Lazarus – Selekce: Úkrok stranou a do minulosti

V březnu letošního roku nám nakladatelství CREW přineslo první díl dystopické komiksové Série Lazarus za kterou stojí výtvarník Michael Lark (Gotham Central) a spisovatel Grek Rucka (Star Wars – Pašerákova zkouška). V prvním dílu, podtitulem Rodina jsme se mohli seznámit s bezútěšným světem, který se v důsledku klimatických změn musí vypořádat nejen s hrozícím hladomorem, ale také degenerací lidstva. Tomu se snaží zabránit šestnáct rodin ovládajících území, technologie a zdroje v určitých částech bývalých Spojených států amerických a pravděpodobně i zbytku světa. Příběh prvního svazku se soustředil na rodinu Carlyleů, která vládne západní polovině Severní Ameriky. Feudální, a v podstatě kastovní systém, na kterém je vláda tohoto klanu postavena, je poměrně jednoduchý. Na nejvyšší příčce pomyslného žebříčku jsou geneticky vylepšení členové rodiny, kteří tvoří vedení klanu, o něco níž stojí občané – zaměstnanci kteří pracují pro klan. Ti se pak dělí na vědce, vojáky a námezdní dělníky. Na nejnižším stupni společenského žebříčku pak stojí chamraď. To jsou lidé, kteří sice žijí na území klanu, ale nepracují pro něj. Mezi ně patří rodina Barretových.

„”I’m sick and tired of putting up with leeches,

those who rob me of my dignity.

My life is consumed by enduring this routine

that suffocates me more and more every day.

RESISTANCE!“

Zatímco první díl nám představil jednotlivé členy klanu Carlyleových, a to včetně dívky Forever která je Lazarem – geneticky vylepšeným zabijákem a šéfem ozbrojených složek rodiny, Selekce je zaměřena z velké části na Foreveřino dětství, které nebylo zrovna radostné. Druhá část knihy se věnuje výše zmíněné rodině Barretových a rozšiřuje obraz světa, v němž se série odehrává, o nové aspekty. Tím nejvýznamnějším je Pozdvihovací selekce, při níž mohou být někteří z řad chamradě povýšeni do pozice občanů. Pro Barretovi (kteří přišli o střechu nad hlavou) je selekce jedinou šancí jak přežít. Vše proto vsadili na syna Michaela a dceru Leigh, ti snad mají šanci projít přísnými testy a zachránit tak celou rodinu. Ale osm set kilometrů dlouhá cesta do Denveru, kde má pozdvihování proběhnout, bude pěkně nebezpečná. Ovšem ani Forever to v pozici šéfa bezpečnosti nemá jednoduché, sourozenecké třenice z prvního dílu jsou sice zatím u ledu, ale podivné loupeže ve skladech rodiny naznačují, že je tu někdo, kdo chce Carlyleovu klanu pustit žilou.

„In this democracy there are a lot of clever people who profit from

by squeezing our social class.

They don’t give a damn if you have fourteen children

and grandma can’t have an operation.“

Ale nečekejte nějakou závratně spletitou detektivní zápletku, vzhledem ke krátkému rozsahu knihy a tomu, kolik dějových linií Rucka ve svém scénáři sleduje, není pro nějaké zdlouhavé vyšetřování prostor. Z mého pohledu je to trochu škoda, ale zase na druhou stranu je příběh rodiny Barretových natolik čtivý, že tuhle drobnou chybku ve scénáři bohatě vyvažuje. Navíc závěrečný twist vzbuzuje tak veliká očekávání, že nebohým čtenářům nezbývá než demonstrovat před kanceláří šéfů nakladatelství CREW aby vydání třetího dílu co nejvíce uspíšili.

„We, the workers, are the base of this game in which the same “prince” always loses

in which the same “sucker” always loses,

a well thought out game, in which they keep us silent

and they screw you if you don’t want to play.“

Výtvarná stránka se nese i nadále v temných tónech a tlumených barvách přičemž emoce postav, které v příběhu vystupují i tak moc hezky vyniknou. Bonusy ve formě náčrtků či alternativních obálek se však ani v tomto díle nedočkáte. Zřejmě neprošly přísnou selekcí.

„RESISTANCE“

V textu je využito úryvků textu skladby Ska-p Resistencia.

Lazarus: Selekce

Scénář: Greg Rucka

Kresba: Michael Lark, Brian Level, Stefano Gaudiano

Překlad: Michael Talián

Vydal: CREW, 2023

Počet stran: 128

Vazba: brožovaná s chlopněmi

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď