Komiksový mikroskop – Constantine

DC Vertigo potkala obrovská tragédie!!! Hellblazer skončil a myslím, že nejen já, ale i psousta dalších fandů to oplakalo. Naštěstí jsem se choulil v koutě mezi krabicemi komiksů jenom chvilku, protože již minulou středu vyšlo první číslo komiksu Constantine!

Constantine

Vše začíná nezvykle v New Yorku, ale to je asi tím moderním zvykem, že když se něco děje, musí to být v Americe. Příběh se rozjíždí dost rychle. John má kámoše a kámoš má vize. Ne, že by to byl nějaký příjemný zážitek, mít takovou vizi, ale to Johna moc netrápí. Jeho spíš zajímá, co to Chris (to je ten kámoš) vidí ve svém nepříjemném transu. A to něco je sakra zajímavé. Chris totiž vidí cestu za kompasem, který neslouží k navigaci podle světových stran, ale podle magické aktivity. Takový kompas ukáže každý nalezený artefakt a každého nového mága, de facto cokoliv, co by mohlo zvýšit moc jeho majitele. A tak začíná Johnova odysea za třemi částmi kompasu, a jak už to tak bývá, Constantine není jediný, který po mocném předmětu pase.

Důležitější než to, že první číslo je scénářem hodně vysoko, může být, jestli je Constantine pořád Constantine. Constantine sérii Hellblazer svým způsobem restartuje, a tudíž vidíme Johna opět v podstatě jako mladíka (ne ale tak mladého, jako když lítal v kožených hadrech a s čírem). Po vizuální stránce si asi každý kuřák všimne, že John už kouří o něco míň (potažmo není cigareta vidět tolik jako kdysi). A to nejdůležitější – charakterem se nezměnil skoro vůbec. Pořád mu záleží hlavně na sobě a pro záchranu svojí kůže udělá snad cokoliv. Pořád jeto ten cynický parchant (možná se teda trochu krotí, aby to pochopili i hloupější čtenáři, kterých se rodí poslední dobou nějak moc).

Scénář dostal na starost jeden z nejlepších scénáristů současnosti Jeff Lemire a já si nemůžu vůbec stěžovat. Koncept mi trochu přijde, jako byste vzali filmy s Indianou Jonesem nebo Douglasovy hledačky diamantů kdekoliv na světě, přidali k tomu magii a hlavního hrdinu prostě vyměnili – tento se rozhodně nechce s nikým prát nebo skákat v jeskyních přes jámy či surfovat na krokodýlech. Čím menší námaha, čím míň fairplay, tím lepší řešení. Jasně, že se najdou škarohlídi, kteří budou na nového Constantina nadávat, ale minimálně první číslo si takový přístup nezaslouží.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. umění odejít
    se netýká amerických/anglických komiksových řad 🙂

  2. Walome
    no nevím co se týká Vertiga tak to to zvládá stoprocentně

Zanechat odpověď