor, a tak vzduchem létají střeva, kusy robotů i mozky a šlem z rozmašírovaných mimozemských hajzlů. V podstatě se jedná o dvě věci: kdo komu nakope zadnice a že naštvaný upír vydá za celou jednotku žlutých mimozemských bastardů (i s roboty).

Už jsme několikrát vzpomínali, že Hustej nářez byla Kotletova literární prvotina, na které se jakožto autor profiloval. Vybral si cestu krve, násilí, sexu a černohumorných hlášek, a tuhle nálepku mu už zřejmě nikdo neodpáře. A přesně tyhle věci definují i komiksovou podobu Nářezu.

… a v obrázcích skončilo

Je třeba uznat, že knižní předloha byla mnohem drsnější a obsahovala mnohem více erotických scén. Jana Kilianová nemá problém s kreslením nahoty ani krve, ale některé ostřejší scény jsou (záměrně?) zjemněny. Tu v explicitní kresbě překáží ve výhledu noha či jiná část lidské anatomie, tu končí vyobrazené tělo v oblasti podbřišku… Ale troufnu si říct, že toto pojetí rozhodně není žádný problém, jemné erotiky je i tak v celém sešitu dostatek. Co se týká krvavých orgií – na ty si také víceméně nechte zajít chuť, i když některé kresby jsou v tomto ohledu podařené. Ano, koukám na tebe, vybuchující hlavo s ladně letící bulvou v popředí! Vypuštěna byla i asi nejdrsnější scéna celé knihy. Hovoříme o těch pár stranách, které byly na samém počátku.

Jenže autorské duo Kotleta & Kilianová šlo na věc pěkně od lesa, a uvědomilo si, že síla komiksu netkví v textech, ale v obrazovém provedení. A díky tomu se kniha a komiks skvěle doplňují. V textu se Kotleta soustředí na hlášky a různé drobné černohumorné skopičinky; Jana Kilianová naopak prostřednictvím svých obrázků vytahuje do popředí příběhovou linii a k tomu si sem tam neodpustí drobný vtípek či narážku, kterých se do obrázků dá ukrýt nespočet. A navíc – vidět hrdiny a padouchy, které jste si do té doby mohli jen představovat, je prostě boží!

A ještě jednou srovnání s knihou. Komiksová verze je oproti knižní dost zjednodušená. Občas narazíte na skoky v ději, které čtenáře neznalé předlohy mohou trochu mást; některé scény vezme obrázková forma trochu hopem. Ale i když v recenzi celou dobu srovnáváme, je třeba si uvědomit, že obě formy jsou naprosto nezávislé, staví na odlišných principech a že i při nejlepší snaze komiks prostě neumí „vyprávět“ tak precizně

A jak to tedy vypadá?

Co se týče grafického provedení, nepouštěla se Kilianová do žádných větších experimentů ani divočiny. Vše je vše příjemné na oko, lehce matné, barvy nekřičí. Kresba postav je zdařilá, obličeje až na několik „okének“ taky v pořádku. Styl kresby má sílu zaujmout i čtenáře komiksem nepříliš dotčené; náročnější znalce a fajnšmekry ovšem také neurazí. Ani práce s panely se nedočkala žádných experimentů. Snad jediný otazník zůstává nad černými celostránkami, které slouží jako dějový předěl.

V celkovém souhrnu je Hustej nářez sázkou na jistotu. To je trochu škoda, protože většina čtenářů má nejspíš Kotletu zaškatulkovaného jako „chlapíka, který se toho nebojí“, na druhou stranu marketingově je to opět chytrý tah, protože komiksové ztvárnění neurazí a nepohorší, což může být brána do srdcí a peněženek nových čtenářů.

Mimochodem, při tvorbě některých postav se kreslířka nechala inspirovat fanoušky a podporovateli komiksu, takže pokud máte pocit, že je vám některá z tváří povědomá… A povědomých lokalit určitě v kresbách zaznamenáte mnohem více.

A ještě jedna drobná vsuvka na závěr. Při první kontaktu vás sešit zaujme svojí hmotností. Ta je dána parádními tvrdými podlepenými deskami, což jednak působí skvěle na dojem, jednak prodlouží životnost celého produktu. Je vidět, že v Epoše nad tímhle projektem opravdu přemýšleli a rozhodli se ho trošku vymazlit.

Celkově je komiksové zpracování prvního dílu Bratrstva krve s podtitulem Hustej nářez hodně zdařilou záležitostí. S knižní podobou se skvěle doplňují, přičemž každá forma nabízí trochu odlišný výsledný dojem. Jakožto komiks pak funguje Nářez naprosto bezproblémově a má v sobě tu pravou kotletovskou esenci. Výhodou je, že cílovka nejsou jen a pouze stávající fanoušci, ale na své si přijdou všichni komiksoví nadšenci, kteří skousnou trochu sexu, krve a efektně vybuchujících mimozemských okupantů.

Ohledně dalšího dílu máme jen jedinou otázku: „Už to bude?“

Bratrstvo krve 1: Hustej nářez (komiks)

Vydala: Epocha, 2019

Scénář: František Kotleta, Jana Kilianová

Kresba: Jana Kilianová

Obálka: Jana Kilianová, Lukáš Tuma

Formát: flexo vazba, 168 x 258 mm

Počet stran: 128 barevných stran

Cena: 444 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď