Kategorie: Stvůry 3

Lovec stvůr Asagi Nanami a jeho spolupracovníci z Agentury pro výzkum nadpřirozených jevů jsou opět v jednom kole. Ti z vás, kteří už znají předchozí díly, nebudou zklamáni ani ze třetí, předposlední části. Mangu však mohou vyzkoušet i noví čtenáři, kteří zatím se stvůrami, lovci a králičími slečnami neměli tu čest. Ani ti nebudou nějak výrazně ochuzeni a mohou se dobře pobavit. Lovec na scéně!

Třetí díl začíná přesně tam, kde předchozí díl končí, tedy těsně před zahájením akce, na jejímž konci má být zlikvidováno trio černých stvůr, případně samotná Hainuwele, hlavní záporná postava, která se baví tím, že do lidského světa za peníze vypouští stvůry v podobě masových panenek, a tokijské ulice rudnou krví lidí i stvůr. V minulé recenzi jsem předpokládal, že se autorka pokusí propojit minulost hlavních hrdinů s Hainuwele a dalšími záporáky. Předpoklad se ukázal jako správný, neboť více než polovinu mangy tvoří popis předchozích událostí, kdy Asagi byl pouze jeden ze členů nultého útvaru zvláštní policie – neexistujícího útvaru pro nemyslitelné případy – a Izumi měl ještě obě oči. Případ Amabiko, jak se tato část jmenuje, je zaměřená především na dvojici Asagi – Izumi, ačkoli týká i dalších postav (1). Po úvodním dokončení případu černých stvůr a již zmíněné retrospektivě následují ještě dvě kratší, izolované epizody, takže třetí díl si mohou bez rizika ztracení se v příběhu přečíst i noví čtenáři, kteří ještě neznají předchozí díly. Hlavní dějová linie z předchozích dílů se v trojce posouvá kupředu jen nepatrně, o to zajímavější však bude závěrečný čtvrtý díl, neboť autorka již ukončila všechny přípravy na velkolepé finále. Hlavní postavy totiž dostaly potřebnou hloubku, vztahy s vedlejšími postavami jsou již vyřešené, ubylo rovněž humorných situací a vše tak může nezadržitelně směřovat ke katastrofě.

Pro ty z vás, kteří vidí Kategorie: Stvůry poprvé, krátké vysvětlení: manga vychází z Japonci běžně používané koncepce stvůr jako zlovolných bytostí, které se do lidského světa mohou dostat díky negativním emocím, kletbám, neštěstím a podobně. Jakmile tedy někdo například silně nenávidí druhou osobu, může tím přivolat stvůru, která pak škodí lidem, požírá je, vstupuje do jejich těl a páchá podobné legrácky. Lovci stvůr pak mohou tyto bytosti (démony, duchy, jak chcete) buď vymítat, nebo zničit v souboji. Popsané pojetí stvůr využívá např. postarší anime Nightwalker nebo manga Motýlek a další.

Všichni čtenáři Kategorie: Stvůry – staří i noví – ocení přehledný soupis všech postav i úvod do situace na první dvojstraně. Je vidět, že tímto soupisem Gokurakuin Sakurako dokázala udělat z nedostatku přednost, protože odlišné postavy jsou kreslené stále stejně. To je problém zejména v okamžiku, kdy se na scéně objevuje už třetí blonďatý bishonen nebo druhý brunet s brýlemi, přičemž všichni nejen stejně vypadají, ale i podobně jednají. (2) Souboje, ze kterých by šlo poznat, kdo je kdo, byly zkráceny na nezbytné minimum, což je trochu škoda, protože se zapojením Asagiho kolegů by rozhodně bylo na co koukat. Autorka se nebojí náznaků či rychlých střihů a nechává čtenáře, ať si případné nechutné detaily v mezidobí domyslí, nedělá to však příliš často.

Oproti předchozímu dílu, v němž byly pro některé epizody využity hororové historky z Evropy, potažmo USA, (3) tentokrát autorka opět sáhla k japonským démonům a nadpřirozeným bytostem a poněkud je upravila potřebám mangy. Amabiko, hlavní záporná postava třetího dílu, tedy více odpovídá nestvůře jménem Yamawarawa než svému jmenovci.

Jinak se autorka drží již zavedených postupů – opět je přítomen fanservis v podobě crossdressera, slovních narážek a roztomilých králičích slečen, požírajících stvůry i ve svém volném čase. Ve třetím díle se již nevyskytuje homosexuál Aju (4) a ubylo rovněž polonahých scén (k viděni nejsou ani pantsu), takže značku 15+ je třeba brát s velkou rezervou, neboť mladším čtenářům žádná újma nehrozí. Nutno dodat, že ani násilné scény nejsou příliš krvavé, není přítomna ani samoúčelná brutalita. Celkově vzato, Kategorie: Stvůry jsou určeny spíše mladším čtenářům, případně těm, kteří si chtějí odpočinout od nejrůznějších drasťáků a přečíst si něco lehčího, co příliš nevybočuje ze zavedeného žánru. (5)

Třetí díl Kategorie: Stvůry potvrdil rostoucí kvality celé série. Oproti ostatním sériím lze v této klidně začít třetím dílem a teprve poté dočíst předchozí dva, aniž by byl čtenář příliš zmatený. To zdaleka není samozřejmost. Doufejme, že čtvrtý díl bude důstojným zakončením této série, která by klidně snesla i další dva tři díly navíc. Takže pokud máte v oblibě androgynní bishoneny s mikádem nebo králičí slečnu Tokiko, je pro vás tato manga jasnou volbou.

1) Ačkoli sama autorka naznačuje, že spíše než vyprávění o vzniku agentury to bylo vyprávění o vzniku Amana.
2) Naoki Amano je identický s Naojo Akagim, ale je to vysvětleno tím, že jde o vnuka a dědu. Ostatně podobné problémy – různé postavy vypadají stále stejně – nemá autorka jen v sérii Kategorie: Stvůry (hlavně první díl a duo Mahime – Jahiro).
3) Viz /clanek.asp?…
4) Tento výpadek však autorka kompenzuje mile incestní dvojicí sourozenců.
5) Zajímavá je série Tactics, případně poměrně originální mangy, posouvající žánr detektivního hororu zase o něco dál, např. Variante, Goth, případně docela nechutná, ale o to zajímavější Kurosagi Corpse Delivery Service. V podobném duchu by se mohl nést i připravovaný Balzamovač.

Petr Bouda (redaktor)

acidburn@seznam.cz

Lidský svět obývají zlí duchové, živící se našimi slabostmi a touhami. A nemají to ani příliš těžké, vždyť který smrtelník by odolal posedlosti „stvůrou“, která dokáže splnit všechny vaše sny? Ale jakou cenu bude nakonec třeba zaplatit za nečisté spojení zlého ducha a jeho lidského hostitele? * Vítejte v Nanamiho agentuře pro výzkum nadpřirozených jevů. Její ředitel, Asagi Nanami, využívá pro boj se stvůrami své nadání a také nadpřirozené schopnosti, plynoucí z jeho ne právě lidské podstaty. Ale dokáže on a jeho kolegové v boji proti stvůrám uspět, když ovoce zla je tak lákavé? * Pokud jste si Asagiho a jeho společníky – Naokiho Amana, Mahime Jošino, Izumiho a králičí dívku Tokiko – oblíbili a chcete vědět, jak se vypořádají s případem černé stvůry, a také odhalit něco málo z jejich minulosti, pak se můžete těšit na třetí pokračování mangy Kategorie: Stvůry. (anotace)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Kategorie: Stvůry 3

Lidský svět obývají zlí duchové, živící se našimi slabostmi a touhami. A nemají to ani příliš těžké, vždyť který smrtelník by odolal posedlosti „stvůrou“, která dokáže splnit všechny vaše sny? Ale……

Lidský svět obývají zlí duchové, živící se našimi slabostmi a touhami. A nemají to ani příliš těžké, vždyť který smrtelník by odolal posedlosti „stvůrou“, která dokáže splnit všechny vaše sny? Ale jakou cenu bude nakonec třeba zaplatit za nečisté spojení zlého ducha a jeho lidského hostitele? * Vítejte v Nanamiho agentuře pro výzkum nadpřirozených jevů. Její ředitel, Asagi Nanami, využívá pro boj se stvůrami své nadání a také nadpřirozené schopnosti, plynoucí z jeho ne právě lidské podstaty. Ale dokáže on a jeho kolegové v boji proti stvůrám uspět, když ovoce zla je tak lákavé? * Pokud jste si Asagiho a jeho společníky – Naokiho Amana, Mahime Jošino, Izumiho a králičí dívku Tokiko – oblíbili a chcete vědět, jak se vypořádají s případem černé stvůry, a také odhalit něco málo z jejich minulosti, pak se můžete těšit na třetí pokračování mangy Kategorie: Stvůry.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď